Jezioro Kruklin

Jezioro Kruklin – jezioro z zatopionym lasem sosnowym

Jezioro Kruklin położone jest w zlewni Węgorapy, która znajduje się w gminie Giżycko. Ze względu na swoją atrakcyjność przyrodniczą, obszar ten jest strefą ciszy, co oznacza, że nie można na niego wpływać na silniku. Dzięki temu, że znajduje się tu dużo zatok i półwyspów, a także liczne płycizny z gęstymi trzcinami, swoje schronienie ma tu wiele gatunków ryb. Jest to także miejsce o niezwykłej historii, ponieważ na dnie odkryto pozostałości po zatopionym lesie sosnowym, którego szczątki pochodzą aż sprzed 11 tysięcy lat.

Jezioro Kruklin w liczbach

Jezioro Kruklin charakteryzuje się następującymi danymi liczbowymi:

– powierzchnia całkowita – 360 ha,
– powierzchnia wysp – 5,6 ha,
– średnia głębokość jeziora Kruklin – 7 m,
– maksymalna głębokość jeziora Kruklin – 25,1 m,
– długość maksymalna – 4,95 km,
– szerokość maksymalna – 1,4 km,
– długość linii brzegowej – 17,45 km.

Jezioro Kruklin z bliska

Jezioro Kruklin to niezwykle malowniczy, rozciągający się z północy na południe akwen. Posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową, tworzącą liczne zatoki i półwyspy. Na powierzchni jeziora znajduje się 5 wysp, które łącznie zajmują około 5,6 ha. Zbiornik jest miejscem przepływu rzeki Górna Sapina, która biegnie od jeziora Żywieckiego aż do jeziora Sumówka. Brzeg jest bardzo łagodny i w ogromnej części płaski.
Jezioro Kruklin posiada bardzo zróżnicowane otoczenie. Na jego południowym i zachodnim brzegu obecne są duże powierzchnie podmokłych łąk, torfowisk i bagien. Z kolei brzeg północny i wschodni, to w większości pola uprawne.

Jezioro Kruklin jeszcze kilkaset lat temu zajmowało znacznie większą powierzchnię, lecz została ona sztucznie zmniejszona w wyniku intensywnej działalności człowieka. Obecnie na południowym brzegu jeziora położone jest miasto Kruklin, podczas gdy na jego zachodnim brzegu Kożuchy Wielkie. Zdecydowanie najbardziej atrakcyjna z punktu widzenia turystycznego jest południowo-zachodnia część, gdzie znajduje się miejsce wpływu strumienia pochodzącego z jeziora Kożuchowskiego. W niewielkiej odległości jest odpływ z akwenu, czyli rzeka Sapina, która tworzy tym samym połączenie z jeziorem Gołdopiwo.

Jeśli szuka się spokojnego wypoczynku nad jeziorem Kruklin, zdecydowanie poleca się wziąć pod uwagę jego północny brzeg. Obecne są tam liczne pensjonaty wypoczynkowe, które posiadają pomosty umożliwiające wyjście daleko w głąb jeziora, co z pewnością będzie dla każdego bardzo dużą atrakcją.

Łowiska ryb w jeziorze Kruklin

Oprócz walorów turystyczno-wypoczynkowych, jezioro Kruklin doskonale znane jest również ze swoich zalet od strony sportowej. W jeziorze tym znajduje się ogromna ilość łowisk, w których spotkać można niezwykle atrakcyjne z punktu widzenia wędkarza odmiany ryb. Wszystko to jest efektem charakterystycznej linii brzegowej.
W jeziorze Kruklin znaleźć można takie gatunki, jak szczupaki, okonie, sumy, sandacze, leszcze, wzdręgi, płocie, a nawet liny. Jak więc widać, istnieje tu dość spore zróżnicowanie. Gdzie dokładnie żerują konkretne gatunki?

Jeśli kogoś interesuje łowienie szczupaków, powinien przyjrzeć się bliżej rejonom przybrzeżnym, najlepiej tym bogatym w trzciny. Z pewnością najlepsze takie miejsca występują przy północnym, południowym oraz wschodnim brzegu jeziora. Świetnym momentem na łowienie szczupaków są pierwsze przymrozki. Wtedy też spotkać je można na granicy otwartej wody i trzciny.

Jeśli chce się łowić sandacze oraz okonie, na jeziorze da się odnaleźć kilka górek podwodnych, przy których występują one w dużej ilości.
Wschodni brzeg jeziora jest bardzo atrakcyjny z powodu ujścia małego strumienia, czyli Sapiny Górnej. Żerują tam przede wszystkim spore okazy szczupaków i okoni, lecz jest to także rewelacyjne łowisko miętusów.

Ciekawostki na temat jeziora Kruklin

Jezioro Kruklin powszechnie nazywa się jeziorem z zatopionym lasem sosnowym. Określenie to ma swoje źródło w dokonanym odkryciu w zwartości dna jeziora. W jego osadzie holoceńskim odnaleziono ogromne ilości powalonych i zatopionych przed tysiącami lat resztek lasu sosnowego. Szacuje się, że wydarzenie to miało miejsce w okresie Allerodum, czyli mniej więcej około 11 tysięcy lat przed naszą erą.
Akwen ten, oprócz ogromnej ilości bardzo ciekawych i atrakcyjnych łowisk, to również miejsce, gdzie znajduje się największe w Polsce gnieżdżenie się stad Kormoranów. Dzięki temu, że na tafli jeziora znajduje się aż pięć dużych wysp odpowiednio oddalonym od brzegu, Kormorany znalazły tu właściwie idealne dla siebie miejsce do życia. Z tego powodu na tym terenie jest absolutny zakaz pływania z silnikiem, ponieważ utworzona została na nim strefa ciszy.

Podsumowanie

Jezioro Kruklin jest niezwykle atrakcyjnym miejscem od strony turystycznej. Liczne pięknie położone pensjonaty zapewniają spokojny odpoczynek w bliskości z naturą. Odpowiednie warunki linii brzegowej i obecnego krajobrazu sprawiają, że obecne tu łowiska zadowolą nawet najbardziej wybrednego wędkarza i pozwolą mu w spokoju oddawać się pasji łowienia niezwykle różnorodnych gatunków ryb.

Zobacz również