Muzeum Kultury Ludowej Węgorzewo

Muzeum Kultury Ludowej Węgorzewo – idealny wybór na rodzinną wyprawę!

Większość turystów wybiera urlop na Pojezierzu Mazurskim ze względu na jego wybitne walory przyrodnicze, ale to nie jedyny powód, dla którego czas spędzony tutaj może stać się źródłem niezwykłych wspomnień. Cała ta okolica ma do zaoferowania także szereg historycznych obiektów kulturowych, które trzeba zobaczyć, by lepiej zrozumieć dzieje tych terenów i zamieszkujących ich ludzi. I nie chodzi tu wyłącznie o dworki, pałace czy arystokratyczne posiadłości – równie interesującą propozycją na popołudniową wycieczkę będzie także Muzeum Kultury Ludowej Węgorzewo.

Muzeum Kultury Ludowej Węgorzewo – lokalizacja i oferta

To niewielkie, ale niezwykle intrygujące Muzeum umiejscowione jest w Węgorzewie przy ulicy Portowej 1. By nie przegapić okazji na rodzinną wyprawę w świat wiejskiej kultury, którą wiernie odzwierciedlają zbiory Muzeum, pamiętaj o wcześniejszym zapoznaniu się z godzinami otwarcia obiektu.

Na całe szczęście Muzeum Kultury Ludowej Węgorzewo dysponuje wyjątkowo dobrze przygotowaną stroną internetową (http://www.muzeum-wegorzewo.pl), gdzie bez problemu dowiesz się się szczegółów wszystkich aktualności, katalogu dostępnych wystaw oraz specjalnych wydarzeń okolicznościowych, jakie corocznie organizuje pracujący tam zespół. Pamiętaj jedynie, że na zwiedzanie warto tu zarezerwować sobie godziny poranne i przedpołudniowe – Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku zaledwie do godziny 13.30, a po 12.30 nie będziesz w stanie kupić już biletu.

Ale czy znaczy to, że amatorzy weekendowych wycieczek powinni skreślić ten obiekt ze swojego planu? Absolutnie nie! Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie to miejsce, gdzie umówisz się także na indywidualnie przygotowane zwiedzanie w sobotę lub niedzielę, pod warunkiem wcześniejszego kontaktu na podany na stronie numer telefonu.

Muzeum Kultury Ludowej Węgorzewo – poznaj jego ukryte skarby!

Pozornie skromny budynek Muzeum kryje w sobie tak bogate zbiory, że każdy miłośnik historii, folkloru i ciekawostek kulturowych bez wątpienia poczuje się nimi usatysfakcjonowany. Jeśli zdecydujesz się poświęcić kilka godzin na eksplorację Muzeum Kultury Ludowej Węgorzewo, bardzo prawdopodobne, że zechcesz tu wrócić jeszcze raz, a może nawet uczynisz z tego obiektu stały punkt Twoich wypraw na Mazury.

Już sam XVIII-wieczny budynek Muzeum ma na swoim koncie historię, z jaką warto się zapoznać, a do zbiorów przechowywanych w jego wnętrzu dochodzi także znajdujący się obok skansen. Jeśli codzienne życie mieszkańców tych okolic w wieku XVIII i XIX to coś, co pragniesz zobaczyć, nie tylko przeczytać w artykule, odwiedziny w Muzeum Kultury Ludowej będą strzałem w dziesiątkę!

Obok głównego budynku Muzeum znajdziesz także zabytkowe chałupy chłopskie oraz zabudowania gospodarcze – starannie przygotowany skansen, który uzmysłowi Ci, w jakich przestrzeniach toczyło się życie naszych wiejskich przodków. Każdy mebel, przedmiot kuchenny czy skrawek materiału w skansenie opowie Ci dużo więcej, niż wyobrażenie na temat ludowej codzienności zbudowane na podstawie suchego opisu w książkach.

Muzeum Kultury Ludowej Węgorzewo – najbardziej atrakcyjne wystawy

W ofercie Muzeum Kultury Ludowej znajdziesz zarówno wystawy stałe, jak i czasowe. Wśród tych pierwszych koniecznie zwróć uwagę na “Cztery pory roku w izbie chłopskiej”. Trudno o lepsze przybliżenie zmagań, radości i smutków, jakimi wypełniony był cykl roczny okolicznych mieszkańców.

Dzięki tej wystawie zrozumiesz od środka, jak bardzo życie wiejskie, dyktowane rytmami przyrody i obwarowane określonymi kulturowymi ramami, różniło się od naszego chaotycznego, pełnego stresu trybu życia. W ramach kolejnej stałej wystawy na temat kultury materialnej zyskasz okazję, by zachwycić się pięknem i precyzją ręcznie wykonanych, malowanych mebli drewnianych, wzorzystych tkanin powstałych na krośnie czy samych kolorów pomieszczeń – uspokajającej gry bieli i drewna.

Nie pomiń też w żadnym razie odwiedzin w kowalskim warsztacie ani remizie strażackiej. To jeden z powodów, dla których Muzeum Kultury Ludowej Węgorzewo stanowi wspaniały punkt na trasie rodzinnej wycieczki z dziećmi. Który maluch nie zechce zobaczyć, jak kiedyś gaszono pożary, podkuwano konie i rozpalano wielkie ogniska, w których topiły się potrzebne metale?

Wystawy czasowe i inne propozycje

Nie można zaprzeczyć, że rok 2020 był czasem, który okazał się wyjątkowo niełaskawy dla obiektów takich, jak galerie sztuki czy muzea. Mimo to Muzeum Kultury Ludowej Węgorzewo nie ustało w wysiłkach, by także i podczas tego trudnego okresu zaoferować zwiedzającym intrygujące wystawy czasowe.

Powstało ich w tym czasie aż 10, co można uznać za imponujący wynik w niepewnych miesiącach pandemii, gdy dalekie wyjazdy stały się dla wielu osób zwyczajnie niewykonalne. Co więcej, zaangażowanie Muzeum w promocję kultury ludowej regionu widać najlepiej także w przygotowanej przez nie ofercie 3 wystaw online, możliwych do zwiedzenia z każdego zakątka globu.

Ale wiadomo, że nic nie może zastąpić osobistego zanurzenia się w wycinku historii i unikatowej kultury, jaką pielęgnuje w swoich murach węgorzewskie Muzeum. Miejmy zatem nadzieję, że w tym roku wszystkie przeszkody turystyczne znikną, a Ty i Twoja rodzina jak najszybciej przekroczycie próg tradycyjnej, mazurskiej chaty.