Mosty w Stańczykach, Akwedukty Puszczy Rominckiej

Odwiedzając Puszczę Romincką w okolicach Stańczyków można natknąć się na niesamowity zabytek, który nie od razu odkrywa przed nami swoją prawdziwą naturę. Turystom, którzy nie wiedzą z czym mają do czynienia, może wydawać się, że natrafili w środku Mazur na prawdziwe rzymskie akwedukty. Wrażenie to jednak jest złudne, choć – jak dowiemy się za chwilę – nieprzypadkowe. W rzeczywistości mosty w Stańczykach to bardzo wysokiej klasy zabytek niemieckiej, przedwojennej architektury kolejowej. Czym są mosty w...czytaj więcej.

Zagroda żubrów w Wolisku

Mazury to region o niezwykle bogatej historii i kulturze, oraz bardzo dużej liczbie atrakcji różnego rodzaju. Znajdziemy tu zarówno jeziora i możliwości, które się z nimi wiążą, jak również liczne zabytki, ciekawostki przyrodnicze i wiele innych. Kiedy jedziemy na Mazury, to na naszej liście miejsc do odwiedzenia powinna koniecznie pojawić się również zagroda żubrów w Wolisku. Dlaczego warto tam się wybrać? Zagroda żubrów w Wolisku – hodowla żubra w Polsce Wszystko zaczęło się bardzo dawno temu, kiedy obecne...czytaj więcej.

Jezioro Kruklin – jezioro z zatopionym lasem sosnowym

Jezioro Kruklin położone jest w zlewni Węgorapy, która znajduje się w gminie Giżycko. Ze względu na swoją atrakcyjność przyrodniczą, obszar ten jest strefą ciszy, co oznacza, że nie można na niego wpływać na silniku. Dzięki temu, że znajduje się tu dużo zatok i półwyspów, a także liczne płycizny z gęstymi trzcinami, swoje schronienie ma tu wiele gatunków ryb. Jest to także miejsce o niezwykłej historii, ponieważ na dnie odkryto pozostałości po zatopionym lesie sosnowym, którego szczątki pochodzą aż sprzed 11...czytaj więcej.

Mazurolandia – Park Miniatur Warmii i Mazur

W Polsce nie brakuje parków rozrywek, lecz Mazurolandia - Park Miniatur Warmii i Mazur jest miejscem, które nie może być mylone ze standardowymi parkami rozrywek. Nie ma tu karuzeli, rollercoasterów, gofrów, czy waty cukrowej. Mazurolandia oferuje przede wszystkim spotkanie z kulturą, historią i tradycją Warmii i Mazur, oferując ciekawe atrakcje, dzięki którym w ciągu paru chwil można przenieść się w średniowiecze i penetrować grodzisko rycerskie oraz poznać życie ówczesnych mieszkańców w skansenie...czytaj więcej.

Pałac w Sztynorcie – Sztynort

Sztynort to mała miejscowość położona w północnej części Mazur, niedaleko Węgorzewa. Wizytówką tej przepięknej wsi, otoczonej jeziorami Mamry, Kirsajty i Dargin , jest XVII- wieczny zespół pałacowo-parkowy. Pałac w Sztynorcie. Do pozostałości dawnego majątku rodu Lehndorff  prowadzi tylko jedna droga, wysadzana postawnymi dębami. Miejsce to skrywa  ciekawą, kilkusetletnią historię, pełną niezwykłych postaci  i zdarzeń, a także głęboko skrywanych  tajemnic. Pałac w Sztynorcie - historia posiadłości Dzieje...czytaj więcej.

Jezioro Tajty – poznaj uroki tego malowniczego jeziora!

Jezioro Tajty jest najgłębszym jeziorem na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Ten polodowcowy akwen zachwyca malowniczymi widokami, przyciąga ciszą i spokojem. Zachęca do odpoczynku nad wodą i relaksu na łonie wyjątkowej natury.  Jezoro Tajty - piękny kawałek Wielkich Jezior Mazurskich Powierzchnia jeziora Tajty wynosi 232,5 ha. Jej urozmaicenie stanowią niewielkie, płaskie wysepki (0,40ha). Cały akwen składa się z dwóch wyodrębnionych części: wschodniej, która jest wąska, długa, z gęsto zalesionymi brzegami oraz...czytaj więcej.

Wieża Ciśnień w Giżycku

Zwiedzając Giżycko nie sposób nie wybrać się na wspaniałą wieżę widokową – a właściwie wieżę ciśnień. Jest obowiązkowym punktem programu turystycznego podczas zwiedzania tego urokliwego mazurskiego miasta. Wieża Ciśnień Giżycko zaprasza! Charakter wieży Wieża ciśnień, którą  wybudowano w 1900 roku, stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych miejsc Giżycka. Istniejąca od stu dwudziestu lat budowla wkomponowała się w krajobraz tego mazurskiego miasta. Wieża ciśnień usytuowana jest w samym sercu...czytaj więcej.

Zamek w Kętrzynie – zamek krzyżacki

Kętrzyn jest miastem z bogatą i ciekawą historią , sięgającą początków XIV- ego wieku. Miasto zostało założone w  1329 roku na zgliszczach pruskiego grodu a jego późniejsze. Burzliwe dzieje pozostawiły ślad w tradycji, kulturze i architekturze całego regionu.Wiele z cennych budowli obronnych i sakralnych przetrwało do dziś, wśród nich znak rozpoznawczy - krzyżacki Zamek w Kętrzynie. Na skraju puszczy Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z połowy czternastego wieku. W pobliżu pruskiej osady Rast, na wzgórzu...czytaj więcej.

Jezioro Kisajno – wszystko, co warto wiedzieć!

Jezioro Kisajno jest najbardziej na południe wysuniętym akwenem, spośród sześciu niegdyś połączonych jezior, kompleksu określanego mianem Mamry. Atrakcyjne położenie i rozwinięta linia brzegowa z licznymi zatokami, półwyspami i wyspami, sprawia, że jest to obszar wyjątkowy, nie tylko pod względem przyrodniczym.  Jezioro Kisajno w liczbach powierzchnia całkowita - 1896 ha powierzchnia wysp 122,9 ha średnia głębokość jeziora Kisajno - 8,4 m, maksymalna głębokość jeziora Kisajno - 25 m, długość...czytaj więcej.

Gietrzwałd – Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie

Gietrzwałd jest małą wsią położoną w województwie warmińsko-mazurskim, w połowie drogi między Olsztynem i Ostródą. Miejscowość ta ma istotne znaczenie dla polskiego katolicyzmu tych ziem, pomimo że przez wieki zaborów, pod nazwą Dietrichswalde należała do Prus. Tereny te zamieszkiwane były w większości przez ludność polską. Szacuje się, że w 1876 roku w Gietrzwałdzie mieszkało około 1000 mieszkańców, z których wszyscy, oprócz jednej rodziny, byli Polakami i katolikami. Trudnili się oni głównie uprawą...czytaj więcej.