Jezioro Kirsajty

Jezioro Kirsajty – wypoczynek wśród bajkowej przyrody!

Wyprawę na Pojezierze Mazurskie warto zaplanować na dłużej, niż tylko kilka dni. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by zrelaksować się w otoczeniu unikatowej fauny i flory kompleksu Mamry. Ale tak zwane Mamry właściwe to nie wszystko. Równy zachwyt wzbudza w odwiedzających także jezioro Kirsajty wraz z otaczającym je pasem zieleni oraz dwoma uroczymi wysepkami. Poczytaj o niezwykłościach tego pięknego jeziora, a nie oprzesz się pokusie, by spędzić nad nim długie, leniwe godziny.

Jezioro Kirsajty – fakty i kilka ciekawostek

Jeśli zamierzasz odwiedzić cały kompleks Mamry, na Kirsajty natrafisz mniej więcej w połowie wycieczki. Jezioro Kirsajty leży w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo. Od południa jezioro to połączone jest z równie słynnym jeziorem Dargin. W przeciwnym kierunku znajdują się natomiast uwielbiane przez turystów Mamry Północne.

Bezpośrednie sąsiedztwo jeziora stanowią miejscowości Skłodowo, Kirsajty oraz Sznytort. W tej ostatniej znajduje się imponujący most Sznytorcki. To jeden z najpopularniejszych punktów widokowych w całej okolicy. Powierzchnia wody na jeziorze Kirsajty to około 207 ha. Do tego dołączają jeszcze 2 wyspy o powierzchni 4 ha, natomiast sama linia brzegowa rozciąga się na długość 8,6 kilometrów.

Jezioro Kirsajty nie należy do głębokich zbiorników, w najgłębszym miejscu dochodząc do 5,7 metrów. Mimo to przez jego część prowadzi szlak żeglugowy. Dzięki niemu możesz przepłynąć je we własnym tempie, sycąc oczy i duszę cudownymi widokami.

Woda, która aż zaprasza do patrzenia

Już jedno spojrzenie w głąb tafli jeziora Kirsajty budzi zachwyt. Jest wyjątkowo przejrzyste w porównaniu z wieloma znanymi polskimi zbiornikami wodnymi. W pogodny dzień widoczność dochodzi tu nawet do 3 metrów! Nic w tym dziwnego – to wody zaliczane do pierwszej, czyli najwyższej klasy czystości, zgodnie z rodzimym systemem klasyfikacji wód.

Mimo, iż zarówno brzegi jeziora, jak i znajdujące się na nim wysepki są dosyć bagniste, samo jezioro Kirsajty pozbawione jest dużej liczby zanieczyszczeń naturalnych, jak połamane gałęzie, butwiejące liście lub kolonie glonów. To zasługa nieustępliwego działania czynników atmosferycznych, wśród których główną rolę gra wiatr. Sprawiająca one, że woda w tym wyjątkowym jeziorze pozostaje w nieustannym ruchu, nasycając się przy tym tlenem i spychając materię organiczną na dno.

Jezioro Kirsajty – jak skorzystać z jego uroków?

Panoramiczne zdjęcia jeziora Kirsajty, jakie z pewnością znajdziesz w Sieci, od razu budzą pragnienie niespiesznych spacerów jego nierównym brzegiem. Tu jednak może spotkać Cię rozczarowanie. Ze względu na specyficzne właściwości okolicznej gleby, głównie jej nasiąkliwość, błotnisty, grząski grunt dokoła w większości nie pozwala na swobodne podejście do samego jeziora.

Ale nie rezygnuj zbyt łatwo! Już kilka metrów od brzegu rozciąga się wspaniały, liściasty las. Tam, spomiędzy gałęzi drzew możesz podziwiać ten niezwykły zbiornik, wdychając przy tym odświeżające, życiodajne powietrze, pełne zapachu wody i ściółki leśnej. Istnieje także kilka bardziej bezpiecznych podejść, dzięki którym zobaczysz jezioro Kirsajty z bliska.

W większości są to nieoficjalne mini-plaże. Jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz też solidne molo wraz z utrzymywanym w dobrym stanie zejściem do samego jeziora. Informacji na ten temat warto poszukać zwłaszcza na portalach wędkarskich i caravaningowych – ich bywalcy najlepiej wiedzą, jak w pełni wykorzystać potencjał tego wspaniałego jeziora.

Most Sznytorcki – jezioro widziane z góry

Nawet, jeśli planujesz poruszanie się po kompleksie Mamry wyłącznie żaglówką lub jachtem, nie rezygnuj z możliwości zobaczenia go nieomal z lotu ptaka! Umożliwi Ci to niezwykły Most Sznytorcki, solidna i regularnie remontowana konstrukcja o długości 128 metrów. Na całych Mazurach próżno szukać drugiego podobnego obiektu.

Z jego wysokości będziesz mógł podziwiać nie tylko wspaniałe jezioro Kirsajty, ale także majestatyczny zbiornik Dargin, a nawet Mamry. Przy Moście Sznytorckim można legalnie cumować jachty i żaglówki, zatem to także doskonałe miejsce na krótszy lub dłuższy wypoczynek w otoczeniu mazurskich wód.

Ze względu na bliskość fantastycznych rezerwatów przyrody, jak Sznytort czy Perkuny, z pewnością trafi Ci się przy tej okazji widok jednego z rzadziej występujących gatunków ptaków. W końcu to na jeziorze Kirsajty znajduje się Wyspa Sidorkowa, prawdziwa oaza dla skrzydlatych mieszkańców Pojezierza Mazurskiego.

Jezioro Kirsajty – zajrzyj do Pałacu Lehndorffów!

Jak wiedzą wszyscy, którzy cenią sobie wypoczynek na łonie przyrody, czas tak spędzony płynie we własnym tempie, jakościowo odmiennym od zabieganej codzienności. Doświadczenia, jakich dostarczy Ci bez wątpienia jezioro Kirsajty, mogą sprawić, że nie będziesz mieć ochoty na zmianę lokalizacji. Jeśli jednak poczujesz chęć na zapoznanie się z historią okolicy, w jakiej położony jest kompleks Mamry i jezioro Kirsajty, koniecznie odwiedź zabytkowy pałac rodziny Lehndorffów, położony w pobliskim Sznytorcie.

Majątek ten, wybudowany w XVII-wieku, pozostaje niestety w stanie ruiny. Nie będziesz mieć okazji na zapoznanie się z wnętrzami Pałacu. Zobaczysz jednak przepiękne, stare dęby, pozostałości założeń ogrodowych, a także imponującą sylwetkę samego obiektu. To świetna okazja, by przystanąć na chwilę i zastanowić się nad skomplikowaną, pełną burz historią, jaka była udziałem okolic całego kompleksu Mamry.

Zobacz również