Mazurski Park Krajobrazowy

Mazurski Park Krajobrazowy, czyli pomysł na północno-wschodnią część Polski

Wraz z rozpoczęciem się sezonu urlopowego tysiące samochodów osobowych przemierzają jedną z najpopularniejszych autostrad w Polsce, czyli A1, aby odpocząć w nadmorskich klimatach. To właśnie okolice Trójmiasta i Wybrzeże Zachodnie cieszy się niesłabnącą popularnością. Najlepszym tego przykładem są zatłoczone plaże i promenady, które jednak nie zawsze są dobrym pomysłem, gdy naszym zamierzeniem jest efektywny wypoczynek. Jeśli naprawdę chcemy odpocząć i podziwiać nieskażoną przyrodę, to zdecydowanie lepiej skierować się na wschód, a za cel podróży postawić sobie Mazurski Park Krajobrazowy.

Niewielki wycinek Krainy Tysiąca Jezior

Mazurski Park Krajobrazowy został utworzony w roku 1977 i znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim obejmując pogranicze trzech powiatów: mrągowskiego, piskiego i szczycieńskiego, w tym gminy Ruciane Nida, Pisz, Orzysz, Piecki, Mikołajki, Mrągowo i Świętajno. Jego całkowita powierzchnia wynosi 53 655 ha, a część ochronna to aż 18.608ha. W jego obręb wchodzi 60 jezior w tym największe jezioro w Polsce, czyli Śniardwy, rzeka Krutynia, która stanowi jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Europie, część Puszczy Piskiej, a także 11 rezerwatów przyrody, wśród których można wymienić między innymi rezerwat biosfery Jezioro Łuknajno. Są to niezwykłe powierzchnie, które obejmują pogranicze dwóch odmiennych form geomorfologicznych – moren i sandrów, a oprócz jezior i rzek znajdują się tutaj także torfowiska, strumienie i przebogata fauna oraz flora.

Fauna, flora i nieskażona przyroda

Do największych zalet tego niezwykłego zakątka, który zajmuje wycinek Krainy Tysiąca Jezior, jest przede wszystkim nieskażona przyroda. Jeziora, torfowiska, puszcze, lasy i rzeki to siedlisko różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Żyją tutaj takie zwierzęta jak sarny, jelenie, daniele, dziki, jenoty, rysie, łosie, wilki, wydry, bobry, borsuki oraz wiele mniejszych zwierząt, a także ponad 200 gatunków ptaków takich jak bielik, bocian czarny, puchacz, trzmielojad, kormoran, nurogęś, czapla siwa czy jarząbek i orzechówka.

Nie trudno się domyślić, że jeziora, trzęsawiska i rzeki to także idealne miejsce do rozwoju rzadkich gatunków roślin. Na terenie parku występuje aż 15 gatunków storczyków, rośliny owadożerne, np. rosiczka okrągłolistna i pływacz zwyczajny oraz wiele innych i rzadkich roślin, które szczególnie upodobały sobie te wilgotne tereny.

Mazurski Park Krajobrazowy i jego atrakcje

W zależności od miejsca pobytu oraz długości urlopu można zaplanować sobie nie tylko relaks w ciszy i spokoju w otoczeniu niezwykłej przyrody, ale również aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem i zażywaniem rożnego rodzaju sportów. Pobyt okaże się równie atrakcyjny dla starszych, jak i rodzin z dziećmi.

Przede wszystkim na uwagę zasługuje 11 wyżej wspomnianych rezerwatów, czyli Czapliniec, Ławny Lasek, Jezioro Lisunie, Jezioro Łuknajno, Jezioro Warnołty, Królewska Sosna, Krutynia Dolna, Krutynia Górna, Pierwos, Strzałowo oraz Zakręt. Każdy z nich to możliwość zapoznania się z wyjątkowymi okazami fauny lub flory i podziwiania przepięknych widoków.

Mazurski Park Krajobrazowy to także liczne atrakcje związane z etnografią oraz historyczne świadectwa i zabytki związane z zamieszkującymi te tereny ludźmi, np. wczesnośredniowieczne grodziska w Lipowie i nad jeziorem Tyrkłem, młyn wodny na rzece Krutyni, zabytkowa stodoła mazurska we wsi Krutyń, w której znajduje się Muzeum Przyrodnicze MPK, Izba Regionalna Eugeniusza Bielawskiego w Wejsunach czy kolekcja sztuki ludowej Walentyny Dermackiej w Pieckach. To także liczne zabytki sztuki sakralnej, m.in. klasztor staroobrzędowców i drewniana cerkiew w Wojnowie, kościół gotycki w Nawiadach oraz kościoły neogotyckie w Ukcie i Wiejsunach. Będąc w okolicach Mazurskiego Parku Narodowego warto również zwiedzić zespół pałacowo-parkowy w Baranowie.

Mazurski Park Krajobrazowy aktywnie

Piękna przyroda i niezwykła fauna oraz flora to także idealne miejsce, aby swój urlop spędzić aktywnie. Tereny są świetną okazję do spacerów i marszów, a liczne ścieżki rowerowe umożliwiają także przyjemne zwiedzanie okolicy dalszej i bliższej przy pomocy tych jednośladów. Nie można również zapomnieć o trasach kajakowych, a dla tych, którzy preferują raczej nieco większe wodne środki transportu, idealną atrakcją będzie możliwość przepłynięcia się łodzią w staromazurskim stylu po malowniczej rzece Krutyni lub przeprawa promowa w Wierzbie. Wyznaczone kąpieliska na jeziorach pozwolą również zażyć pływania w przyjemnie ciepłej i słodkiej wodzie.

Szczególne atrakcje dla dzieci to między innymi hodowle bobra i konika polskiego w Popielnie, Park Dzikich Zwierząt oraz Osada Kulturowa w Kadzidłowie, ferma jeleniowatych Stacji Badawczej Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym, gdzie na wybiegach żyją stada jeleni i danieli oraz muflony i koniki polskie. W Mazurskim Parku Krajobrazowym szczególną popularnością wśród rodzin z dziećmi cieszy się również spływ kajakowy malowniczą i spokojną rzeką Sapiną w okolicach Węgorzewa.


Zdjęcie użyte we wpisie pochodzi z commons.wikimedia.org, na licencji Creative Commons  Attribution-Share Alike 3.0 Poland. Autor zdjęcia: Bartosz Dworski