Jezioro Łaźno

Jezioro Łaźno

Jezioro Łaźno zlokalizowane jest w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Świętajno. Jego powierzchnia wynosi 5,64 km2, a maksymalna głębokość to nawet 18 m. Punkty o największej głębokości znajdują się przede wszystkim w części środkowej akwenu. Za obszar najbardziej płytki uznaje się część północno-wschodnią. Spora część linii brzegowej jest zalesiona. Jezioro polodowcowe posiada zróżnicowaną powierzchnię dna. Pas szuwarów stanowi około 11% całej powierzchni jeziora. Jeśli chodzi o roślinność, to dominuje tutaj trzcina pospolita. Warto wspomnieć również o tym, że można tutaj spotkać ponad 10 gatunków ryb oraz zwierzęta wodne (m.in. bobry, wydry).

Jezioro w liczbach

Jezioro Łaźno to największy zbiornik wodny w gminie Świętajno. Poniżej zamieszczono najważniejsze dane liczbowe.
– powierzchnia całkowita – 564 ha,
– średnia głębokość jeziora – 5,8 m,
– maksymalna głębokość jeziora – 18,0 m,
– długość maksymalna – 6200 m,
– szerokość maksymalna – 1800 m,
– długość linii brzegowej – 18325 m.

Jezioro Łaźno – najważniejsze informacje

Jezioro Łaźno położone jest w odległości około 18 km od Olecka. Jego dno posiada niejednorodną strukturę. Można spotkać się tutaj z licznymi górkami oraz wgłębieniami. W zbiorniku żyją takie gatunki ryb, jak lin, płoć, sandacz, szczupak, węgorz, sieja, leszcz, jazgarz, krasnopióra, krąp. Istnieje tutaj kilka pomostów, co z pewnością zadowoli miłośników wędkarstwa. Na terenie jeziora wydzielono kilka dzikich kąpielisk. Należy jednak pamiętać o tym, że kąpiel w takiej wodzie bywa ryzykowna. Średnia głębokość jeziora nie wydaje się być zbyt duża, jednak warto mieć świadomość, że w niektórych miejscach przekracza ona kilkanaście metrów. Dużych rozmiarów legalne kąpielisko przynależy do znajdującego się obok ośrodka wypoczynkowego.

Brzegi jeziora Łaźno są dobrze rozwinięte – trzeba wspomnieć, że posiadają one liczne zatoczki. W pobliżu znajdują się polanki oraz łąki. Nie można również nie wspomnieć o podmokłych terenach. Znaczna część linii brzegowej to lasy należące do Puszczy Boreckiej. Znajduje się tutaj jedna leśniczówka. W północno-zachodniej części jeziora znajduje się wyspa, której powierzchnia wynosi około 1 ha. Warto wspomnieć, że posiada ona bardzo strome, a zarazem wysokie brzegi.

W północno-zachodniej części jeziora Łaźno zlokalizowany jest także odpływ, który znajduje się w pobliżu wsi Zamoście. Prowadzi on do jeziora Litygajno. Nie można pominąć także odpływu znajdującego się nieopodal wspomnianej wyspy, który stanowi połączenie z jeziorem Pilwąg. Interesującym faktem jest to, że Łaźno znajduje się na szlaku kajakowym. Dla wielu osób jest to punkt startowy.

Jezioro Łaźno – formy spędzania wolnego czasu

Jezioro Łaźno to świetna opcja dla tych, którzy uwielbiają piesze wędrówki. Należy podkreślić, że zbiornik jest dość długi, a zarazem szeroki, więc nie brakuje tutaj miejsc na spacery. Istotne jest jedynie to, aby omijać podmokłe tereny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zajrzeć do pobliskich lasów. Na polankach i łąkach można urządzić piknik. To fantastyczna propozycja dla osób uwielbiających bliski kontakt z naturą, spokój oraz ciszę. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na relaks. Sąsiedztwo wody i bujnej roślinności pozwala się odprężyć i zapomnieć o trudach codziennego życia.

Jak już wspomniano, Jezioro Łaźno posiada dzikie kąpieliska, jednak korzystnie z nich nie jest polecane osobom, które nie znają zbiornika oraz tutejszych terenów. Legalne kąpielisko przynależy do ośrodka wypoczynkowego, a więc nie jest ono dostępne dla wszystkich. Liczne pomosty to doskonałe miejsce dla wędkarzy, ponieważ omawiany zbiornik zamieszkuje wiele gatunków ryb. Inną zalecaną formą aktywności są sporty wodne np. windsurfing.

Jezioro Łaźno stanowi część szlaku kajakarskiego. Z pewnością zadowoli to tych, którzy uwielbiają spędzać czas “w ruchu”. Należy jednak pamiętać, że prezentowany zbiornik nie jest tak płytki, jak mogłoby się wydawać. Najgłębsze punkty znajdują się w środkowej części akwenu. Wokół jeziora można również przemieszczać się na rowerze. To prawdziwa gratka dla miłośników jednośladów, którzy oczekują malowniczych krajobrazów. Przepiękne widoki sprawiają, że wielu fotografów wykonuje w okoli Jeziora Łaźno sesje zdjęciowe. Nie brakuje tutaj scenerii zapierających dech w piersiach.

Jezioro Łaźno – atrakcje w pobliżu

Planując wypoczynek nad jeziorem Łaźno dobrze jest również sprawdzić atrakcje znajdujące się w pobliżu. Można do nich zaliczyć m.in.:
– Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Cichym,
– kurhan Jaćwingów w Dybowie,
– parki dworskie w Rogowszczyźnie i w Cichym,,
– kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Świętajnie,,
– pałac w Dunajku,
– dworek w Kijach,
– pomnik ofiar I wojny światowej z około 1928 roku w Olecku,
– młyn wodny pochodzący z 1895 roku w Olecku,
– zamek myśliwski w Olecku,
– kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wieliczce.

Planując urlop na Mazurach dobrze jest przygotować sobie plan zwiedzania, tak aby nie przeoczyć żadnego obiektu godnego zobaczenia.

Zdjęcie użyte we wpisie pochodzi z Wikimedia Commons
na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland
Autor zdjęcia: Drabski