Mazurolandia

Mazurolandia – Park Miniatur Warmii i Mazur

W Polsce nie brakuje parków rozrywek, lecz Mazurolandia – Park Miniatur Warmii i Mazur jest miejscem, które nie może być mylone ze standardowymi parkami rozrywek. Nie ma tu karuzeli, rollercoasterów, gofrów, czy waty cukrowej. Mazurolandia oferuje przede wszystkim spotkanie z kulturą, historią i tradycją Warmii i Mazur, oferując ciekawe atrakcje, dzięki którym w ciągu paru chwil można przenieść się w średniowiecze i penetrować grodzisko rycerskie oraz poznać życie ówczesnych mieszkańców w skansenie ludowym. 

Mazurolandia uczy, bawi, inspiruje.

Park ten kryje wszystkie najpiękniejsze zabytki Warmii i Mazur, ciekawe i dobrze zachowane eksponaty militarne z czasów II wojny światowej oraz zbroje z okresu średniowiecza. Jednocześnie w tym miejscu można skorzystać z licznych atrakcji plenerowych, a także miło spędzić czas na łonie natury, eksplorując bogactwo regionu Warmii i Mazur w miniaturze. Dodatkowo, w parku można obejrzeć wszystko – w cenie jednego biletu, a wybór jest spory! 

Mazurolandia to park atrakcji położony na Mazurach we wsi Gierłoż, nieopodal Kętrzyna. Turyści znają Gierłoż głównie z Wilczego Szańca, w której w czasie II wojny światowej mieściła się kwatera główna Adolfa Hitlera. Park Miniatur Warmii i Mazur zlokalizowano około 900 metrów za Wilczym Szańcem, przy drodze Kętrzyn – Węgorzewo. Udostępniono  go zwiedzającym  w 2009 roku, natomiast w roku 2013 zmienił on nazwę na Mazurolandię.

Dlaczego Mazurolandia? Zwiedzanie w miniaturze

Park Miniatur Warmii i Mazur, będący jedną z największych regionalnych atrakcji, cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem turystów wypoczywających w Krainie Wielkich Jezior. W jednym miejscu można obejrzeć miniatury najciekawszych zabytków regionu Warmii i Mazur, które nie są znane dla większości osób odwiedzających ten piękny zakątek Polski. Stanowi to niepowtarzalną okazję do zwiedzenia w jednym dniu najciekawszych miejsc, rozsianych w rzeczywistości na olbrzymim terenie.

O kunszcie prezentowanych obiektów Warmii i Mazur świadczy precyzja ich wykonania oraz drobiazgowość odtworzenia oryginalnych budowli, których efekt doceni nawet najbardziej wymagający turysta. Większość budowli wykonano w skali 1:25, a do najbardziej znanych należy zaliczyć: bazylikę w Świętej Lipce, zamek w Nidzicy, Lidzbarku Warmińskim i Biskupów Warmińskich w Reszlu, pałac w Sztynorcie i Drogoszach oraz zamek krzyżacki w Malborku, który jest największą z miniatur w parku. Ekspozycji w miniaturze jest jednakże o wiele więcej. Znaleźć tu również można miniatury stadionów piłkarskich wykonanych w skali 1:100, które promowały Euro 2012, zanim trafiły do zbiorów Mazuroladnii. Dla młodych fanów piłkarstwa przygotowano  także warsztaty sklejania modeli. Ponadto, można zwiedzić kolekcję zdjęć zabytków Warmii i Mazur oraz wystawę unikatowych zdjęć Królewca – dawnej stolicy Prus Wschodnich. 

Militarna przygoda

Mazurolandia kryje więcej zagadkowych miejsc i niespodzianek. Można tu napotkać fragmenty oranżerii i ogrodu warzywnego kwatery Adolfa Hitlera. Podążając tematyką wojenną, zorganizowano Park Militariów, gromadząc kilkaset ciekawych eksponatów z czasów ostatniej wojny, w tym żołnierskie przedmioty codziennego użytku. W Parku Militariów można obejrzeć dobrze zachowany niemiecki sprzęt i uzbrojenie wojskowe okresu 1939 -1945, a także wierną kopię makiety Wilczego Szańca o powierzchni 40 m2 oraz baraku, w którym dokonano próby zamachu na Adolfa Hitlera. 

Dodatkowo, dużym zainteresowaniem zwiedzających Mazurolandię cieszy się strzelnica militarna, na której można spróbować sił w posługiwaniu się różnymi replikami broni. Obiekt oferuje także Poligon, gdzie za dodatkową opłatą można odbyć historyczną przejażdżkę, np. transporterem SKOT, amfibią PTS, pojazdem BRDM, czy samochodem VW8 Kubelwagen. Poligon to doskonałe miejsce do organizacji turnieju paintballowego, według pomysłu wykreowanego przez dzieci lub wyścigów na quadach.  

Transfer w średniowiecze

Kolejną atrakcją Mazurolandii jest średniowieczne grodzisko rycerskie( zwłaszcza miłośników baśni o rycerzach). Podczas zwiedzania można zobaczyć wiele średniowiecznych eksponatów, np.:  zbroje, kusze lub ówczesne stroje. Można wczuć się w rycerski klimat, przymierzając zbroję rycerską z kolczugą, podejmując oburącz ważący ponad 25 kg „miecz Podbipięty”, czy też przebrać się w rycerza lub przemienić w białogłowę. Strzelnica rycerska daje możliwość wypróbowania swoich umiejętności w strzelaniu  z łuku lub kuszy zwłaszcza, gdy Wielki Mistrz Krzyżacki podpowie jak wstrzelić strzałę w środek tarczy. 

Skansen ludowy

Skansen ludowy Mazurolandii  przedstawiając oryginalne repliki wiejskich chat ziemi warmińskiej i mazurskiej, przenosi zwiedzających w XIX wiek.  W miejscu tym możemy w bezpośredni sposób poznać kulturę i tradycję regionu. Możemy również zwrócić uwagę na konstrukcję, wyposażenie i wystrój tradycyjnych domostw. W tej części, dla dzieci organizuje się warsztaty plastyczne zdobienia kafli.

Świadectwem kultury Warmii i  Mazur są lokalne bajki, legendy i baśnie, o których dzieci mogą wysłuchać w Polanie Legend. Dowiedzą się tam m.in. o genezie powstania Mazur i o zwierzętach zamieszkujących puszczę. Usłyszą opowieść o królu Sielaw i pięknej Galindzie. 

Park Zabaw

Przed niestrudzonymi zwiedzaniem licznych wystaw, grodziska oraz korzystaniem z militarnych atrakcji, Mazurolandia otwiera więcej możliwości. Jest ona jednocześnie unikatowym miejscem na Mazurach, gdzie nasi najmłodsi, a nawet całe rodziny mogą bawić się bez ograniczeń w Parku Zabaw. Mogą korzystać m.in. z przejażdżki kolorową kolejką elektryczną Safari, chodzeniem po wodzie w kulach wodnych, skokami z eurobungee i na trampolinie, a także relaksem na dmuchanych zjeżdżalniach. Na dzieciaki czeka także ścianka wspinaczkowa i drewniany plac zabaw.

Rodzice mogą doglądać swoje pociechy w czasie licznych zabaw w parku z wieży widokowej grodziska, gdzie jednocześnie można cieszyć się panoramą wszystkich atrakcji Mazurolandii – Parku Miniatur Warmii i Mazur.

Zobacz również