Aktywny wypoczynek na Mazurach

Plaża nad jeziorem

Ośrodek Łabędzi Ostrów dysponuje własną plażą, położoną nad malowniczym jeziorem Kisajno. Jezioro Kisajno i mazurska przyroda stwarzają znakomite warunki dla amatorów aktywnego wypoczynku, wszelkich sportów wodnych np. windsurfingu, kajakarstwa, aż po wędkarstwo. Ośrodek Łabędzi Ostrów to idealne miejsce dla miłośników Mazur. W południowej części jeziora, w sąsiedztwie ośrodka znajduje się tzw.„ Łabędzi Szlak”, który obejmuje dziesięć wysp – ulubione miejsce gniazdowania licznych gatunków ptaków wodnych, co dodatkowo pozwala na pełen relaks i odpoczynek. Kąpiele w czystych wodach Kisajna otoczonego pięknymi lasami przynoszą ukojenie. Liczne pomosty pozwalają poczuć delikatną bryzę znad jeziora i posłuchać wyciszającego szumu jego wód i śpiewu ptaków. W Ośrodku możliwe jest wypożyczenie leżaków plażowych.

Siłownia zewnętrzna

Sport na świeżym powietrzu pozwala łączyć wysiłek fizyczny z możliwością obcowania z pięknem mazurskiego krajobrazu. Dla umilenia pobytu Gości kochających aktywny wypoczynek, nad samym brzegiem jeziora Kisajno dostępna jest bezpłatna siłownia zewnętrzna w której skład wchodzą: biegacz, wioślarz, maszyna do podnoszenia, maszyna do wyciskania, stepper, twister, narciarz i surfer.

Przystań

Łabędzi Ostrów dysponuje przystanią nad jeziorem, w której można zacumować jacht, łódkę czy statek. W okresie letnim do przystani mogą zawijać statki Żeglugi Mazurskiej, którymi można dopłynąć do Giżycka, Węgorzewa, Mikołajek czy Rucianego Nida.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego 

Ośrodek dysponuje własnym sprzętem wodnym w postaci kajaków i rowerów wodnych. Sprzęt można wypożyczyć w Ośrodku w cenie 20 zł/godz.

Spływy kajakowe – propozycje tras

Łabędzi Szlak zaczyna się w przesmyku między półwyspem Mały Ostrów, a wyspą Duży Ostrów. Po przedostaniu się przez cieśninę możemy do woli pływać po zatokach i cieśninach pomiędzy kilkunastoma wyspami, między innymi: Wyspą Ptasią, Wyspą Muszli, Wyspą Czapli, Wielką Kiermuzą i Dębową Górką. Ta ostatnia łączy Łabędzi Szlak z głównym szlakiem przez Zatokę Czarną i półwysep Olchowy Róg. Przypominamy, że wszystkie wyspy są ścisłymi rezerwatami i nie wolno tam cumować.

Szlak Piękna Góra — jez. Dejguny — Piękna Góra długość ok. 32 km — brązowy

Trasa krótka — ok. 16 km w jednym kierunku. Rozpoczynamy wpływając na jezioro Kisajno z Ośrodka Łabędzi Ostrów, wzdłuż prawego brzegu docieramy do krótkiego kanału Piękna Góra łączącego Kisajno z jeziorem Tajty (3,3 km). Płyniemy wzdłuż prawego brzegu jez. Tajty. Po przebyciu 6,5 km kierujemy się zwężeniem jeziora, po lewej stronie mijamy osiedle domków letniskowych Wilkasy Zalesie, a po prawej wieś Wrony. Za przesmykiem odbijamy lekko w lewo w kierunku płd.-zach., po 9 km dopływamy do mostu kolejowego i następnie do ujścia strugi łączącej z jez. Dejguny. Struga jest wąska, płytka i kręta o bezleśnych niskich brzegach. W okresie suszy miejscami jest konieczność holowania kajaka. Dopływamy do jeziora Dejgunek. Kierujemy się na północ w stronę mostu kolejowego i dalej wpływamy na akwen Dejguny. Jezioro ma dł. 7,3 km. Płyniemy w kierunku płn.-zach.. Na wschodnim brzegu jeziora leży wieś Bogacko, nieco dalej na lewym wieś Grzybowo. Kilometr dalej na ostro wysuniętym cyplu znajduje się pole namiotowe. Po przeciwnej stronie jeziora w linii prostej jest kemping z kąpieliskiem. Na końcu jeziora, na zachodnim brzegu leży wieś Kronowo. Droga powrotna przebiega podobnie, wracamy strumieniem na jez. Tajty. Wypływając z jez. Tajty kierujemy się na południe (prawo) do Kanału Niegocińskiego. Po wypłynięciu, wzdłuż lewego brzegu jez. Niegocin dopływamy do Giżycka, płyniemy do kanału Giżyckiego, którym wypłyniemy z powrotem na jezioro Kisajno. Można również na jeziorze Tajty popłynąć w lewo do kanału Piękna Góra – jest to krótsza droga powrotu.

Taras z widokiem na jezioro

Taras z widokiem na jezioro to jedno z ulubionych miejsc Gości Ośrodka Łabędzi Ostrów. Można tu spędzić czas wyjątkowo przyjemnie, zachwycając się otaczającą przyrodą, dobrą kuchnią oraz ciesząc oczy przepięknym widokiem na wody jeziora Kisajno.

Wypożyczalnia rowerów

Okoliczne lasy przecinają liczne szlaki turystyczne, które można pokonać pieszo lub rowerem, podziwiając liczne pomniki przyrody oraz ukryte w lesie malownicze jeziorka. Czyste powietrze, odurzający zapach mazurskich lasów oraz śpiew ptaków sprawią, że każda rowerowa wycieczka przyniesie Państwu wiele radości.

Żółty szlak rowerowy to trasa o długości 44 km. Rozpoczyna się w Giżycku i biegnie przez ciekawe i malownicze miejscowości mazurskie. Na szlaku rowerowym położone są liczne ciekawe i zabytkowe budynki. Warto zwiedzić m.in.: Twierdzę Boyen, wieżę ciśnień, most obrotowy czy Cerkiew greckokatolicką w Giżycku.

Szlak biegnie: z Giżycka poprzez Sulimy, Pieczonki, Kruklanki, Jeziorowskie, Jasieniec, Przerwanki, Pozezdrze, Pieczarki i Świdry. Po drodze można podziwiać wspaniałą mazurską przyrodę oraz miejscowe zabytki. Szczególnie warto zatrzymać się w Kruklankach, gdzie znajduje się przepiękny barokowy kościół. Żółty szlak rowerowy zatacza krąg i kończy się w Giżycku.

Brązowy szlak rowerowy to malownicza trasa rozpoczynająca się także w Giżycku. Całkowita długość trasy to 66 km. Pokonując trasę możemy zobaczyć wiele ciekawych zabytków i pozostałości z dawnych lat np. w Brożówce znajduje się dwór z II połowy XIX w. w stylu późnoklasycystycznym z elementami neogotyku oraz park i ceglano-kamienne zabudowania podwórza gospodarczego. Innym ciekawym miejscem, jakie możemy zobaczyć pokonując brązowy szlak rowerowy są ruiny wiatraka we wsi Grądzkie.

Szlak biegnie: Giżycko – Pieczonki – Kruklanki – Żywki Mł. – Brożówka– Możdżany – Jurkowo Węg. – Wolisko – Lipowo – Grądzkie – Gawliki Wlk. – Mazuchówka – Wydminy – Sucholaski – Kruklin – Kożuchy Wlk. – Giżycko

Szlak Błękitna wstęga jezior to malownicza trasa rowerowa rozpoczynającą się w znanej i lubianej miejscowości wypoczynkowej – Giżycko. Szlak został wyznaczony przede wszystkim na drogach powiatowych oraz gminnych. Szlak Błękitna wstęga jezior jest bardzo atrakcyjny zważywszy na to, że przy szlaku znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Całkowita długość trasy to ponad 79 km. Trasę Błękitna wstęga jezior może być ciężko pokonać w jeden dzień, lepiej zostać dłużej w okolicy, aby zwiedzić wszystkie atrakcje położone na trasie jak np. cenne zabytki czy miejsca atrakcyjne przyrodniczo.

Szlak biegnie: Giżycko – Doba – Sztynort – Pozezdrze – Kruklanki – Giżycko

„SZLAKI RODZINNE” :

1) Piękna Góra – Guty – Kamionki – Zatoka Kamionecka – Bogacko – Wrony – Piękna Góra

2) pętla Niegocina – 35 km; Piękna Góra – Giżycko – Bystry – Ruda – Rydzewo – Kanał Kula – Bogaczewo – Strzelce – Wilkasy – Giżycko

3) szlak „Jez. Kruklin” – 36 km; Piękna Góra – Giżycko – Kożuchy Wielkie – Kruklin – Grądy Kruklaneckie – Kruklanki – Pieczonki – Sulimy – Giżycko – Piękna Góra Rowery wypożyczyć można w recepcji Ośrodka Wypoczynkowego.

Cena: 15 zł/rower/godz.

Boisko do siatkówki plażowej

Ośrodek dysponuje piaszczystym boiskiem do gry w piłkę siatkową, które udostępniamy bezpłatnie dla naszych Gości.

Wędkowanie

Powierzchnia jeziora Kisajno wynosi 18,96 km2, długość 8,5 km, szerokość do 3 km, głębokość do 25 m. Linia brzegowa: 50 kilometrów. W południowej części jeziora znajduje się kilkanaście wysp z licznymi gatunkami ptaków wodnych. Wszystkie wyspy są ścisłymi rezerwatami. Nie wolno tam cumować. W Kisajnie występują: leszcze, płocie szczupaki, okonie, liny, węgorze.

Zezwolenie można wykupić w Gospodarstwie Rybackim Piękna Góra 4C – 5 min. spacerkiem od Ośrodka.

WYSZCZEGÓLNIENIE Sezon 1 tydzień 3 dni 2 dni 1 dzień
Połów z łodzi
01.05-30.11.2015
360 zł 150 zł 70 zł 48 zł 25 zł
Połów z brzegu
01.04-30.11.2015
240 zł 100 zł  42 zł 30 zł 16 zł

Grill/ognisko

Łabędzi Ostrów dysponuje dwoma własnymi zadaszonymi miejscami grillowo-ogniskowymi.

Lodowisko na jeziorze

Zimą w zależności od warunków pogodowych udostępniamy lodowisko na jeziorze. Naturalne położenie oraz przepiękne otoczenie to główne walory lodowiska na Kisajnie.

Bojery

Bojery to niepowtarzalna przygoda z dużą dawką adrenaliny i ekstremalnymi doznaniami. Żeglarstwo lodowe dostarcza możliwości poznania akwenów wodnych z zamarzniętej tafli jeziora, w aurze zupełnie odmiennej od powszechnie znanej. Zimowa aura gwarantuje wszystkim możliwość sprawdzenia swoich umiejętności oraz zmierzenia się z samym Sobą.

Oferujemy:

  • Szkolenie i opiekę wykwalifikowanych instruktorów żeglarstwa lodowegoS
  • Sprzęt – bojery typu: DN-60, Monotyp XV, Weiland L8

Ognisko Kulig

Zapraszamy Państwa na niezapomniane chwile zimową porą na świeżym powietrzu w agroturystyce Sołdany.

Organizujemy kuligi dla grup od 15 do 30 osób.
Kulig + ognisko z wyżywieniem (grochówka, kwaśnica, kawa, herbata, wino grzane) 55 pln brutto/osoba.
Kulig + ognisko bez wyżywienia – 30 pln brutto/osoba.
Gospodarstwo zajmuje się hodowlą owiec (możliwość zamówienia dań z jagnięciny).

Nordic Walking

Wokół i na terenie Ośrodka znajduje się wiele malowniczych ścieżek pośród lasu i nad jeziorami, które zachęcają do spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Kije do Nordic Walking wypożyczamy bezpłatnie w Recepcji Ośrodka.

Propozycje tras spacerowych

TRASA NR 1: ,,PO GIŻYCKU”

Start: Plac Grunwaldzki – skręcamy w ul. Wyzwolenia – kierujemy się do portu Żeglugi dalej na molo –dochodzimy do końca i wracamy w kierunku parku w stronę Kanału Łuczańskiego do ul. Nadbrzeżnej. Następnie udajemy się w kierunku północnym promenadą wzdłuż kanału Łuczańskiego, w stronę mostu obrotowego. Dochodzimy do zabytkowego mostu obrotowego i skręcamy w prawo w ul. Olsztyńską – idziemy do skrzyżowania z Aleją 1-go Maja i skręcamy w lewo, mijamy po lewej stronie Hotel Wodnik, dochodzimy do budynku Poczty i dalej Placu Piłsudskiego. Po przeciwnej stronie widzimy budynek Ratusza – skręcamy na skrzyżowaniu w prawo w ul. Kościuszki – dochodzimy do kościoła Św. Brunona (najstarszy kościół katolicki w Giżycku), skręcamy w prawo w ul. Pionierską (zabytkowe kamienice XIX i XX w.) – skręcamy w lewo w ul. Kętrzyńskiego – skręcamy w lewo w ul. Warszawską. Zatrzymujemy się przy budynku dawnej piekarni Regielskiego (obecnie Jazz Club Galeria), koniec trasy.

TRASA NR 2: ,,LAS MIEJSKI” – GIŻYCKO

Start: Plac Grunwaldzki – kierujemy się w stronę Alei 1-go Maja, następnie Alei Lipowej w kierunku Lasu Miejskiego – w lesie poruszamy się zgodnie z oznaczeniami edukacyjnej ścieżki przyrodniczej „Las Miejski”. Centralnym punktem ścieżki jest polana główna z miejscem na ognisko, drewniane wiaty, altana, plac zabaw dla dzieci oraz boisko sportowo-rekreacyjne. Trasy zostały wytyczone przez bardzo atrakcyjne pod względem zróżnicowania biologicznego tereny leśne, częściowo wokół śródleśnych stawów.

TRASA NR 3: ,,WZDŁUŻ BRZEGU NIEGOCINA”

Start: Piękna Góra ul. Chopina dochodzimy do ul. Moniuszki skręcamy w prawo w ul. Św. Brunona, mijamy park, dochodzimy do torów, kierujemy się drogą w stronę Wzgórza Św. Brunona do mostu kolejowego na Kanale Niegocińskim – po prawej stronie mijamy spichlerz z początku XX w. i dochodzimy do szosy Giżycko – Olsztyn. Powrót tą samą trasą autobusem komunikacji miejskiej (przystanek znajduje się tuż za torami) lub ul. Olsztyńską do ul. Chopina.

TRASA NR 4: ,,PO TWIERDZY BOYEN” – GIŻYCKO

Start: Piękna Góra ul. Chopina dochodzimy do ul. Moniuszki dalej ul. Turystyczną w górę – wchodzimy na teren Twierdzy Boyen (biuro przewodników przy Bramie Giżyckiej) – powrót z Twierdzy tą samą drogą.

TRASA NR 5: ,,WZDŁUŻ KANAŁU ŁUCZAŃSKIEGO” – GIŻYCKO

Start: ul. Nadbrzeżna przy ujściu Kanału Łuczyńskiego do jez. Niegocin – idziemy chodnikiem wzdłuż Kanału w kierunku północnym, mijamy po lewej stronie za kanałem pozostałości XIV zamku pokrzyżackiego, następnie zabytkowy most obrotowy na kanale Łuczańskim – idziemy prosto aż do kładki – dalej prosto wzdłuż kanału, po przeciwnej stronie mijamy basen stoczni remontowej Żeglugi Mazurskiej – mijamy teren ogródków działkowych – przechodzimy pod mostem szosy obwodowej, kanał skręca w lewo, po przejściu pod drugim mostem wchodzimy na górę i skręcamy w lewo – idziemy teraz Aleją Wojska Polskiego – przechodzimy przez rondo, dochodzimy do ul. Moniuszki i skręcamy w lewo – idziemy w kierunku centrum miasta.