Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy zapewnia mnóstwo atrakcji – nie ma w tym nic dziwnego, że jest on chętnie odwiedzany przez turystów. Istotne jest to, aby z odpowiednim wyprzedzeniem stworzyć plan zwiedzania. Poniżej zamieszczono zbiór praktycznych wskazówek, dzięki którym czas spędzony w opisywanym miejscu będzie czystą przyjemnością. Wiadome jest, że każdy preferuje inną formę spędzania wolnego czasu. Przepiękne krajobrazy stanowią tylko jedną z wielu zalet. Bliski kontakt z naturą działa odprężająco, dzięki czemu bez większego wysiłku można zapomnieć o codziennych troskach i zmartwienia. Najmłodsi również nie będą się nudzić!

Suwalski Park Krajobrazowy – kilka ważnych informacji

Suwalski Park Krajobrazowy to pierwszy park krajobrazowy w Polsce, który powstał w 1976 roku. Jest on położony na obszarze następujących gmin: Jeleniewo, Wiżajny, Przerośl i Rutka Tartak. Łączna powierzchnia wynosi 6284 ha – wraz ze strefą ochronną 8617 ha. Można tutaj znaleźć wiele łąk, lasów, rzek, jezior, a nawet bagien. Zapierający dech w piersiach krajobraz polodowcowy zachwyci nawet najbardziej wymagających zwiedzających. Unikatowa forma ukształtowania terenu sprawia, że jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju.

Na ternie Suwalskiego Parki Krajobrazowego znajduje się najgłębsze polskie jezioro Hańcza (głębokość 108,5 m). Jeśli chodzi o rzeki, to warto wspomnieć o Szeszupie oraz Czarnej Hańczy. Ciekawe jest, że można tutaj znaleźć aż 22 jeziora oraz 80 źródełek. Nie można również nie wspomnieć o zróżnicowanej faunie oraz florze. Występuje tutaj ponad 700 gatunków roślin – kilkadziesiąt z nich objętych jest ochroną całkowitą oraz częściową.

W wodach można spotkać ponad 20 gatunków ryb – nie brakuje tutaj rzadko spotykanych okazów. Omawiany park krajobrazowy zamieszkuje około 140 gatunków ptaków oraz 9 gatunków nietoperzy. Trzeba wspomnieć również o innych zwierzętach, takich jak np. bobry, borsuki, gronostaje, łasice, sarny, jelenie, dziki, lisy, a także wiele innych. Przy odrobinie szczęścia można zaobserwować ślady dzikiej zwierzyny.

Suwalski Park Krajobrazowy – miejsca warte odwiedzenia

Planując wizytę w Suwalskim Parku Krajobrazowym dobrze jest zaplanować miejsca, które zostaną odwiedzone. Dzięki temu każda minuta zostanie efektywnie wykorzystana. Część osób decyduje się przemieszczać jednośladem – jest to możliwe, jednak trzeba mieć świadomość, że do pewnym obszarów można dotrzeć wyłącznie pieszo.

Szurpiły

znajduje się tutaj Izba Jaćwieska, gdzie dostępne są eksponaty z wykopalisk archeologicznych. Z pewnością przypadnie to do gustu miłośnikom historii. Warto wspomnieć o nowoczesnych wyposażeniu multimedialnym, dzięki któremu można dowiedzieć się wielu ciekawostek o plemieniu Jaćwingów. Warto wiedzieć, że w XIII wieku na tutejszej Górze Zamkowej znajdował się ich największy gród.

Góra Zamkowa

nie trzeba posiadać nienagannej kondycji, aby wdrapać się na sam szczyt. Największym atutem jest zapierający dech w piersiach krajobraz, który sprawia wrażenie nietkniętego przez człowieka. Ogromnym plusem są również malownicze widoki, które roztaczają się z góry. Można tutaj obejrzeć warownię Jaćwingów, a także system wałów obronnych. Samo podejście nie jest wymagające, ponieważ turyści wspinają się po stopniach.

Malesowizna Turtul

znajduje się tutaj punkt informacji turystycznej. Jest to miejsce, w którym można zaopatrzyć się w mapy oraz przewodniki. Być może okażą się one przydatne podczas dalszego zwiedzania. Sporym atutem są również sklepiki z pamiątkami, gdzie można zaopatrzyć się w rozmaite drobiazgi. Jest to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Trzeba wspomnieć również o regionalnej izbie, gdzie dostępnych jest mnóstwo godnych zobaczenia eksponatów.

Rezerwat Bachanowo

nie każdy wie, że na obszarze około 1 ha znajduje się nawet 10 000 głazów! To kamienne pozostałości lodowca, które robią szczególne wrażenie w okolicy Czarnej Hańczy. Pewne jest to, że nikt nie przejdzie obok obojętnie. Niecodzienny widok dobrze jest uwiecznić na zdjęciach.

Stara Hańcza

to punkt obowiązkowy dla miłośników zabytkowych obiektów. Park dworski z ruinami prezentuje się niezwykle okazale. Pochodzi on z przełomu XVIII/XIX wieku. Trzeba zaznaczyć, że znajduje się tutaj dość łagodne zejście do Jeziora Hańcza. Na specjalną uwagę zasługuje wyjątkowo czysta i przejrzysta woda. Jest to świetne miejsce na chwile odpoczynku.

Smolniki

znajduje się tutaj wieża widokowa, jednak wejście na nią jest płatne. Faktem jest, że widoki roztaczające się z góry są jedyne w swoim rodzaju. Nie bez powodu to właśnie tutaj kręcono “Pana Tadeusza” oraz “Dolinę Issy”.

Góra Cisowa

to największe wzniesienie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Wejście na szczyt nie jest jednak bardzo wymagające, więc nie trzeba obawiać się wyczerpującej fizycznie wspinaczki. Omawiana góra intryguje swoim kształtem – wzniesienie nazywane jest również suwalskim Fudżijamą. Z góry można zobaczyć wszystkie zagłębia rzeki Szeszupy. Dla fenomenalnych widoków warto się trochę wysilić!

Zobacz również

Zdjęcie we wpisie: Fotoeksplorer, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons