Mosty Kolejowe Botkuny

Większość osób Mazury kojarzy przede wszystkim z pięknymi jeziorami i malowniczymi lasami. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kolejnym elementem, tworzącym wyjątkowy charakter tego obszaru kraju są mosty. Nie tylko te znane w całym kraju w Stańczykach. Wyjątkowe pod wieloma względami są również Mosty Kolejowe Botkuny. Mosty Kolejowe Botkuny - lokalizacja Aby dotrzeć do niezwykłych mazurskich mostów, wcale nie trzeba błądzić po całym kraju. Chcąc zobaczyć na własne oczy wyjątkowe Mosty Kolejowe Botkuny,...czytaj więcej.

Kanał Łuczański (Kanał Giżycki)

Turyści wybierający Pojezierze Mazurskie na miejsce wypoczynku, mogą liczyć nie tylko na możliwości podziwiania niesamowitego piękna tych okolic. Owszem, wspaniałe jeziora i przyroda to coś, co można zauważyć od razu i w każdym miejscu Mazur. W tym rejonie jednak nie brakuje też atrakcji turystycznych, zabytków i miejsc, które warto zobaczyć (jak np. Kanał Łuczański). Wiele z nich to miejsca powstałe nawet kilkaset lat temu. Niemało jest też takich, których historia wiąże się z I i II Wojną Światową. Przykładem...czytaj więcej.

Wieża Bismarcka Srokowo

Widokowa wieża Bismarcka Srokowo najduje się na szczycie Diablej Góry (157 m n.p.m.) w malowniczych okolicach Srokowa, w powiecie kętrzyńskim na Mazurach. Powstała w 1902 roku z inicjatywy ówczesnych mieszkańców Srokowa, by uczcić pamięć Otto von Bismarcka, twórcy nowego niemieckiego cesarstwa. Wieża Bismarcka liczy 12 metrów wysokości i kiedyś można było z jej szczytu podziwiać wspaniałe widoki okolicznych jezior i sąsiednich miejscowości. Sama wieża oraz Diabla Góra należą do tych ciekawych miejsc, które odkrywane...czytaj więcej.

Muzeum Kultury Ludowej Węgorzewo – idealny wybór na rodzinną wyprawę!

Większość turystów wybiera urlop na Pojezierzu Mazurskim ze względu na jego wybitne walory przyrodnicze, ale to nie jedyny powód, dla którego czas spędzony tutaj może stać się źródłem niezwykłych wspomnień. Cała ta okolica ma do zaoferowania także szereg historycznych obiektów kulturowych, które trzeba zobaczyć, by lepiej zrozumieć dzieje tych terenów i zamieszkujących ich ludzi. I nie chodzi tu wyłącznie o dworki, pałace czy arystokratyczne posiadłości – równie interesującą propozycją na popołudniową...czytaj więcej.

Śluza Leśniewo Dolne – Fürstenau II

ęanał Mazurski jest jednym z ciekawszych obiektów hydrotechnicznych, które znaleźć możemy na mapie Polski. Umiejscowiony jest na północnej granicy państwa polskiego, pomiędzy dobrze znanym jeziorem Mamry a granicą z Rosją. Nie jest on jednak na tyle popularny, aby tłumnie wyruszyły do niego wycieczki. Pomimo tego, z pewnością jest wart zobaczenia. Utrudnieniem dla większości z nas może być fakt, że jego umiejscowienie przebiega z dala od typowych i często uczęszczanych tras turystycznych znajdujących się na Mazurach....czytaj więcej.

Śluza Leśniewo Górne – Fürstenau I

Na mapie Polski znaleźć możemy wiele zaskakujących miejsc, o których niewielu z nas wie. Jednym z nich jest Śluza Leśniewo Górne. Ta monumentalna, ponura i tajemnicza budowla jest jednocześnie niezwykle fascynująca. Jest jedną z niewielu już pozostałości po dominacji III Rzeszy na terenach europejskich. Ten symbol to również oznaka tajemniczości, jaką charakteryzuje się Kanał Mazurski. Dlatego z pewnością mając okazję obejrzeć zaporę na tym obiekcie, warto poświęcić na to kilka chwil. Śluza Leśniewo Górne —...czytaj więcej.

Hochwald, Kwatera Himmlera, Czarny Szaniec

Hochwald to zlokalizowana w lesie na Mazurach Kwatera Himmlera, będąca jednym z najciekawszych obiektów historycznych powiatu. Miejsce to znane jest również jako Czarny Szaniec lub Wysoki Las, w którym znajdowała się siedziba dowódcy SS i ministra spraw wewnętrznych Rzeszy - Heinricha Himmlera. Obiekt wybudowano pod Pozezdrzem, w bliskiej obecności linii kolejowej i drogi. Hochwald był dzięki temu połączony z polową siedzibą Hitlera w Gierłoży, twierdzą Boyen w Giżycku oraz dowództwem Wermachtu w Mamerkach. Takie...czytaj więcej.

Puszcza Romincka – Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej

Obecnie wiele osób pragnie uciec od zgiełku miejskiego, zanieczyszczonego powietrza i betonowych powierzchni. Coraz częściej decydujemy się na spędzanie wolnego czasu na łonie natury, w pięknym otoczeniu, na które składają się widoki malowniczych krajobrazów. Faktem jest to, że liczba tak zwanych dziewiczych miejsc drastycznie maleje z roku na rok. Trudno znaleźć takie, które nie zostały zmienione przez cywilizację. Jeśli zależy nam na podziwianiu unikalnej fauny i flory, warto wybrać się przykładowo do Puszczy...czytaj więcej.

Pałac w Sorkwitach

Wieś Sorkwity położona jest w malowniczej scenerii. Z północy osłonięta wodami jeziora Gielądzkiego, z południa zaś otula je jezioro Lampackie. Choć z pewnością walory estetyczne miały swoje znaczenie, to nie urok tego miejsca sprowadził tu pierwszych osadników, a później władających tymi ziemiami członków Zakonu Krzyżackiego. Możliwości obronne tego miejsca sprawiły, że nim Juliusz Ulrich von Mirbach zbudował we wsi piękny, neogotycki pałac, który każdy z nas może dziś podziwiać, w dokładnie tym samym...czytaj więcej.

Pałac w Łęzanach

Pałac w Łęzanach a dokładniej mówiąc, pałac von Fischerów-Lossainenów, to zespół pałacowy, w skład którego wchodzi oprócz samego budynku mieszkalnego również park oraz budynki gospodarcze. Położony jest we wsi Łężany, która z kolei znajduje się w gminie Reszel w powiecie kętrzyńskim w województwie warmińsko-mazurskim. Miejsce to pełne jest niezwykłej historii oraz wydarzeń, które wpłynęły na jego obecny kształt i wygląd. Pałac w Łęzanach - historia posiadłości Pałac w Łęzanach to neobarokowa...czytaj więcej.