Wyspa Miłości na Jeziorze Niegocin

Wyspa Miłości (Grajewska Kępa) na Jeziorze Niegocin

Na jeziorze Niegocin (w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich) znajduje się niewielka wyspa. Jest ona niezwykle urokliwa, pokryta licznymi drzewami. Jej oficjalna nazwa to Grajewska Kępa, jednak jej potoczna nazwa to Wyspa Miłości. Wszystko dlatego, że jest z nią związana niezwykła legenda o tragicznej miłości Galindi oraz zakochanego w niej młodzieńca, którego czarownica zamieniła w żabę.

Wyspa Miłości

Garjewska Kępa na Mazurach jest czasami porównywana pod względem wyglądu do słynnej chorwackiej wyspy Zlatni Rat. Wtajemniczeni twierdzą, że wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko, by zobaczyć tak ciekawe i piękne miejsce. Wyspa Miłości (nazywana też czasem Wyspą Francuską) zlokalizowana jest na jeziorze Niegocin w województwie warmińsko-mazurskim. Nieoficjalna nazwa Garjewskiej Kępy, czyli Wyspa Miłości wzięła się ze znanej do dziś legendy.

Legenda o Galindzie z Wyspy Miłości

Według legendy, na jednej z wysp na jeziorze Niegocin podobno mieszkał kiedyś zamożny rybak ze swoją rodziną: żoną oraz dwunastoma pięknymi córkami. Pewnego dnia na świat przyszła trzynasta córka, która okazała się być najpiękniejszą ze wszystkich. Jej rodzice postanowili, że to właśnie ona powinna zostać na wyspie i odziedziczyć rodzinny majątek. Trzynasta córka, której nadano imię Galinda, kiedy dorosła miała jednak inne plany. Poznała bowiem i zakochała się w chłopaku z lądu. Chciała dla niego opuścić wyspę, aby mogli się pobrać i zamieszkać poza jeziorem. Rybak kiedy dowiedział się o planach swojej najmłodszej córki poczuł rozpacz, a następnie wpadł we wściekłość. Postanowił wtedy poszukać pomocy u starej czarownicy. Ta uknuła plan.

Wiedząc, gdzie znajduje się stałe miejsce schadzek zakochanych, udała się tam przemieniona w Galindę i czekała na młodego chłopaka. Kiedy ten przybył o ustalonej godzinie do zacisznego zakątka nad brzegiem jeziora, zobaczył ukochaną i z radości ją ucałował. Upodobniona do Galindy czarownica nie wzbudziła w nim żadnych podejrzeń. Jednak gdy tylko jej dotknął – przemienił się w żabę. Kiedy na miejsce spotkań dotarła prawdziwa Galinda, na brzegu nie zastała nikogo. Znużona długim oczekiwaniem, po kilku godzinach postanowiła wykąpać się w jeziorze. Po kąpieli, wychodząc na brzeg, usłyszała rechot żab. Dziewczyna pomyślała, że jedna z nich rechocze nieco inaczej od reszty i nad wyraz głośno. Wzbudziło to w niej zaciekawienie, dlatego wzięła żabę w dłonie. W jej oczach rozpoznała swojego ukochanego. Ten widok i straszne odkrycie wstrząsnęły nią do głębi. Zszokowana Galinda zastygła w bezruchu i trwa tak aż do dziś, trzymając w dłoniach swojego ukochanego.

Galinda na Placu w Giżycku

Ta niespełniona miłość przywiodła Galindę na giżycki Plac Grunwaldzki. To właśnie w tym mieście można bowiem oglądać fontannę z rzeźbą Galindy trzymającej żabę w dłoniach, inspirowaną legendą z mazurskiej Wyspy Miłości. Pomysł na wygląd giżyckiej fontanny pojawił się w pracowni pana Andrzeja Morawskiego. To pochodzący z Giżycka artysta i rzeźbiarza wystąpił do Urzędu Miasta z pomysłem zbudowania pomnika dziewczyny w postaci fontanny. Miasto zgodziło się na propozycje i fontanna pojawiła się na placu Grunwaldzkim 14 sierpnia 2001 roku. Stoi tam przed dawnym kinem “Fala”. Jeśli chodzi o samą rzeźbę, to została ona wykonana z brązu i ma trzy elementy, postać nagiej i klęczącej dziewczyny z żabą w dłoniach oraz dwie ryby (w których są umieszczone dysze wodne). Dopełnieniem całości jest półkolisty zbiornik na wodę.

Wyspa miłości, a rejs po jeziorze Niegocin

Na Niegocinie wieją wiatry z przewagą południowych, są one idealne dla żeglarzy i sprawiają, że jezioro staje się żeglarskim rajem. Z perspektywy statku można obserwować przepiękne krajobrazy. Tak zwany spacerowy rejs statkiem Żeglugi Mazurskiej po jeziorze Niegocin, będzie trwał około 1h 20min. Będzie on zawierał opłynięcie legendarnej Wyspy Miłości (Garjewskiej Kępy). Cała wycieczka przyniesie jej uczestnikom wiele niezapomnianych wrażeń widokowych. Pozwoli tez zapoznać się z ciekawymi historiami z przeszłości. Rejs zaczyna się w giżyckim porcie. Następnie statek przepływa pod kładką pieszą oraz torem wodnym pomiędzy portem giżyckiej Ekomariny i molem spacerowym. Wtedy też wypływa na otwarte wody jeziora Niegocin, które jest trzecim co do wielkości jeziorem polskim.

Jest to akwen wodny o rozległej powierzchni, cechujący się w miarę regularną, płaską i bezleśną linią brzegową. Rejsowy statek kieruje się w stronę wschodniego brzegu jeziora. Tam właśnie znajduje się nieduża wyspa o nazwie Grajewska Kępa. O ile nazwa Wyspa Miłości została już wyjaśniona, warto wiedzieć że czasem nazywa się ją też Wyspą Francuską. Związane jest to z opowieścią o przebywających na niej dwóch francuskich żołnierzach napoleońskiej Wielkiej Armii. Dotarli oni na Mazury aż z Moskwy, zimą 1812/1813. Przemarzniętymi żołnierzami opiekowała się mieszkanka pobliskiej wioski – Anorta i zaszła z jednym z nich w ciążę. Ci jednak powędrowali dalej, do Francji.

Anorta wyszła za Helmuta z Grajwa, który zaskoczony został ojcem nieprzypominających go, smagłoskórych, ciemnookich bliźniąt. Dopiero przed śmiercią Anorta wyznała swoim synom prawdę o ojcu. W 1997 r. na wyspie pojawiła się tablicę pamiątkowa ufundowana przez Francję dla swoich legendarnych rodaków i wspomagającej ich „miejscowej ludności”. Statki rejsowe opływają Wyspę Miłości/Wyspę Francuską prawą burtą, kierując się ku wschodniemu brzegowi jeziora. Dzięki temu wyspę można podziwiać w niemal całej okazałości.

Zobacz również

Zdjęcie we wpisie: Margoz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons