Jezioro Gawlik

Jezioro Gawlik – jezioro z 10 wyspami

Jezioro Gawlik położone jest w województwie warmińsko-mazurskim w gminie Wydminy około 20 kilometrów na wschód od Giżycka. Jezioro posiada klasyczny kształt koła oraz dziesięć znajdujących na powierzchni akwenu wysp. Sama okolica jeziora charakteryzuje się obecnością wielu bardzo cennych zabytków. Cała powierzchnia jeziora znajduje się w strefie ciszy.

Jezioro Gawlik w liczbach

Jezioro Gawlik charakteryzuje się następującymi danymi liczbowymi:

  • powierzchnia całkowita – 416,8 ha,
  • powierzchnia wysp – 7 ha,
  • średnia głębokość jeziora Gawlik – 6,0 m,
  • maksymalna głębokość jeziora Gawlik – 12,6 m,
  • długość maksymalna – 2800 m,
  • szerokość maksymalna – 2300 m,
  • długość linii brzegowej – 13550 m,
  • objętość – 24771,3 tys. m³

Z bliska na jezioro Gawlik

Jezior Gawlik to akwen wodny, który położony jest w województwie warmińsko-mazurskim w niewielkiej odległości od Giżycka. Jego cechą charakterystyczną jest kształt. Zamiast długiego i krętego, jak ma to miejsce w przypadku większości tutejszych jezior polodowcowych o charakterystyce rynnowej, jezioro Gawlik ma kształt kolisty. Co więcej, na jego powierzchni znajduje się dość duża liczba wysp, bo aż dziesięć, z czego trzy największe położone są w północnej części jeziora.

Oczywiście jezioro Gawlik nie jest samotnym bytem na mapie. Od swojej wschodniej strony posiada ciek wodny, który nazywa się identycznie jak jezioro, czyli Gawlik. Łączy on jezioro ze znacznie mniejszym zbiornikiem wodnym, czyli z Sową, która dalej prowadzi już do większego jeziora Łękut. Od południa jeziora prowadzi odpływ, który kieruje się w stronę jeziora Jędzelewo. Na północy znajduje się oficjalnie nienazwany ciek, który miejscowi często nazywają dopływem z lasu.

Oczywiście nad jeziorem obecnych jest wiele miejscowości. Na północy miasto Grądzkie, na południowym zachodzie Gawliki wielkie, a na wschodniej stronie Szczybały Orłowskie oraz Kowalewskie.

Bardzo interesująco przedstawia się linia brzegowa jeziora Gawlik. Charakteryzuje się ona dużym stopniem rozbudowania, a także dużą ilością wysp, których łączna liczba to aż dziesięć. Największe z nich to np. Wyspa Kacza, Wyspa Kormoranów, czy też Wyspa Wierzbowa.

Ponadto linia brzegowa jest wysoce urozmaicona. Znaleźć tu można nie tylko płaskie i łagodne tereny, lecz również wysokie i nierówne. Duża część okolicznych terenów to łąki i nieużytki. Główną roślinnością brzegową są różne gatunki trzcin, natomiast roślinność zanurzoną stanowi w przeważającej większości rogatek i moczarka.

Jakość wody jeziora Gawlik

Jedną z najważniejszych cech każdego jeziora, jest stan znajdującej się w nim wody. Determinuje ona nie tylko możliwości rekreacyjne danego zbiornika, lecz również wartość turystyczną całej okolicy. Jak to więc przedstawia się w szczegółach w tym wypadku?

Jezioro Gawlik charakteryzuje się wodą o wysokim stężeniu wapnia, z dużym wpływem zlewni. W wyniku przeprowadzonego w 1991 roku badania stanu jakości wody, jezioro Gawlik uzyskało II klasę czystości, co oznacza wynik dobry.

Rzecz jasna jakość wody, a także jej parametry mają bezpośredni wpływ na to, jak prezentuje się zarybienie danego akwenu. W tym wypadku można powiedzieć o bardzo urozmaiconym, ponieważ w jeziorze bez trudu złowić można szczupaki, leszcze, liny czy też nawet sandacze i węgorze.

Zabytki w okolicy jeziora Gawlik

Rzecz jasna jezioro Gawlik to nie tylko możliwość wędkowania i cieszenia się przyrodą w jej naturalnej postaci i formie. Oprócz tego okolica tego akwenu bogata jest w bardzo liczne zabytki i pozostałości po tutejszej kulturze. O czy konkretnie mowa?

Z pewnością jednym z najbardziej spektakularnych miejsc jest wieś Grądzkie, a właściwie znajdujący się na jej terenie pochodzący jeszcze z XIX wieku holenderski wiatrak. Sama wieś założona została jeszcze w XVI wieku, lecz najbardziej okazała jej atrakcja turystyczna, pochodzi z kilku stuleci później. Jest to rewelacyjny zabytek, nawet pomimo podniszczonego stanu i braku najważniejszego elementu, czyli skrzydeł.

Innego typu bardzo ciekawym miejscem nad jeziorem Gawlik jest cerkiew greckokatolicka, która znajduje się w położonej niedaleko wsi Wydminy. Innego typu budynkiem o charakterze religijnym jest pochodzący z XVII-XIX wieku Kościół Chrystusa Zbawiciela, a także inna cerkiew, tym razem położona w Orłowie. Oprócz tego podczas pobytu w tej wsi warto rozważyć odwiedzenie pomnika poległych w pierwszej wojnie światowej.

Oprócz zabytków jezioro Gawlik oferuj również liczne atrakcje w postaci np. ciekawych tras rowerowych, spływów kajakowych czy też oczywiście licznych kempingów oraz pól namiotowych, na których można odpoczywać podczas spędzanego w okolicy urlopu.

Podsumowanie

Jezior Gawlik to szczególne miejsce na mapie jezior mazurskich. Wyróżnia się nie tylko kształtem, lecz również bogatą linią brzegową oraz sporą ilością i wysp. Oprócz dużego zarybienia, a także interesujących tras turystycznych, w okolicy jezior znajduje się spora ilość ciekawych zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Jest to więc okolica, którą z pewnością warto wziąć pod uwagę, gdy planuje się wakacje lub nawet krótszy pobyt w tej części kraju.

Zobacz również

Zdjęcie we wpisie: Marta Pocztarska na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)