Mazurski Park Krajobrazowy

Mazurski Park Krajobrazowy, czyli pomysł na północno-wschodnią część Polski

Wraz z rozpoczęciem się sezonu urlopowego tysiące samochodów osobowych przemierzają jedną z najpopularniejszych autostrad w Polsce, czyli A1, aby odpocząć w nadmorskich klimatach. To właśnie okolice Trójmiasta i Wybrzeże Zachodnie cieszy się niesłabnącą popularnością. Najlepszym tego przykładem są zatłoczone plaże i promenady, które jednak nie zawsze są dobrym pomysłem, gdy naszym zamierzeniem jest efektywny wypoczynek. Jeśli naprawdę chcemy odpocząć i podziwiać nieskażoną przyrodę, to zdecydowanie lepiej skierować się na wschód, a za cel podróży postawić sobie Mazurski Park Krajobrazowy.

Niewielki wycinek Krainy Tysiąca Jezior

Mazurski Park Krajobrazowy został utworzony w roku 1977. Znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Obejmuje pogranicze trzech powiatów: mrągowskiego, piskiego i szczycieńskiego, w tym gminy Ruciane Nida, Pisz, Orzysz, Piecki, Mikołajki, Mrągowo i Świętajno. Jego całkowita powierzchnia wynosi 53 655 ha, a część ochronna to aż 18.608ha. W jego obręb wchodzi 60 jezior w tym największe jezioro w Polsce, czyli Śniardwy. Wchodzą również:

  • rzeka Krutynia, która stanowi jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Europie,
  • część Puszczy Piskiej,
  • 11 rezerwatów przyrody, wśród których można wymienić między innymi rezerwat biosfery Jezioro Łuknajno.

Są to niezwykłe powierzchnie, które obejmują pogranicze dwóch odmiennych form geomorfologicznych – moren i sandrów. Oprócz jezior i rzek znajdują się tutaj także torfowiska, strumienie i przebogata fauna oraz flora.

Fauna, flora i nieskażona przyroda

Do największych zalet tego niezwykłego zakątka, który zajmuje wycinek Krainy Tysiąca Jezior, jest przede wszystkim nieskażona przyroda. Jeziora, torfowiska, puszcze, lasy i rzeki to siedlisko różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Żyją tutaj takie zwierzęta jak sarny, jelenie, daniele, dziki, jenoty, rysie, łosie, wilki, wydry, bobry, borsuki oraz wiele mniejszych zwierząt. Jest tutaj także ponad 200 gatunków ptaków takich jak bielik, bocian czarny, puchacz, trzmielojad, kormoran, nurogęś, czapla siwa czy jarząbek i orzechówka.

Nie trudno się domyślić, że jeziora, trzęsawiska i rzeki to także idealne miejsce do rozwoju rzadkich gatunków roślin. Na terenie parku występuje aż 15 gatunków storczyków. Występują również rośliny owadożerne, np. rosiczka okrągłolistna i pływacz zwyczajny oraz wiele innych i rzadkich roślin, które szczególnie upodobały sobie te wilgotne tereny.

Mazurski Park Krajobrazowy i jego atrakcje

W zależności od miejsca pobytu oraz długości urlopu można zaplanować sobie nie tylko relaks w ciszy i spokoju w otoczeniu niezwykłej przyrody, ale również aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem i zażywaniem rożnego rodzaju sportów. Pobyt okaże się równie atrakcyjny dla starszych, jak i rodzin z dziećmi.

Przede wszystkim na uwagę zasługuje 11 wyżej wspomnianych rezerwatów. Mowa tu o takich rezerwatach jak Czapliniec, Ławny Lasek, Jezioro Lisunie, Jezioro Łuknajno, Jezioro Warnołty, Królewska Sosna, Krutynia Dolna, Krutynia Górna, Pierwos, Strzałowo oraz Zakręt. Każdy z nich to możliwość zapoznania się z wyjątkowymi okazami fauny lub flory i podziwiania przepięknych widoków.

Mazurski Park Krajobrazowy to także liczne atrakcje związane z etnografią. Są tutaj również  historyczne świadectwa i zabytki związane z zamieszkującymi te tereny ludźmi, np:

  • wczesnośredniowieczne grodziska w Lipowie i nad jeziorem Tyrkłem,
  • młyn wodny na rzece Krutyni, zabytkowa stodoła mazurska we wsi Krutyń, w której znajduje się Muzeum Przyrodnicze MPK,
  • Izba Regionalna Eugeniusza Bielawskiego w Wejsunach,
  • kolekcja sztuki ludowej Walentyny Dermackiej w Pieckach.

To także liczne zabytki sztuki sakralnej, m.in. klasztor staroobrzędowców i drewniana cerkiew w Wojnowie, kościół gotycki w Nawiadach oraz kościoły neogotyckie w Ukcie i Wiejsunach. Będąc w okolicach Mazurskiego Parku Narodowego warto również zwiedzić zespół pałacowo-parkowy w Baranowie.

Mazurski Park Krajobrazowy aktywnie

Piękna przyroda i niezwykła fauna oraz flora to także idealne miejsce, aby swój urlop spędzić aktywnie. Tereny są świetną okazję do spacerów i marszów. Liczne ścieżki rowerowe umożliwiają także przyjemne zwiedzanie okolicy dalszej i bliższej przy pomocy tych jednośladów. Nie można również zapomnieć o trasach kajakowych. Dla tych, którzy preferują raczej nieco większe wodne środki transportu, idealną atrakcją będzie możliwość przepłynięcia się łodzią w staromazurskim stylu po malowniczej rzece Krutyni lub przeprawa promowa w Wierzbie. Wyznaczone kąpieliska na jeziorach pozwolą również zażyć pływania w przyjemnie ciepłej i słodkiej wodzie.

Szczególne atrakcje dla dzieci to między innymi hodowle bobra i konika polskiego w Popielnie, Park Dzikich Zwierząt oraz Osada Kulturowa w Kadzidłowie, ferma jeleniowatych Stacji Badawczej Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym, gdzie na wybiegach żyją stada jeleni i danieli oraz muflony i koniki polskie. W Mazurskim Parku Krajobrazowym szczególną popularnością wśród rodzin z dziećmi cieszy się również spływ kajakowy malowniczą i spokojną rzeką Sapiną w okolicach Węgorzewa.


Zobacz również

Zdjęcie we wpisie: Bartosz Dworski, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons