Jezioro Boczne

Jezioro Boczne – jezioro w centrum szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Jezioro Boczne to położony w Polsce akwen, który zaliczany jest do szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Znajduje się on w województwie warmińsko-mazurskim w gminie Giżycko. Jest naturalną odnogą Jeziora Niegocin, dzięki czemu stanowi ważny punkt turystyczny i komunikacyjny.

Jezioro Boczne w liczbach

Jezioro Boczne charakteryzuje się następującymi danymi liczbowymi:

  • powierzchnia całkowita – 183,3 ha,
  • średnia głębokość jeziora – 8,6 m,
  • maksymalna głębokość jeziora – 17,0 m,
  • długość maksymalna – 2980 m,
  • szerokość maksymalna – 880 m,
  • długość linii brzegowej – 8150 m.

Z bliska na jezioro Boczne

Jezioro Boczne jest klasycznym, występującym często w Polsce jeziorem rynnowym. Oznacza to, że jest to jezioro polodowcowe, które wypełnia rynnę powstałą po obecności lodowca. Jeziora tego typu w zdecydowanej większości są długie, lecz wąskie, a co więcej, często przybierają nietypowe, kręte kształty. Spoglądając na liczby, którymi charakteryzuje się jezioro Boczne, a także na mapę ukształtowania terenu oraz powierzchni jeziora, ukazuje się klasyczny przykład jeziora rynnowego.

Czemu jezioro Boczne zawdzięcza swoją nazwę? Jak się okazuje, potocznie jest tak nazywane już od stuleci, a to z powodu swojego kształtu i położenia. Nie da się bowiem ukryć, że jest jedynie młodszym i w pełni uzależnionym od sąsiada jeziorem. Mowa oczywiście o jeziorze Niegocin, które jest z Bocznym połączone przy miejscowościach Bogaczewo i Rydzewo przy swoim północnym brzegu. Po drugiej stronie, czyli od południa, jezioro Boczne połączone jest przez kanał Kula z innym akwenem, czyli z jeziorem Jagodne. Cechą charakterystyczną jeziora Bocznego jest fakt, że posiada ono płaskie pobrzeża z miejscowymi łagodnymi wyniesieniami. Na południu i południowym wchodzie jeziora znajdują się tereny leśne, natomiast pozostałe brzegi to w większości pola uprawne i nieużytki w postaci łąk.

Jezioro Boczne położone jest na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Oznacza to, że połączone jest szeregowo z innymi jeziorami, dzięki czemu stanowi jeden z wielu przystanków szlaku transportowego i turystycznego. Oznacza to, że bez najmniejszych problemów można z jeziora Bocznego dotrzeć do jeziora Tałty, a to powoduje, że bez trudu płynąć można dalej, docierając nawet do samych Mikołajek. Sprawia to, że w sezonie letnim jezioro Boczne jest bardzo często odwiedzane i panuje na nim ogromny ruch turystyczny. Dominują tu jachty żaglowe, lecz spotkać można także motorówki, skutery wodne oraz oczywiście większe statki pasażerskie, które umożliwiają odbycie rejsu widokowego.

Czystość wody

Na osobny akapit zasługuje w przypadku tego jeziora aspekt czystości jego wody. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne, lecz przede wszystkim związane z możliwością uprawiania wędkarstwa. Jak zatem przedstawia się czystość wody jeziora Bocznego, a także jakie gatunki ryb można w nim łowić?

Na wstępie należy wspomnieć, że za stan czystości wody jeziora Bocznego w ogromnej większości wpływa jezioro Niegocin. Nie mniej zauważyć trzeba, że są one silnie zeutrofizowane. Oznacza to, że wykazują się dużą ilością substancji odżywczych, czego efektem jest znaczny wzrost tzw. żyzności wód. Jednocześnie w tym akwenie panują niesprzyjające warunki tlenowe, a także obecna jest duża ilość siarkowodoru, czego efektem są chętnie rosnące sinice. Sprawia to, że przejrzystość jeziora Bocznego jest bardzo słaba.

Czy w jeziorze Bocznym spotkać można ryby, które nadają się do wędkowania? Oczywiście tak – dominujacymi gatunkami są tu leszcze, płocie i szczupaki. Oprócz tego wytrawny, a co najważniejsze bardzo cierpliwy wędkarz spotkać będzie mógł również sandacze i węgorze.

Jezioro Boczne – atrakcje turystyczne

Dzięki temu, że jezioro Boczne położne jest niemal w centrum szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, odgrywa ogromną rolę turystyczną. Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o bliskim położeniu Giżycka, które jest dużym regionalnym ośrodkiem turystycznym. Umożliwia pobyt nie tylko typowo wypoczynkowy, lecz również nastawiony na wędkowanie oraz żeglowanie. Z pewnością warte odwiedzenia przez turystów są również położone na wschodnim brzegu miasto Rydzewo oraz na zachodnim Bogaczewo.

Jeśli chodzi o wędkowanie, to z pewnością polecić można szczególnie próby złowienia szczupaków oraz leszczy. Dzięki łagodnej linii brzegowej łowić można przede wszystkim z brzegu, lecz również nic nie stoi na przeszkodzie, aby w pobliskich miasteczkach wynająć łódkę i wypłynąć na powierzchnie. Łagodny brzeg jeziora sprzyja również wyjazdom pod namiot, czy też kempingom, których jest w okolicy dość sporo.

W cieniu jeziora Niegocin

Jezioro Boczne istnieje nieco w cieniu swojego dużego sąsiada, czyli jeziora Niegocin. Nie mniej jest to również wart uwagi akwen, który oferuje nie tylko walory czysto komunikacyjne z racji bycia częścią szlaku wielkich jezior mazurskich, lecz również posiada liczne zalety krajobrazowe oraz wędkarskie. Szukając miejsca na odpoczynek nie można zignorować położonego blisko Giżycka, oraz mniejszych miejscowości, czyli Rydzewa i Bogaczewa.

Zobacz również

Zdjęcie we wpisie: Wulfstan na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International