Jezioro Kisajno

Jezioro Kisajno – wszystko, co warto wiedzieć!

Jezioro Kisajno jest najbardziej na południe wysuniętym akwenem, spośród sześciu niegdyś połączonych jezior, kompleksu określanego mianem Mamry. Atrakcyjne położenie i rozwinięta linia brzegowa z licznymi zatokami, półwyspami i wyspami, sprawia, że jest to obszar wyjątkowy, nie tylko pod względem przyrodniczym. 

Jezioro Kisajno w liczbach

  • powierzchnia całkowita – 1896 ha
  • powierzchnia wysp 122,9 ha
  • średnia głębokość jeziora Kisajno – 8,4 m,
  • maksymalna głębokość jeziora Kisajno – 25 m,
  • długość maksymalna – 8,5km
  • szerokość maksymalna- 3km,
  • długość linii brzegowej – 50100 m.

Jezioro Kisajno z bliska

Akwen od północnej strony łączy się z jeziorem Dargin. Od południa połączony jest (poprzez dwa kanały) z jeziorem Niegocin oraz z jeziorem Popówka Wielka. Wschodnim Kanałem Łuczańskim łączy się z centrum Giżycka. Zachodni kanał Piękna Góra prowadzi natomiast do jeziora Tajty i poprzez Kanał Niegociński do jeziora Niegocin. Kisajno podzielone jest na wyraźnie odznaczające się dwie strefy. Południową, która jest płytsza, obficie zarośnięta trzcinowiskami i gęstą podwodną roślinnością, z licznymi z wyspami i północną, która jest znacznie głębsza, posiada też mniej rozwiniętą linię brzegową. Dno jeziora jest pełne różnorodnych dołków i górek.

Wschodnia część południowego regionu tworzy szeroki szlak żeglowny, a zachodnią część charakteryzują wąskie przejścia między wyspami oraz porośnięte roślinnością płycizny. Brzeg jeziora jest zazwyczaj niski, łagodny, otoczony szuwarami, lasami, małymi plażami oraz łąkami. Jedynie w części południowej i środkowozachodniej można miejscami zobaczyć strome, wysokie skarpy. Wśród miejscowości leżących na jeziorem znajdują się: Giżycko, Piękna Góra, Wojsak i Perkunowo. Na południowych brzegach jeziora Kisajno znajdują się liczne ośrodki turystyczne, porty, mariny oraz przystanie żeglarskie.

Rezerwat przyrody

W 1989 roku Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych uznał „Wyspy na jeziorze Mamry i Kisajno” za rezerwat przyrody. Obszar obejmuje łącznie 20 wysp, w tym 14 na jeziorze Kisajno, zarośla trzcinowe i kamieniska położone w gminach: Pozezdrze, Giżycko oraz Węgorzewo. Nadrzędnym celem stworzenia rezerwatu była ochrona miejsc lęgowych ptactwa wodnego i błotnego, podczas przelotów oraz w trakcie odpoczynku na wyspach, a także zabezpieczenie naturalnego krajobrazu polodowcowego.

Większość wysp jest pokrytych zróżnicowanym drzewostanem i otoczone pasem szuwarów oraz zarośli wierzbowych. Pod powierzchnią wody dominują: ramienice, rzęsa trójrowkowa, moczarka kanadyjską.  Gęsta roślinność wodna porasta prawie całą linię brzegową. Wśród nich przeważa trzcina, sitowie oraz pałka wąskolistna. Roślinność ta stwarza niezwykle dogodne warunki dla wielu gatunków ptaków. Gniazduje tu m.in.: bocian czarny, perkoz dwuczuby, czapla biała oraz siwa, żuraw, tracz nurogęsi, błotniak stawowy, gągoł, orlik krzykliwy. W zaroślach można wypatrzeć: rybołowy, kanie czarne, rybitwy pospolite oraz srebrzyste, mewy śmieszki oraz pospolite.

Zdarza się, iż pomiędzy wyspami przepływają łosie lub dziki. Jezioro obfituje w wiele gatunków ryb, spotkamy tu n.in. : szczupaka, węgorza, okonia, suma, płoć, leszcza, jazia, wzdręgę, lina, a w bagnistych, południowych częściach karasia. Wyspy na jeziorze Kisajno stanowią ścisły rezerwatu przyrody. W związku z tym obowiązuje na całym terenie bezwzględny zakaz cumowania, postoju, a także wchodzenia na wyspy.

Łabędzi Szlak

Kisajno pełni rolę tranzytową pomiędzy Niegocinem i Mamrami. Północna część akwenu to ruchliwy, zwłaszcza w sezonie letnim, szlak żeglugowy pomiędzy Giżyckiem a Sztynortem lub Węgorzewem. Drugi szlak, bardziej spokojny i mniej uczęszczany, to tak zwany Łabędzi Szlak. Cały południowy obszar zbiornika jest wykorzystywany gospodarczo i turystycznie. Jego zachodnia część z malowniczymi wyspami, cieśninami oraz urokliwymi zatoczkami nadaje się idealnie dla żeglarzy, spragnionych rekreacji z dala od tłumów turystów. Tu właśnie, od przesmyku między półwyspem Mały Ostrów, a wyspą Duży Ostrów, prowadzi wyjątkowo urzekający szlak.

Po przedostaniu się przez cieśninę możemy bez przeszkód pływać po zatokach, podziwiając niezwykłą przyrodę kilkunastu wysp, m.in.: Wyspy Ptasiej, Wyspy Czapli, Wyspy Muszli, Wielkiej Kiermuzy oraz Dębowej Górki. Będąc w Giżycku możemy skorzystać z trwającego koło dwóch rejsu wycieczkowego, statkiem po Łabędzim Szlaku jeziora Kisajno. Statek przepływa Kanał Giżycki i wypływa na zatokę Tracz jeziora Kisajno, a następnie na zatokę Zimny Kąt. Mija wyspę Ptasią i wyspę Muszla i płynie wzdłuż północnego brzegu Górnego Ostrowu. Opływa wyspę Czapla, i pomiędzy wyspą Wielka Kiermuza i wyspą Dębowa Górka wpływa na główny tor wodny, prowadzący z Węgorzewa do Giżycka., 

Jezioro Kisajno – ciekawostki

  • Urok jeziora Kisajno docenili także twórcy filmowi, Nad jego brzegami nakręcono serial „Przystań”, wyemitowany w TVP1 w roku 2009 oraz film Romana Polańskiego „Nóż w wodzie”. Na wodach jeziora nakręcono również scenę z filmu “Faraon” Jerzego Kawalerowicza.
  • nazwa Kisajno jest pochodzenia pruskiego- rdzeń „kis” oznacza rybę.

Zobacz również