Hochwald, Kwatera Himmlera, Czarny Szaniec

Hochwald to zlokalizowana w lesie na Mazurach Kwatera Himmlera, będąca jednym z najciekawszych obiektów historycznych powiatu. Miejsce to znane jest również jako Czarny Szaniec lub Wysoki Las, w którym znajdowała się siedziba dowódcy SS i ministra spraw wewnętrznych Rzeszy - Heinricha Himmlera. Obiekt wybudowano pod Pozezdrzem, w bliskiej obecności linii kolejowej i drogi. Hochwald był dzięki temu połączony z polową siedzibą Hitlera w Gierłoży, twierdzą Boyen w Giżycku oraz dowództwem Wermachtu w Mamerkach. Takie...czytaj więcej.

Jezioro Święcajty – szczegóły dotyczące jeziora

Święcajty to polskie jezioro położone w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Węgorzewo powiatu węgorzewskiego. Akwen ten zlokalizowany jest na południe od Węgorzewa, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Nie funkcjonuje jako samodzielny zbiornik wodny, tylko część kompleksu jezior znanego jako Mamry. Święcajty są wydłużone równoleżnikowo, a z jeziorem Stręgiel łączy je ujściowy odcinek Sapiny. Obecnie zbiornik ten pozostaje jednym z najpopularniejszych akwenów w gminie Węgorzewo, z uwagi na wyjątkowo komfortowe...czytaj więcej.

Puszcza Romincka – Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej

Obecnie wiele osób pragnie uciec od zgiełku miejskiego, zanieczyszczonego powietrza i betonowych powierzchni. Coraz częściej decydujemy się na spędzanie wolnego czasu na łonie natury, w pięknym otoczeniu, na które składają się widoki malowniczych krajobrazów. Faktem jest to, że liczba tak zwanych dziewiczych miejsc drastycznie maleje z roku na rok. Trudno znaleźć takie, które nie zostały zmienione przez cywilizację. Jeśli zależy nam na podziwianiu unikalnej fauny i flory, warto wybrać się przykładowo do Puszczy...czytaj więcej.

Jezioro Mamry – numer dwa wśród polskich jezior

Jezioro Mamry to drugie co do wielkości jezioro w Polsce, które położone jest w Pojezierzu Mazurskim, a dokładniej w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to akwen wodny, który składa się z 6 połączonych ze sobą mniejszych jezior. W skład tego zestawu wchodzi jezioro Kirsajty, Kisajno, Darglin, Święcajty, Dobskie oraz oczywiście Mamry Właściwe, które często nazywane jest również Północnym. Jezioro Mamry w liczbach Jezioro Mamry charakteryzuje się następującymi danymi liczbowymi: powierzchnia całkowita –...czytaj więcej.

Pałac w Sorkwitach

Wieś Sorkwity położona jest w malowniczej scenerii. Z północy osłonięta wodami jeziora Gielądzkiego, z południa zaś otula je jezioro Lampackie. Choć z pewnością walory estetyczne miały swoje znaczenie, to nie urok tego miejsca sprowadził tu pierwszych osadników, a później władających tymi ziemiami członków Zakonu Krzyżackiego. Możliwości obronne tego miejsca sprawiły, że nim Juliusz Ulrich von Mirbach zbudował we wsi piękny, neogotycki pałac, który każdy z nas może dziś podziwiać, w dokładnie tym samym...czytaj więcej.

Jezioro Śniardwy – największe polskie jezioro!

Jezioro Śniardwy to zdecydowanie najlepiej znane i powszechnie kojarzone polskie jezioro. Swoją dużą popularność zawdzięcza oczywiście faktowi, że jest największym polskim jeziorem. Położone jest ono w województwie warmińsko-mazurskim, a konkretnie znajduje się w powiatach: mrągowskim i piskim. Uważane jest za perłę Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro Śniardwy w liczbach Jezioro Śniardwy charakteryzuje się następującymi danymi liczbowymi: powierzchnia całkowita – 11340 ha, powierzchnia wysp – 38...czytaj więcej.

Pałac w Łęzanach

Pałac w Łęzanach a dokładniej mówiąc, pałac von Fischerów-Lossainenów, to zespół pałacowy, w skład którego wchodzi oprócz samego budynku mieszkalnego również park oraz budynki gospodarcze. Położony jest we wsi Łężany, która z kolei znajduje się w gminie Reszel w powiecie kętrzyńskim w województwie warmińsko-mazurskim. Miejsce to pełne jest niezwykłej historii oraz wydarzeń, które wpłynęły na jego obecny kształt i wygląd. Pałac w Łęzanach - historia posiadłości Pałac w Łęzanach to neobarokowa...czytaj więcej.

Muzeum Indian w Spytkowie

Spytkowo to niewielka miejscowość oddalona zaledwie o 5 km od Giżycka na Mazurach. To właśnie w Spytkowie na terenie 10-hektarowego gospodarstwa powstało piękne prywatne Muzeum Indian prowadzone przez małżeństwo Karoliny i Bogdana Zdanowicza. Fascynacja przerodzona w pasję i sposób na życie Jedni w dzieciństwie fascynują się kolejkami, inni samochodami. Jeśli fascynacja jest trwała, to później budują modele lub odnawiają stare samochody. Karolina i Bogdan Zdanowicz zafascynowali się kulturą Indian Ameryki Północnej....czytaj więcej.

Jezioro Dobskie, czyli jezioro-rezerwat

Jezioro Dobskie zlokalizowane jest w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie giżyckim. Warto również, że omawiane jezioro znajduje się w słynnej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Uznawane jest za jezioro-rezerwat. Jezioro Dobskie w liczbach powierzchnia całkowita - 1776 ka średnia głębokość - 7,8 m maksymalna głębokość - 22,5 m powierzchnia wysp 22,7 ha maksymalna długość - 5,7 km maksymalna szerokość - 4,8 km długość linii brzegowej - 32,3 km wskaźnik rozwinięcia - 2,16...czytaj więcej.

Piramida w Rapie – jedna z najbardziej zagadkowych budowli w Polsce

Piramida w Rapie jest to grobowiec zbudowany w 1811 roku w mazurskiej wsi Rapa. Niektóre źródła informują natomiast o powstaniu w 1808 lub 1753 roku. Został on zaprojektowany przez nieznanego do dziś architekta. Część naukowców jest zdania, że jest nim Bertel Thorvaldsen. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów, które mogłyby potwierdzić wspomnianą informację. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że znakiem szczególnym omawianej budowli jest kształt, który przypomina egipskie piramidy. Piramida w Rapie - historia Warto wiedzieć,...czytaj więcej.