Czarter jachtów. Jacht zacumowany na jeziorze

Czarter Jachtów – o czym należy zawsze pamiętać?

Polska to kraj idealny dla miłośników żeglowania. Posiada około trzy tysiące kilometrów kwadratowych powierzchni jezior większych od jednego hektara, co stanowi prawdziwy raj dla osób uprawiających sporty wodne. Jeśli chcesz spróbować samodzielnego żeglowania i dowiedzieć więcej, sprawdź, o czym zawsze należy pamiętać wybierając czarter jachtów.

Gdzie pływać w Polsce?

Przede wszystkim na początku warto odpowiedzieć na pytanie, gdzie w Polsce można żeglować? Poza licznymi jeziorami i zalewami usytuowanymi nawet w południowej części kraju jak np. jezioro Żywieckie, najlepsze warunki dla żeglarzy posiada region Warmii i Mazur. Wystarczy wymienić chociażby jeziora: Bełdany, Nidzkie, Jeziorak, Wulpińskie, Ryńskie, Niegocin i wiele innych. Zapalonym żeglarzom nie trzeba przedstawiać Giżycka, zwanego wodną stolicą Mazur, gdzie przy okolicznych jeziorach działają dwadzieścia trzy porty mogące pomieścić ponad tysiąc jachtów. Czarter Jachtów to nie tylko Giżycko. Warto rozważyć oddaloną nieopodal Piękną Górę, gdzie nad brzegiem jeziora Kisajno otwarty dla turystów jest nasz ośrodek wypoczynkowy „Łabędzi Ostrów”, gdzie oferuje szeroki zakres usług portowych. Zanim jednak dobijemy do brzegu, sprawdźmy, w jaki sposób wyczarterować jacht.

Czarter jachtów – o czym pamiętać?

Zanim wyczarterujemy jacht, warto sprawdzić renomę firmy oraz opinie o niej, po to by mieć pewność, że wypożyczony jacht będzie bezpieczny dzięki spełnieniu wszystkich niezbędnych przeglądów. Dlatego podczas wyboru określonego jachtu, nie kierujmy się wyłącznie ceną. Czasami zbyt niska cena powoduje po prostu gorszy standard samego jachtu oraz obsługi i serwisu. Będąc laikiem w temacie, zdecydowanie warto wybrać taki czarter, który oferuje również serwis podczas żeglugi. Wtedy za wszelkie ewentualne usterki odpowiada armator. Następnie przy wyborze już samego jachtu, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • jak liczna będzie załoga?
  • jakim budżetem dysponujemy?
  • czy na pokładzie będą też osoby innej płci oraz dzieci? (komfort kabin i pomieszczeń sanitarnych)
  • jakie są nasze preferencje uprawianej żeglugi? (sportowa, hotelowa, turystyczna, trampingowa)
  • czy wśród załogi będą osoby z doświadczeniem żeglugowym?
  • gdzie zamierzamy cumować?
  • o jakiej porze roku zamierzamy żeglować?

Jest to lista najważniejszych pytań, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć przed przystąpieniem do poszukiwań odpowiedniego jachtu do żeglugi. Jeśli już udało nam się wybrać jacht, sprawdźmy kilka porada odnośnie cumowania.

Jak cumować jacht?

Technik na cumowanie jachtu jest wiele. Niektórzy eksperci zalecają bezpieczne sumowanie dziobem do kei. Jest to sposób zalecany w portach, gdzie nie ma muringów. W większości portów cumuje się prostopadle do kei. Jeśli płyniemy czarterem oferującym serwis, to od armatora będzie zależeć, w jaki sposób zacumuje jacht. Nas jako gości zainteresują jednak ceny, które zdecydowanie różnią się z powodu miejsca, w którym chcemy się zatrzymać. Warto pamiętać, że w sezonie niektóre portu mogą mieć duże obłożenie i wyższe ceny, np. w Giżycku. Rozwiązaniem jest zacumowanie w pobliskich portach, które również umożliwiają skorzystanie z atrakcji większych miejscowości. Polecamy wspomniany już nasz port Łabędzi Ostrów, oferujący cumowanie jachtu do 3 godzin za 30 zł. Opłaty można uniknąć, uiszczając w restauracji kwotę powyżej 50 zł. Cumowanie jachtu powyżej 3 godzin wynosi 20 zł na jacht (doba) plus 20 zł za osobę przebywającą na jachcie.  Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z informacjami o naszym porcie jachtowym!