Jezioro Dobskie, rezerwat

Jezioro Dobskie, czyli jezioro-rezerwat

Jezioro Dobskie zlokalizowane jest w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie giżyckim. Warto również, że omawiane jezioro znajduje się w słynnej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Uznawane jest za jezioro-rezerwat.

Jezioro Dobskie w liczbach

  • powierzchnia całkowita – 1776 ka
  • średnia głębokość – 7,8 m
  • maksymalna głębokość – 22,5 m
  • powierzchnia wysp 22,7 ha
  • maksymalna długość – 5,7 km
  • maksymalna szerokość – 4,8 km
  • długość linii brzegowej – 32,3 km
  • wskaźnik rozwinięcia – 2,16
  • objętość jeziora – 140304 tys. m3
  • wskaźnik odsłonięcia – 224,8

Jezioro Dobskie z bliska

Dobskie zlokalizowane jest w powiecie giżyckim. W całości obejmuje je Programem Natura 2000. Godny uwagi jest fakt, że jest to obszar wyjątkowej ochrony ptaków. Ponadto omawiane jezioro wchodzi w skład ogromnego kompleksu jeziora Mamry. Warto również wiedzieć, że na jeziorze jest zakaz pływania na silniku spalinowym. Akwen charakteryzuje się owalnym kształtem. Jezioro Dobskie otaczają łąki, pola uprawnye i lasy.

Na akwenie znajdują się liczne wyspy. Doskonałym przykładem może być Wysoki Ostrów. Jest to miejsce lęgowe czapli oraz kormorana. Z kolei na Wyspie GIlma w przeszłości oddawano część bogom, a także były przeprowadzane różne pogańskie rytuały. Należy mieć świadomość, że zabronione jest przybijanie do wysp.

Łódź można zacumować na zatoce Kąt Rajcocha i jej okolicach. Znajduje się ona za Cyplem Dziewiszewskim. Warto wiedzieć, że jest to naturalny port dla żeglarzy. Godny uwagi jest również fakt, ze znaczna większość brzegów omawianego jeziora jest niebezpieczna i niegościnna. Do miejscowości położonych nad jeziorem należy zaliczyć: Dziewiszewo, Doba, Pilwa, Fuleda, Radzieje, Jerzykowo, Łabapa. W okolicy brakuje jednak ośrodków turystycznych, mimo że znajdują się trzy pola biwakowe.

Należy mieć świadomość, że brzegi jeziora oraz wysp są porośnięte bardzo bogatą roślinnością. Stanowią tym samym doskonałe miejsce do zamieszkania przez ptaki wodne. Można tutaj znaleźć takie gatunki, jak: rybitwa czarna, rybitwa zwyczajna, czernica, świstun, perkoz dwuczuby, gągoł, krzyżówka, tracz nurogęś, głowienka, kureczka nakrapiana, bąk. W jeziorze występują także ryby: miętus, sieja, jaź, okoń, leszcz.

Rezerwat przyrody

Warto wiedzieć, że Rezerwat przyrody Jezioro Dobskie powołano już w 1963 roku. Znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, a dokładnie w powiecie giżyckim. Najbardziej istotnym celem rezerwatu jest ochrona zarówno morenowego Jeziora Dobskiego, jak i położonych na nim wysp: Wyspy Heleny, Gilmy, Wysokiego Ostrowu czy Lipki.

Godny uwagi jest fakt, że całkowita powierzchnia omawianego rezerwatu wynosi 1833 ha. Należy zaznaczyć, że obejmuje także część półwyspu Fuledzki Róg. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że znajduje się tutaj ponad 10 tysięcy głazów, których obwód przekracza 1,5 m.

Rezerwat przyrody Jezioro Dobskie gwarantuje odpoczynek ptactwu nie tylko w okresie przelotów. Jest to również miejsce zlotów wiosennych oraz jesiennych przez żurawie. Rezerwat zapewnia ochronę niezwykłego krajobrazu Jeziora Dobskiego czy miejsc lęgowych zarówno ptactwa wodnego, jak i błotnego.

Omawiany rezerwat zajmuje się także ochroną licznej kolonii kormoranów na wyspie Wysoki Ostrów czy gniazdowania ptaków drapieżnych, które są objęte ochroną. Warto wiedzieć, że na terenie rezerwatu występują takie gatunki chronionych roślin, jak: wawrzynek wilcze łyko, storczyk plamisty, lilia złotogłów. Z kolei do częściowo chronionych należy zaliczyć następujące rośliny: konwalia majowa, porzeczka czarna, kalina koralowa, kruszyna pospolita, marzanka wonna.

Miejscowości i turystyka

Do miejscowości znajdujących się nad jeziorem Dobskim należy zaliczyć: Dziewiszewo, Fuleda, Doba, Pilwa, Radzieje, Jerzykowo, Łabapa. Warto wiedzieć, że brzegi omawianego jeziora są od południa strome oraz wysokie. Z kolei od północy i zachodu – częściowo zalesione i płaskie. W najbliższym otoczeniu jeziora Dobskiego znajdują się łąki, grunty orne, lasy, tereny podmokłe czy nieużytki.

Nad jeziorem Dobskim rozciągają się trzy pola biwakowe. Warto wiedzieć, że w okolicy nie znajdują się praktycznie żadne ośrodki wypoczynkowe. Nie można również wypożyczyć sprzętu wodnego. Należy również zaznaczyć, że na całym jeziorze obowiązuje strefa ciszy. Nie ma możliwości przybijania do wysp. Niestety, zakaz regularnie łamie się podczas trwającego sezonu. Do zdecydowanie najbardziej popularnych miejsc przeznaczonych do postoju czy cumowania należy zaliczyć zatokę Kąt Rajcocha oraz jej okolice.

Jezioro Dobskie – ciekawostki

Warto mieć świadomość, że na wyspie Gilmie odnotowane zostało istnienie grodziska plemienia Galindów, a także świętego gaju, w którym z kolei były odprawiane różne rytuały. W czasach, gdy ziemie pruskie zajęli Krzyżacy, we wspomnianym miejscu wzniesiony został niewielki zamek. Niestety obecnie turyści mają możliwość oglądania tylko i wyłącznie jego ruin.

Zobacz również