Gierłoż – Kwatera Hitlera

W lipcu 1940 roku 50-letni gen. mjr dr inż. Fritz Todt otrzymał zadanie budowy tajnego obiektu w Gierłoży. Jego inżynierowie byli znakomitymi specjalistami od budowy umocnień wojskowych i bunkrów. Tak powstał jeden z najsłynniejszych i najtajniejszych obiektów II Wojny Światowej – kwatera kętrzyńska nazwana “Wilczym szańcem” – “Die Wolfschanze”....czytaj więcej.

Giżycko – Koncerty Organowe

Największą atrakcją turystyczną są koncerty organowe odbywające się w zabytkowym kościele Ewangelickim w Giżycku. Kościół Ewangelicko-Augsburski znajduje się przy placu Grunwaldzkim. Kamień węgielny położono 11 maja 1826r. Ołtarz zdobią malowidła znakomitego berlińskiego malarza....czytaj więcej.

Most Obrotowy Giżycko

Most obrotowy został zbudowany w 1889r. Zbudowano w celu zapewnienia dogodnego połączenia miasta z Twierdzą Boyen zbudowaną w latach 1844-1857. Ówcześni inżynierowie skonstruowali ponad 20-to metrowej długości i 8-mo metrowej szerokości ruchome przęsło o oryginalnym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry jak to się odbywało w tradycyjnych tego rodzaju konstrukcjach....czytaj więcej.

Twierdza BOYEN – Giżycko

Twierdza Boyen powstawała w latach 1844-1856 i jest doskonale zachowanym przykładem pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Położona na zachód od Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno, stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego....czytaj więcej.

Stańczyki – Zabytkowe Mosty

Północne obrzeża Mazur należą do najrzadziej odwiedzanych zakątków kraju. Właśnie tu, wśród krajobrazowych pagórków i łąk, za wsią Stańczyki, znajdują się potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy (31km). Mosty w Stańczykach są najwyższymi na linii i jednymi z najwyższych w Polsce. Długość – 200m i wysokość 36m. Konstrukcja żelbetowa, pięcioprzęsłowa o równych 15m łukach....czytaj więcej.

Sanktuarium ŚWIĘTA LIPKA – Częstochowa Północy

Święta Lipka – te małe miasteczko znane jest już od XV wieku, jako miejsce licznych pielgrzymek, położona jest w pobliżu Kętrzyna. Co roku, ponad 100 tys. Turystów odwiedzających Mazury, odwiedza również znajdujące się tu Sanktuarium Maryjne. Z powodu licznych grup pielgrzymów, Święta Lipka często nazywana jest “Częstochową Północy”....czytaj więcej.