Plaża w Giżycku

Plaża w Giżycku – prawie jak nad morzem!

Ponieważ Giżycko jest głównym portem w obrębie mazurskich jezior, jego położenie pośrodku dwóch wielkich akwenów ma ogromne znaczenie dla żeglugi. Oprócz pięknych widoków, zabytkowych budowli, cennych eksponatów znajdujących się w muzeach na terenie miasta, turyści z przyjemnością spędzają czas na plaży. Plaża w Giżycku zaprasza wszystkich turystów do spokojnego wypoczynku.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Obszar Mazurskich Wielkich Jezior jest wyjątkowym terenem zarówno pod względem historycznym, jak i przyrodniczym. Wielkie jeziora, pozostałość po zlodowaceniu, łączone kanałami wypłukanymi przez podlodowcowe rzeki są prawdziwą mekką dla miłośników sportów wodnych, wędkarzy oraz rzeszy turystów.

Bogactwo fauny i flory pospolitych, jak i rzadkich gatunków sprawia, że powstało tu wiele rezerwatów przyrody i Mazurski Park Krajobrazowy. Do jednych z największych atrakcji turystycznych z pewnością można zaliczyć największe w Polsce jezioro Śniardwy, nieco mniejsze Mamry oraz kilka innych takich jak Niegocin, Jagodne, Tałty czy Orzysz.

Cechą charakterystyczną Wielkich Jezior Mazurskich jest możliwość żeglowania nimi bez konieczności przystanków. Jeziora łączną sztuczne i naturalne kanały, ułatwiającymi przemieszczanie się z jednego jeziora na kolejne. Jest to najpiękniejszy i najbardziej popularny szlak żeglugowy w Polsce, a co najważniejsze – również w Europie, ponieważ bardziej rozległego ciągu jezior i oryginalniej urozmaiconej linii brzegowej nie spotkamy w żadnym innym kraju naszego kontynentu.

Jeziora cieszą się niesłabnącą popularnością i dzięki temu wiele miast zlokalizowanych nad ich brzegami stało się ośrodkami turystycznymi.. Jednym z takich miast jest Giżycko, nazywane stolicą żeglarstwa, umiejscowione pomiędzy wielkimi jeziorami Kisajno i Niegocin.

Giżycko jest jednym z portów o strategicznym znaczeniu i zarazem dużym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym, w województwie warmińsko-mazurskim. Pomimo że populacja ludności nie jest wysoka, zbliża się do trzydziestu tysięcy mieszkańców, to w sezonach letnich kilkakrotnie wzrasta. Miasto leży w samym środku Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Pod względem administracyjnym leży we wschodniej części województwa, na północny wschód od Olsztyna, jego stolicy. Giżycko jest siedzibą władz powiatowych oraz gminy wiejskiej.

Historia Giżycka

Historia przynależności administracyjnej Giżycka jest dość burzliwa. W latach siedemdziesiątych mieściło się w granicach województwa olsztyńskiego. Później należało do województwa suwalskiego. Obecna lokalizacja miasta to województwo warmińsko-mazurskie.

Historia miasta sięga połowy szesnastego wieku, kiedy to książę pruski Albrecht Fryderyk Hohenzollern-Ansbach nadał osiedlu, zlokalizowanemu nad jeziorem Niegocin prawa miejskie. Co ciekawe, ślady osadnictwa w sąsiedztwie Wielkich Jezior, według archeologów, pojawiły się już piętnaście tysięcy lat temu. Świadczą o tym fakcie cenne znaleziska z epoki brązu i epoki żelaza, jednak pierwsze zapisane o tym obszarze informacje, znalazły się dopiero w drugim stuleciu naszej ery, umieszczone w dziełach Ptolemeusza z Aleksandrii oraz Tacyta.

Pod koniec trzynastego wieku, obszarem Wielkich Jezior Mazurskich zaczęli rządzić Krzyżacy. W czternastym wieku zbudowali tu gród obronny, funkcjonujący pod nazwą Letzen. Jednak ze względu na niemożność jego rozbudowy, w końcu czternastego wieku, gród przeniesiono w obecne miejsce, czyli nad brzeg Kanału Łuczańskiego. Zamek w części przetrwał do czasów obecnych.

Po otrzymaniu praw miejskich, miasto przyjęło nazwę Lotzen i nazwa ta obowiązywała aż do zakończenia II wojny światowej. Po wojnie, niemiecko brzmiącą nazwę zmieniono na Łuczany, a zaraz potem na Giżycko.

Plaża w Giżycku

Ponieważ Giżycko jest głównym portem w obrębie mazurskich jezior, jego położenie pośrodku dwóch wielkich akwenów ma ogromne znaczenie dla żeglugi. Oprócz pięknych widoków, zabytkowych budowli, cennych eksponatów znajdujących się w muzeach na terenie miasta, turyści z przyjemnością spędzają czas na plaży. Bezpłatne wejście na ten rozległy teren zachęca do korzystania z kąpieli w jeziorze, kąpieli słonecznych i pełnego wypoczynku.

Plaża w Giżycku oraz kąpielisko są strzeżone przez ratowników wodnych. W pobliżu plaży znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, gdzie znajdziemy wiele atrakcyjnych akcesoriów, umilających wakacyjny czas nad jeziorami. Jedną z atrakcji jeziora Niegocin, przy którym leży Giżycko, jest powstałe w 1970 roku molo. Zostało ono zbudowane w celu ochrony brzegów i miało odgrywać rolę falochronu. W 2011 roku molo zostało odnowione, znacznie powiększone i kompleksowo zmodernizowane, stając się doskonałym punktem widokowym na jezioro Niegocin. Molo w Giżycku jest częścią głównej trasy spacerowej miasta.

Giżycko jest stolicą turystyki wodnej, do której w sezonie letnim zjeżdżają się miłośnicy windsurfingu, nurkowania, kitesurfingu, parasailingu i wakeboardingu. Najbardziej liczną grupą są żeglarze i wędkarze, ale również amatorzy kajaków czy skuterów wodnych. Nie brak także turystów ceniących sobie wypoczynek na pięknej plaży i miłe kąpiele w jeziorze.

Zobacz również