Pałac w Łęzanach

Pałac w Łęzanach a dokładniej mówiąc, pałac von Fischerów-Lossainenów, to zespół pałacowy, w skład którego wchodzi oprócz samego budynku mieszkalnego również park oraz budynki gospodarcze. Położony jest we wsi Łężany, która z kolei znajduje się w gminie Reszel w powiecie kętrzyńskim w województwie warmińsko-mazurskim. Miejsce to pełne jest niezwykłej historii oraz wydarzeń, które wpłynęły na jego obecny kształt i wygląd. Pałac w Łęzanach - historia posiadłości Pałac w Łęzanach to neobarokowa...czytaj więcej.

Muzeum Indian w Spytkowie

Spytkowo to niewielka miejscowość oddalona zaledwie o 5 km od Giżycka na Mazurach. To właśnie w Spytkowie na terenie 10-hektarowego gospodarstwa powstało piękne prywatne Muzeum Indian prowadzone przez małżeństwo Karoliny i Bogdana Zdanowicza. Fascynacja przerodzona w pasję i sposób na życie Jedni w dzieciństwie fascynują się kolejkami, inni samochodami. Jeśli fascynacja jest trwała, to później budują modele lub odnawiają stare samochody. Karolina i Bogdan Zdanowicz zafascynowali się kulturą Indian Ameryki Północnej....czytaj więcej.

Piramida w Rapie – jedna z najbardziej zagadkowych budowli w Polsce

Piramida w Rapie jest to grobowiec zbudowany w 1811 roku w mazurskiej wsi Rapa. Niektóre źródła informują natomiast o powstaniu w 1808 lub 1753 roku. Został on zaprojektowany przez nieznanego do dziś architekta. Część naukowców jest zdania, że jest nim Bertel Thorvaldsen. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów, które mogłyby potwierdzić wspomnianą informację. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że znakiem szczególnym omawianej budowli jest kształt, który przypomina egipskie piramidy. Piramida w Rapie - historia Warto wiedzieć,...czytaj więcej.

Muzeum sprzętu wojskowego w Mrągowie

Mrągowo to miejscowość, która oferuje odwiedzającym wiele atrakcji. Jedną z nich jest możliwość odwiedzenia muzeum sprzętu wojskowego w Mrągowie – niezwykłego miejsca, w którym zgromadzono zabytkowe pojazdy militarne. Eksponaty pochodzą z okresu połowy ubiegłego wieku, ale znaleźć tu można również starsze egzemplarze. Warto wiedzieć, że wizyta w muzeum to nie tylko możliwość obejrzenia zabytkowego sprzętu, ale znacznie więcej. Muzeum sprzętu wojskowego w Mrągowie – od czego się to zaczęło? Wszystko...czytaj więcej.

Mosty w Stańczykach, Akwedukty Puszczy Rominckiej

Odwiedzając Puszczę Romincką w okolicach Stańczyków można natknąć się na niesamowity zabytek, który nie od razu odkrywa przed nami swoją prawdziwą naturę. Turystom, którzy nie wiedzą z czym mają do czynienia, może wydawać się, że natrafili w środku Mazur na prawdziwe rzymskie akwedukty. Wrażenie to jednak jest złudne, choć – jak dowiemy się za chwilę – nieprzypadkowe. W rzeczywistości mosty w Stańczykach to bardzo wysokiej klasy zabytek niemieckiej, przedwojennej architektury kolejowej. Czym są mosty w...czytaj więcej.

Zagroda żubrów w Wolisku

Mazury to region o niezwykle bogatej historii i kulturze, oraz bardzo dużej liczbie atrakcji różnego rodzaju. Znajdziemy tu zarówno jeziora i możliwości, które się z nimi wiążą, jak również liczne zabytki, ciekawostki przyrodnicze i wiele innych. Kiedy jedziemy na Mazury, to na naszej liście miejsc do odwiedzenia powinna koniecznie pojawić się również zagroda żubrów w Wolisku. Dlaczego warto tam się wybrać? Zagroda żubrów w Wolisku – hodowla żubra w Polsce Wszystko zaczęło się bardzo dawno temu, kiedy obecne...czytaj więcej.

Mazurolandia – Park Miniatur Warmii i Mazur

W Polsce nie brakuje parków rozrywek, lecz Mazurolandia - Park Miniatur Warmii i Mazur jest miejscem, które nie może być mylone ze standardowymi parkami rozrywek. Nie ma tu karuzeli, rollercoasterów, gofrów, czy waty cukrowej. Mazurolandia oferuje przede wszystkim spotkanie z kulturą, historią i tradycją Warmii i Mazur, oferując ciekawe atrakcje, dzięki którym w ciągu paru chwil można przenieść się w średniowiecze i penetrować grodzisko rycerskie oraz poznać życie ówczesnych mieszkańców w skansenie...czytaj więcej.

Pałac w Sztynorcie – Sztynort

Sztynort to mała miejscowość położona w północnej części Mazur, niedaleko Węgorzewa. Wizytówką tej przepięknej wsi, otoczonej jeziorami Mamry, Kirsajty i Dargin , jest XVII- wieczny zespół pałacowo-parkowy. Pałac w Sztynorcie. Do pozostałości dawnego majątku rodu Lehndorff  prowadzi tylko jedna droga, wysadzana postawnymi dębami. Miejsce to skrywa  ciekawą, kilkusetletnią historię, pełną niezwykłych postaci  i zdarzeń, a także głęboko skrywanych  tajemnic. Pałac w Sztynorcie - historia posiadłości Dzieje...czytaj więcej.

Wieża Ciśnień w Giżycku

Zwiedzając Giżycko nie sposób nie wybrać się na wspaniałą wieżę widokową – a właściwie wieżę ciśnień. Jest obowiązkowym punktem programu turystycznego podczas zwiedzania tego urokliwego mazurskiego miasta. Wieża Ciśnień Giżycko zaprasza! Charakter wieży Wieża ciśnień, którą  wybudowano w 1900 roku, stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych miejsc Giżycka. Istniejąca od stu dwudziestu lat budowla wkomponowała się w krajobraz tego mazurskiego miasta. Wieża ciśnień usytuowana jest w samym sercu...czytaj więcej.

Zamek w Kętrzynie – zamek krzyżacki

Kętrzyn jest miastem z bogatą i ciekawą historią , sięgającą początków XIV- ego wieku. Miasto zostało założone w  1329 roku na zgliszczach pruskiego grodu a jego późniejsze. Burzliwe dzieje pozostawiły ślad w tradycji, kulturze i architekturze całego regionu.Wiele z cennych budowli obronnych i sakralnych przetrwało do dziś, wśród nich znak rozpoznawczy - krzyżacki Zamek w Kętrzynie. Na skraju puszczy Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z połowy czternastego wieku. W pobliżu pruskiej osady Rast, na wzgórzu...czytaj więcej.