Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego

Polska jest wyjątkowo pięknym krajem. Nie brakuje u nas cudownych zakątków, w których można cieszyć się bliskością przyrody, często prawie nietkniętej ludzkim palcem. To właśnie w takich miejscach można relaksować się i odpoczywać, spędzając czas na łonie natury. Jednym z wyjątkowo urokliwych obszarów jest Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Można tu miło spędzić dzień, wędrując niespiesznie po szlakach turystycznych, obserwując przyrodę, relaksując się i napawając majestatem natury.

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego

Ten piękny i wyjątkowy Park leży w samym centrum Pojezierza Iławskiego i zajmuje powierzchnię ponad 25 hektarów. Leży w granicach dwóch województw, a mianowicie warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego. Spoglądając na mapę bardzo łatwo wysnuć wnioski, że na tym obszarze z łatwością znajdzie się mnóstwo zieleni, a zatem lasów, które leżą w otoczeniu wspaniałych jezior. Rzeczywiście to obszar, w którym nie brakuje takich wspaniałych krajobrazów, które zostały objęte ochroną w ramach programu Natura 2000.

Park został powołany do życia w roku 1993, cieszy się zatem już dosyć długą historią. To właśnie na jego terenie leżą przepiękne jeziora, między innymi Jeziorak czy Jezioro Jasne. Jeziorak jest najdłuższym jeziorem w Polsce, a jego długość wynosi ponad 23 km. Cechą charakteryzującą natomiast Jezioro Jasne jest natomiast wyjątkowo piękna toń wody. Na terenie parku leży zresztą mnóstwo akwenów wodnych, które zajmują prawie 30% całej powierzchni tego obszaru. Można zatem powiedzieć, że to wymarzone miejsce dla wszystkich miłośników wody, którzy uwielbiają relaksować się nad wspaniałymi jeziorami. Można tutaj pływać, opalać się, a także korzystać z infrastruktury, takiej jak na przykład żaglówki czy rowerki wodne. Ukształtowanie parku jest jednak zdecydowanie bardziej zróżnicowane, co związane jest między innymi z tym, że właśnie tutaj setki tysięcy lat temu przechodził lodowiec. W parku znajdują się zatem liczne pagórki moreny czołowej i moreny dennej. To bez wątpienia wyjątkowo interesujący obszar dla osób, które interesują się geologią.

Rezerwaty przyrody w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego

W tak wyjątkowym miejscu wydzielono jeszcze dodatkowo rezerwaty przyrody, dzięki którym większej ochronie podlegają zwierzęta oraz rośliny, które bytują na terenie parku. Co więcej, planowane jest powołanie kolejnych rezerwatów przyrody, co jest najlepszym dowodem na to, że to wyjątkowo piękne miejsce z wieloma walorami. Pierwszym niezwykle interesującym rezerwatem jest Czerwica, w którym z pewnością doskonale będą czuli się wszyscy miłośnicy ptaków. To właśnie tutaj można obserwować bowiem kolonie czapli siwej oraz kormoranów. Jezioro Gaudy, będące kolejnym rezerwatem, to również miejsce lęgowe dla wielu ptaków, a także obszar występowania ciekawej roślinności torfowiskowej. Jezioro Jasne wraz z otaczającymi go terenami leśnymi to ostatni z rezerwatów. Wyjątkowo urokliwe miejsce, w którym ochronie poddano nie tylko faunę żyjącą w wodach jeziora, ale również otaczającą go roślinność. Występuje tutaj starodrzew, z takimi gatunkami jak buk, sosna, brzoza brodawkowata czy dąb szypułkowy. W parku znajdują się też liczne pomniki przyrody ożywionej, jest ich aż 58. Do wyjątkowo interesujących należy na przykład Gruba Sosna, której obwód pnia wynosi ponad 300 cm.

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego i jego przyroda

Parki Krajobrazowe to zawsze miejsca, w których można obcować z przyrodą i cieszyć się bliskością natury, obserwując coraz rzadziej występujące gatunki, które często na tych terenach rosną od kilkuset lat. Tak jak przystało na tę część Polski, charakterystyczne są tutaj przepiękne lasy sosnowe, bukowe oraz dębowe, a także mieszane. Występuje wiele interesujących roślin, które rosną na podłożu torfowym. Poza tym na to nie jezior zobaczyć można przy piękne lilie wodne, a zatem grążel żółty czy grzybień biały. Park jest również miejscem życia dla bardzo wielu gatunków zwierząt, a także ptaków, które w tutejszych jeziorach stworzyły swoje miejsca lęgowe. To zatem prawdziwy raj dla wszystkich ornitologów oraz miłośników ptactwa. Jakie gatunki można tutaj obserwować? Jest ich naprawdę mnóstwo. To chociażby żurawie, kormorany, bieliki, orliki krzykliwe, kanie, czarne bociany, rybołowy czy płaskonosy.

Zwiedzanie parku

Kiedy najlepiej wybrać się do parku i jak go zwiedzać? Należy pamiętać o tym, że poruszanie się po tym wyjątkowym terenie jest możliwe wyłącznie po wytyczonych wcześniej ścieżkach. Mapy dostępne są w Internecie lub w punktach informacyjnych. Podczas pieszych wycieczek bez wątpienia uda się zauważyć wiele wspaniałych roślin oraz zwierząt. Warto wybrać się tutaj na przykład z dziećmi, które mogą być bliżej natury, zapoznając się ze wspaniałymi gatunkami zwierząt, ptaków i roślin. Najlepiej zarezerwować sobie cały dzień, tak by niespiesznie poruszać się po parku, ciesząc się bliskością wody i pachnących lasów. Jest tutaj naprawdę mnóstwo atrakcji, a także wyjątkowa atmosfera, dzięki której można wyciszyć się i zrelaksować.

Zobacz również

Zdjęcie we wpisie: rysnal, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons