Pałac w Łęzanach

Pałac w Łęzanach

Pałac w Łęzanach a dokładniej mówiąc, pałac von Fischerów-Lossainenów, to zespół pałacowy, w skład którego wchodzi oprócz samego budynku mieszkalnego również park oraz budynki gospodarcze. Położony jest we wsi Łężany, która z kolei znajduje się w gminie Reszel w powiecie kętrzyńskim w województwie warmińsko-mazurskim. Miejsce to pełne jest niezwykłej historii oraz wydarzeń, które wpłynęły na jego obecny kształt i wygląd.

Pałac w Łęzanach – historia posiadłości

Pałac w Łęzanach to neobarokowa posiadłość o typowym, prostokątnym rzucie, posiadająca narożny ryzalit, werandę, wieloboczną wieżyczkę oraz wyniosłą zachodnią wieżę. Cała posiadłość wraz z budynkami gospodarczymi otacza park krajobrazowy, który w naturalny sposób łączy się ze zwykłym lasem. Znajduje się tu również rodowy cmentarz von Fischerów, wraz z oczywiście mauzoleum.

Pałac wybudowano jako główą siedzibę rodu von Fischerów, przez nestora rodziny, czyli kontradmirała Reinholda Fischera. Majątek ziemski był w posiadaniu rodziny od roku 1872. Budowa pałacu rozpoczęła się w roku 1909, a zakończyła 3 lata później, czyli w roku 1911. Posiadłość pozostała w rękach von Fischerów do zakończenia II wojny światowej. Niestety ród nie przetrwał do dziś. Druga żona von Fischera po ucieczce do Niemiec w roku 1945, wkrótce potem popełnił samobójstwo. Podsobny los spotkał jego dziecii – córka zginęło niedługo po wojnie, a syn bezdzietnie zmarł jako emeryt w Szwajcarii.

W 1945 roku w styczniu cały majątek przejęła armia czerwona, która zorganizowała tu siedzibę sztabu. Po zakończeniu wojny cały zespół pałacowy przeznaczono na PGR, który z kolei w roku 1954 przejęła Wyższa Szkoła Rolnicza w Olsztynie, przekształcona następnie w Akademię Rolniczo-Techniczną. Obecnie właścicielem i administratorem całego majątku pałacowego jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Perła architektury

Nie bez powodu Pałac w Łęzanach uważa się za najpiękniejszy tego typu obiekt na Warmii i Mazurach. Miano to jest efektem nie tylko zewnętrznej strony budowli, lecz również jej wnętrza, a także okolicznemu krajobrazowi, który cały zespół pałacowy tworzy.

Budowla wzniesiona jest na planie prostokątna, posiada cztery kondygnacje od strony północno-zachodniej, oraz trzy od południowo-wschodniej. Na stronie północno-zachodniej znajduje się piękny, reprezentatywny podjazd, który dodatkowo ozdobiony jest portykiem. Niezwykle ciekawym elementem budynku jest wieża umieszczona na narożu na lewo od portyku, która kryje w sobie pomieszczenia poszczególnych kondygnacji. Po przeciwległej stronie znajduje się przepiękna, w pełni oszklona weranda. Jest ona dodatkowo wyposażona jest w dekoracje w postaci balustrad, które znajdują się pod umieszczonym nad nią tarasem. Budynek posiada mansardowy dach.

Po wejściu do wnętrza budynku okazuje się, że jest ono równie zachwycające, jak jego elewacja. W środku znajdują się liczne sztukaterie, ceramiczne oraz marmurowe kominki, a także przedstawiające sceny rodzajowe kafelki ceramiczne, położone w łazienkach oraz w kuchni. Wnętrze bardzo bogato ozdobione jest drewnem dębowym, z którego wykonane są m.in. boazerie oraz balustrady na głównej klatce schodowej. Oprócz tego nie można oczywiście pominąć obecności wysokiej na dwie kondygnacje sali balowej

Pałac w Łęzanach – otoczenie

Rzecz jasna Pałac w Łęzanach swój status szczególnie pięknego miejsca nie zawdzięcza jedynie swojemu wnętrzu, lecz również otoczeniu, w którym się znajduje. A jest to miejsce naprawdę przepiękne. Otacza je bardzo zadbany oraz doskonale zaprojektowany park krajobrazowy, który w naturalny sposób łączy się z dziko rosnącym lasem.
To, co jest szczególnego w Pałac w Łęzanach, to położone w niewielkiej odległości mauzoleum oraz cmentarze. Całość powstała na początku XX wieku, podczas budowy zespołu pałacowego. Ostatnim z pochowanych tam członków rodziny jest sam Reinhold von Fischer, który spoczywa obok trumny swojej pierwszej żony. Co ciekawe, w dniu, w którym pochowany został Reinhold, w jeziorze położonym tuż przy posiadłości zatopiony został admiralski jacht, który był jego własnością.

Co prawda mauzoleum zostało w czasie wojny kompletnie zniszczone, a potem odbudowane i przekształcone na katolicką kaplicę, lecz mimo wszystko jest to obiekt, który z pewnością zachwyci każdego turystę i odwiedzającego. Wokoło pałacu równie warte uwagi co park i mauzoleum są z pewnością liczne obiekty natury typowo użytkowej. Mowa tu jest np. o przepięknej kuźni, szczątkach młyna zbożowego, a nawet elektrowni wiatrowej.

Podsumowanie

Podczas wakacji na Mazurach i Warmii, z pewnością wartym odwiedzenia miejscem jest zespół pałacowy w Łęzanach. Miejsce piękne samo w sobie, lecz również bardzo bogate w historię. Nie tylko Polski, lecz również Pruskiego rodu von Fischer. Z pewnością nie można takiej okazji do poznania historii przegapić. Jest to okolica po prostu obowiązkowa do odwiedzenia. Nie tylko podczas długich wakacji, lecz również i zwykłego, weekendowego wypadu.

Zobacz również