Kanał Łuczański (Kanał Giżycki)

Turyści wybierający Pojezierze Mazurskie na miejsce wypoczynku, mogą liczyć nie tylko na możliwości podziwiania niesamowitego piękna tych okolic. Owszem, wspaniałe jeziora i przyroda to coś, co można zauważyć od razu i w każdym miejscu Mazur. W tym rejonie jednak nie brakuje też atrakcji turystycznych, zabytków i miejsc, które warto zobaczyć (jak np. Kanał Łuczański). Wiele z nich to miejsca powstałe nawet kilkaset lat temu. Niemało jest też takich, których historia wiąże się z I i II Wojną Światową. Przykładem...czytaj więcej.

Jezioro Lemięt – opis jeziora

Jezioro Lemięt jest niewielkim zbiornikiem wodnym zaliczanym do Wielkich Jezior Mazurskich. Zlokalizowane jest na obszarze chronionym. Jezioro Lemięt - najważniejsze informacje Region geograficzny: Kraina Wielkich Jezior Mazurskich Gmina: Pozezdrze Powiat: węgorzewski Wysokość lustra: 116,8 m n.p.m. Powierzchnia: 78,8 ha Maksymalna długość: 1400 m Maksymalna szerokość: 780 m Średnia głębokość:5,9 m Maksymalna głębokość: 18,3 m Długość linii brzegowej: 3770 m Objętość:4620000 m³ Wskaźnik odsłonięcia:...czytaj więcej.

Jezioro Harsz – poznaj jego historię

Pojezierze Mazurskie to północno-wschodni obszar Polski, obfitujący w malownicze jeziora. Wśród zlokalizowanych tam akwenów bez problemu można znaleźć niezwykłe w swoim kształcie, zajmujące powierzchnię 216,2 hektara jezioro Harsz, rozciągające się w dorzeczu rzek Węgorapa i Pregoła. Jest umiejscowione na terenie obwodu rybackiego Jeziora Mamry Północne, a jego użytkownikiem jest Polski Związek Wędkarski. Dane morfometryczne jeziora Harsz Akwen zaliczany jest do małych jezior, jego długość w najszerszym miejscu...czytaj więcej.

Wieża Bismarcka Srokowo

Widokowa wieża Bismarcka Srokowo najduje się na szczycie Diablej Góry (157 m n.p.m.) w malowniczych okolicach Srokowa, w powiecie kętrzyńskim na Mazurach. Powstała w 1902 roku z inicjatywy ówczesnych mieszkańców Srokowa, by uczcić pamięć Otto von Bismarcka, twórcy nowego niemieckiego cesarstwa. Wieża Bismarcka liczy 12 metrów wysokości i kiedyś można było z jej szczytu podziwiać wspaniałe widoki okolicznych jezior i sąsiednich miejscowości. Sama wieża oraz Diabla Góra należą do tych ciekawych miejsc, które odkrywane...czytaj więcej.

Jezioro Kirsajty – wypoczynek wśród bajkowej przyrody!

Wyprawę na Pojezierze Mazurskie warto zaplanować na dłużej, niż tylko kilka dni. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by zrelaksować się w otoczeniu unikatowej fauny i flory kompleksu Mamry. Ale tak zwane Mamry właściwe to nie wszystko – równy zachwyt wzbudza w odwiedzających także jezioro Kirsajty wraz z otaczającym je pasem zieleni oraz dwoma uroczymi wysepkami. Poczytaj o niezwykłościach tego pięknego jeziora, a nie oprzesz się pokusie, by spędzić nad nim długie, leniwe godziny. Jezioro Kirsajty – fakty i kilka...czytaj więcej.

Muzeum Kultury Ludowej Węgorzewo – idealny wybór na rodzinną wyprawę!

Większość turystów wybiera urlop na Pojezierzu Mazurskim ze względu na jego wybitne walory przyrodnicze, ale to nie jedyny powód, dla którego czas spędzony tutaj może stać się źródłem niezwykłych wspomnień. Cała ta okolica ma do zaoferowania także szereg historycznych obiektów kulturowych, które trzeba zobaczyć, by lepiej zrozumieć dzieje tych terenów i zamieszkujących ich ludzi. I nie chodzi tu wyłącznie o dworki, pałace czy arystokratyczne posiadłości – równie interesującą propozycją na popołudniową...czytaj więcej.

Jezioro Nidzkie – jezioro objęte strefą ochronną

Jezioro Nidzkie jest jednym z akwenów na całych Mazurach, które najmniej zostały dotknięte działalnością człowieka. Wyjątkowe jest to, że aż na 68 kilometrów linii brzegowej, możemy spotkać tylko jedno większe miasteczko i jedynie dwie wsie. Reszta zabudowy to małe leśniczówki. Jest więc idealnym miejscem do odetchnięcia od zgiełku wielkiego miasta, ponieważ śmiało można uznać, że jest najmniej zatłoczonym jeziorem na całych Mazurach. Jest to również idealna lokalizacja dla tych, którzy pragną obcować z...czytaj więcej.

Śluza Leśniewo Dolne – Fürstenau II

ęanał Mazurski jest jednym z ciekawszych obiektów hydrotechnicznych, które znaleźć możemy na mapie Polski. Umiejscowiony jest na północnej granicy państwa polskiego, pomiędzy dobrze znanym jeziorem Mamry a granicą z Rosją. Nie jest on jednak na tyle popularny, aby tłumnie wyruszyły do niego wycieczki. Pomimo tego, z pewnością jest wart zobaczenia. Utrudnieniem dla większości z nas może być fakt, że jego umiejscowienie przebiega z dala od typowych i często uczęszczanych tras turystycznych znajdujących się na Mazurach....czytaj więcej.

Jezioro Jagodne – jezioro bezimiennych wysp

Jezioro Jagodne położone jest na trasie szlaku wodnego Wielkich Jezior Mazurskich. Zbiornik charakteryzuje się mocnym wydłużeniem od północnego wschodu na południowy zachód. Kanał Kula znajdujący się na północnym krańcu jeziora łączy je z jeziorem Boczne. Natomiast kanał Szymoński na południowym krańcu jeziora z Jeziorem Szymon. Jezioro Jagodne cechuje się licznymi dopływami. W przeważającej większości są to rowy melioracyjne, które za zadanie mają odwadniać okoliczne pola, tereny leśno-bagienne, a przede...czytaj więcej.

Śluza Leśniewo Górne – Fürstenau I

Na mapie Polski znaleźć możemy wiele zaskakujących miejsc, o których niewielu z nas wie. Jednym z nich jest Śluza Leśniewo Górne. Ta monumentalna, ponura i tajemnicza budowla jest jednocześnie niezwykle fascynująca. Jest jedną z niewielu już pozostałości po dominacji III Rzeszy na terenach europejskich. Ten symbol to również oznaka tajemniczości, jaką charakteryzuje się Kanał Mazurski. Dlatego z pewnością mając okazję obejrzeć zaporę na tym obiekcie, warto poświęcić na to kilka chwil. Śluza Leśniewo Górne —...czytaj więcej.