Giżycko - co warto zobaczyć? Piękne jeziora Mazur.

Giżycko – co warto zobaczyć?

Chcesz zaplanować weekend lub dłuższy urlop w Polsce , w urokliwym miejscu, z dala od zgiełku i hałasu? Kraina Wielkich Jezior będzie idealnym wyborem. Ten region określany jest jako jeden z najczystszych i najpiękniejszych w naszym kraju. Które miejsca warto odwiedzić, aby uciec od codziennego pośpiechu? Gdzie znaleźć  spokój, ciszę, nieskażoną przyrodę, wyjątkową kulturę, a jednocześnie zasmakować w lokalnej kuchni? Odpowiedź jest prosta – w Giżycku. Poznajmy więc gminę Giżycko – co warto zobaczyć, gdzie warto się zatrzymać? 

Giżycko – co warto zobaczyć w plenerze?

Jezioro Niegocin – jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Północną część brzegu jeziora zajmują zabudowania miasta Giżycka. Przez Niegocin biegnie szlak żeglarski z Giżycka m.in. do Mikołajek, Węgorzewa, Rucianego-Nidy i do Pisza oraz kajakarski szlak Galindów. Przy akwenie zlokalizowanych jest wiele ośrodków wypoczynkowych oraz atrakcyjnych miejscowości turystycznych takich jak: Giżycko, Wilkasy, Rydzewo czy Grajewo.

Jezioro Kisajno – to właściwie jedno z sześciu połączonych kanałami jezior, tworzących niesamowity przyrodniczo teren znany pod nazwą „Mamry”. W całym kompleksie jezior znajdują się 33 wyspy. Najwięcej wysp, bo aż 18 znajduje się właśnie w części jeziora Kisajno. Wszystkie wyspy na tym obszarze są rezerwatami przyrody.

Park Linowy Wiewióra – jest największym  parkiem linowym na Mazurach. Zlokalizowany nad jeziorem, w malowniczym lesie nieopodal Twierdzy Boyen oferuje wyjątkowe atrakcje, w tym przejazdy linowe (tyrolki)  nad jeziorem oraz unikatowy wielki basen z 10tyś piłeczek.

Giżycko z historią w tle – co warto zobaczyć?

Twierdza Boyen – budowla w kształcie gwiazdy jest doskonale zachowanym przykładem pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Stanowiła ważny obiekt strategiczny. Zbudowana została na obszarze liczącym ok.100ha, na zachód od Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno. Twierdza otoczona jest wałem ziemnym, murem i fosą.  Ponieważ zabytek zachowany w bardzo dobrym stanie – robi duże wrażenie.

Zamek krzyżacki to jeden z najciekawszych zabytków Giżycka. Wybudowany przez Zakon Krzyżacki, w początkowym okresie stanowił siedzibę prokuratury zakonnej. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie grabiony i niszczony. Do naszych czasów zachowało się zaledwie jedno skrzydło mieszkalne. Obecnie odrestaurowano cały obiekt.

Krzyż świętego Brunona z Kwerfurtu wzniesiono w 1910 roku na wzgórzu nad Niegocinem, na pamiątkę męczeńskiej śmierci św. Brunona. Do wzgórza można dojść ścieżką, brzegiem jeziora, obok linii kolejowej do Wilkas lub ulicą św. Brunona. Na całej trasie rozmieszczone są stacje drogi krzyżowej, a po dotarciu do celu zobaczymy krzyż z tablicą opisującą historię tego miejsca. Ze wzgórza można podziwiać widok na miasto i okolicę.

Giżycko – co warto zobaczyć w mieście?

Jedną z turystycznych atrakcji Giżycka jest most obrotowy. Zbudowany w 1889 roku spina brzegi żeglownego Kanału Łuczańskiego. Na przemian służy użytkownikom dróg bitych i drogi wodnej, nieuchronnie blokując którąś z nich. Stutonowe przęsło przesuwa się za każdym razem o 90 stopni. Mechanizm przęsła obsługuje ręcznie tylko jedna osoba. Most stanowi unikatowy w skali Europy zabytek techniki. Doskonałym miejscem na spacer lub przejażdżkę rowerową jest molo. Wybudowane w 1970 roku jest miejscem wypoczynku, spotkań i zabaw zarówno mieszkańców jak i turystów. Wieża ciśnień to kolejny ciekawy obiekt, który obecnie pełni funkcje turystyczne. Za szklaną kopułą na szczycie wieży zorganizowano punkt widokowy na jezioro Niegocin. Wewnątrz, na górę przez kilka poziomów prowadzą kręte schody. Na ostatnim poziomie umieszczono kameralną kawiarnię. W budynku mieści się także sklep z pamiątkami, galeria oraz muzeum.

Giżycko – co warto zobaczyć w okolicy? 

Nad brzegiem jeziora Kisajno wśród lasów i łąk udało się stworzyć niezwykłe miejsce. Ośrodek Wypoczynkowy „Łabędzi Ostrów” w Pięknej Górze to idealny wybór na ucieczkę od miasta, pogoni, stresu, nadmiernej ilości ludzi. Cudowne miejsce do wyciszenia, nabrania sił,  odnalezienia spokoju w otoczeniu wyjątkowej przyrody. Nasz obiekt oferuje nowoczesne i pięknie urządzone apartamenty, a także zróżnicowane pod względem wyposażenia oraz standardu pokoje. Do dyspozycji gości pozostają też letniskowe oraz całoroczne domki z tarasami, z urokliwym widokiem na jezioro Kisajno. Specjalna oferta noclegowa spełni oczekiwania zarówno zwolenników luksusu, jak i osób szukających ekonomicznych miejsc noclegowych.

Promujemy aktywne formy spędzania czasu, zachęcamy do pływania, wędkowania oraz uprawiania sportów wodnych. Reasumując – stwarzamy warunki do wypoczynku i rekreacji. „Łabędzi Ostrów” dysponuje plażą z pomostami, piaszczystym boiskiem do gry w piłkę siatkową oraz kolorowym placem zabaw. Bez względu na to, o jakiej porze roku wybierzemy się do Ośrodka Wypoczynkowego „Łabędzi Ostrów” w Pięknej Górze  możemy liczyć na doskonałe warunki noclegowe i rekreacyjne, profesjonalną obsługę oraz cudowną regionalną kuchnię.

Zobacz również