Jezioro Kisajno – wszystko, co warto wiedzieć!

Jezioro Kisajno jest najbardziej na południe wysuniętym akwenem, spośród sześciu niegdyś połączonych jezior, kompleksu określanego mianem Mamry. Atrakcyjne położenie i rozwinięta linia brzegowa z licznymi zatokami, półwyspami i wyspami, sprawia, że jest to obszar wyjątkowy, nie tylko pod względem przyrodniczym.  Jezioro Kisajno w liczbach powierzchnia całkowita - 1896 ha powierzchnia wysp 122,9 ha średnia głębokość jeziora Kisajno - 8,4 m, maksymalna głębokość jeziora Kisajno - 25 m, długość...czytaj więcej.

Gietrzwałd – Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie

Gietrzwałd jest małą wsią położoną w województwie warmińsko-mazurskim, w połowie drogi między Olsztynem i Ostródą. Miejscowość ta ma istotne znaczenie dla polskiego katolicyzmu tych ziem, pomimo że przez wieki zaborów, pod nazwą Dietrichswalde należała do Prus. Tereny te zamieszkiwane były w większości przez ludność polską. Szacuje się, że w 1876 roku w Gietrzwałdzie mieszkało około 1000 mieszkańców, z których wszyscy, oprócz jednej rodziny, byli Polakami i katolikami. Trudnili się oni głównie uprawą...czytaj więcej.

Mazury jesienią, czyli odpoczynek w najpiękniejszych barwach natury

Feeria barw, słońce, urokliwe jeziora, cisza, relaks. Mazury jesienią są przepiękne. Warto złapać oddech, zregenerować ciało i umysł, rozsmakować się w regionalnej kuchni… poczuć jesienną stronę Krainy Wielkich Jezior. Piękna mazurska jesień Jesienią popularne mazurskie kurorty pustoszeją. Znacznie spokojniejsze, urokliwe miejscowości przyciągają miłośników ciszy, wielbicieli spacerów. Przyroda o tej porze roku wygląda wyjątkowo pięknie. Zamglone jeziora o poranku, pachnące łąki, bogactwo leśnych barw,...czytaj więcej.

Giżycko – poznaj piękną historię miasta!

Giżycko jest miastem, które znajduje się w obrębie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Położone jest pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, w północno-zachodniej części województwa Warmińsko-Mazurskiego. Bogata historia oraz atrakcyjne położenie stanowią o jego szczególnych walorach.  Najstarszy ślad Pierwsze wzmianki o tym obszarze możemy odnaleźć już w drugim wieku naszej ery. Miedzy innymi z historycznych podań dowiadujemy się o zamieszkujących te tereny bałtycko-pruskich plemionach Galindów i Sudinów oraz...czytaj więcej.

Święta Lipka, Sanktuarium znane jako Częstochowa Północy

Święta Lipka to niewielka wieś w województwie Warmińsko-Mazurskim, w gminie Reszel, w powiecie Kętrzyńskim. Miejscowość ta leży na pograniczu Warmii i Mazur, na pojezierzu Mrągowskim, w pobliżu jezior Wyrbel i Dejnowa. Znajduje się tam sławne sanktuarium maryjne – Świętolipska bazylika pw. Najświętszej Marii Panny, która wraz z krużgankami i klasztorem stanowi cenny zabytek barokowy. Sanktuarium w Świętej Lipce już od XV wieku przyciąga pielgrzymów z Prus, Warmii i z Polski. Co roku, ponad 100 tys. turystów...czytaj więcej.

Jezioro Niegocin – trasa rowerowa wokół jeziora

Jezioro Niegocin może pochwalić się pięknym szlakiem rowerowym. Ten szlak wokół jeziora Niegocin to propozycja prawie 30-kilometrowej wyprawy, dedykowana wszystkim amatorom pięknych widoków, którzy lubią odkrywać, a nie  tylko pokonywać długie dystanse. Jezioro Niegocin - szczegóły trasy rowerowej Przebieg trasy: Giżycko - Wilkasy - Strzelce - Bogaczewo - Paprotki - Rydzewo - Kleszczewo - Ruda - Grajewo - Bystry - Giżycko Atrakcje: zapierające dech widoki na jezioro Niegocin, most obrotowy w Giżycku, zamek...czytaj więcej.

Zamek krzyżacki w Malborku

Położony nad brzegiem rzeki Nogat zamek krzyżacki w Malborku jest wspaniałym przykładem gotyckiej architektury obronnej. Dawna siedziba wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego jest największym kompleksem zamkowym murowanym, do jej budowy wykorzystano ponad 30 milionów cegieł. Stanowi świadectwo wielkości i kunsztu krzyżackich budowniczych. Na przestrzeni wieków zamek przechodził różne koleje losu, jednak dzięki systematycznym pracom kilku pokoleń polskich konserwatorów udało się przywrócić obiektowi dawny splendor. Zamek...czytaj więcej.

Weekend z dziećmi? Tylko nad jeziorem!

Weekend  z dziećmi na Mazurach stanowi doskonałą okazję, by spędzić wspólny czas aktywnie i atrakcyjnie. Szukacie, ciekawych miejsc, świetnego parku wodnego lub tematycznego, doskonałych terenów do rekreacji. Mamy kilka propozycji, z których warto skorzystać podczas rodzinnego wyjazdu. Czas na weekend z dziećmi! Mazury oferują rodzinom z dziećmi cały  wachlarz możliwości. Malownicze jeziora,  urokliwe rzeki zachęcają do wspólnego żeglowania, plażowania, weekendowej rekreacji. Można skorzystać z plenerowych...czytaj więcej.

Pory roku na Mazurach. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Pory roku na Mazurach są cudowne! Urzekają  zapierającymi dech widokami, niezwykłą przyrodą, gościnną atmosferą. Gwarantują oryginalne atrakcje i niezapomniane wrażenia.  Pory roku - atrakcyjne lato Mazury to z pewnością jeden z najpiękniejszych regionów  w Polsce, przyciąga wspaniałymi warunkami naturalnymi, niezwykłą kulturą, architekturą, różnorodnymi atrakcjami. Latem rozliczne jeziora kuszą żeglarzy, wędkarzy, amatorów sporów ekstremalnych, takich jak: flyboarding, kitesurfing czy wakeboarding. Można...czytaj więcej.

Mamerki (bunkry) – Kwatera główna niemieckich wojsk lądowych

Kompleks bunkrów w Mamerkach (niem. Mauerwald)  jest przykładem  świetnie zachowanej budowli fortyfikacyjnej z okresu II wojny światowej. Obiekt pełniący niegdyś rolę Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH), obecnie jest ogromną atrakcją turystyczną Mazur i każdego roku przyciąga tysiące miłośników historii. Mamerki rok rocznie przyciągają wielu zwiedzających....czytaj więcej.