Jezioro Nidzkie

Jezioro Nidzkie – jezioro objęte strefą ochronną

Jezioro Nidzkie jest jednym z akwenów na całych Mazurach, które najmniej zostały dotknięte działalnością człowieka. Wyjątkowe jest to, że aż na 68 kilometrów linii brzegowej, możemy spotkać tylko jedno większe miasteczko i jedynie dwie wsie. Reszta zabudowy to małe leśniczówki. Jest więc idealnym miejscem do odetchnięcia od zgiełku wielkiego miasta, ponieważ śmiało można uznać, że jest najmniej zatłoczonym jeziorem na całych Mazurach. Jest to również idealna lokalizacja dla tych, którzy pragną obcować z dziką przyrodą. Co ważne, na większości z wód jeziora obowiązuje całkowity zakaz używania silników spalinowych.

Jezioro Nidzkie w liczbach

  • powierzchnia całkowita – 1750,0 – 1831 ha
  • średnia głębokość Jeziora Nidzkie – 6,2 m
  • maksymalna głębokość Jeziora Nidzkie – 23,7 m
  • długość maksymalna – 23,00 km
  • szerokość maksymalna – 3,80 km
  • długość linii brzegowej – 71,90 km

Charakterystyka jeziora

Długość tego zbiornika wodnego to ponad 23 kilometry. Rozciąga się ono aż od malutkiej wsi Jaśkowo i ma kształt zbliżony do bardzo mocno wygiętej rynny. Brzegi jeziora raczej są dość wysokie i porastają je malownicze drzewa Puszczy Piskiej. Dostać się do Jeziora Nidzkiego możemy, kierując się od południa i Jeziora Bełdany. Aby tego dokonać, należy prześluzować się na Guziance oraz pokonać kolejne małe jezioro, jakim jest Guzianka Mała, następnie Guzianka Wielka.

Jezioro Nidzkie cechuje się dość spokojnymi wodami, dlatego jest idealnym miejscem do żeglugi. Należy jednak zwracać uwagę na sieci rybackie. Kierując się od miejscowości Ruciane po lewej stronie, możemy zaobserwować piaszczyste mielizny. Jednak z czasem płynięcia poszerzają się one w dużą zatokę, na której znajduje się aż pięć maleńkich wysp. Po przekroczeniu linii wysokiego napięcia obowiązuje całkowity zakaz pływania z pomocą silników spalinowych.

Jezioro Nidzkie – niezwykły Rezerwat Przyrody

Rezerwat powstał jako odpowiedź na chęć ochrony krajobrazu Jeziora Nidzkiego, które do tej pory nie zostało zmienione przez działania człowieka. Funkcjonuje on od 1972 roku i obejmuje obszary Nadleśnictw Pisz i Maskulińskie. Sam rezerwat znajduje się w samum centru Puszczy Piskiej i obejmuje tereny pomiędzy Ruciane – Nida oraz Karwica. Najlepiej można określić go jako rezerwat krajobrazowy, którego zadaniem jest chronić tereny jednego z najbardziej malowniczych jezior na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich. Znajdują się na nim nie tylko krajobrazy o wyjątkowych walorach turystycznych, ale również takie, które oddają piękno typowych terenów pojeziernych. Jezioro Nidzkie otaczają zbiorowiska roślinne, które w większości są borami z drzewostanami sosnowymi, oraz świerkami, których wiek to wcale nierzadko ponad 200 lat.

Powstanie strefy ciszy oraz działania mające na celu likwidację ośrodków wypoczynkowych są działaniami dążącymi do stworzenia odpowiednich warunków do życia dla licznych gatunków ptactwa, w tym również gatunków chronionych takich jak czapla siwa. Na terenie rezerwatu mieszkają również chronione ssaki między innymi bóbr europejski.

Jezioro Nidzkie – żegluga

Wody Jeziora Nidzkiego są odpowiednie do żeglugi i miejscami dochodzą nawet do 24 m głębokości. Akwen jest jednym z Wielkich Jezior Mazurskich, które obejmują Szlak Wielkich Jezior. Jest to największy na terenach polskich akwen żeglarski. Wody jeziora są ogólnodostępne dla turystów żeglugi wodnej. Jednak przede wszystkim chcąc z nich korzystać, należy pamiętać o zakazie używania silników spalinowych na południowej części Jeziora Nidzkie.

Ciekawostki

  • Płynąc wodami Jeziora Nidzkie, możemy zauważyć leśniczówkę Pranie. Przez wielu nazywana jest ona muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Latem na jej terenie odbywają się nie tylko spotkania literacko poetyckie, ale również muzyczne. Nazwa Pranie nie jest wcale przypadkowa i wzięła się od łąk i pastwisk, które pokrywały się mgłą, czyli jak to dawniej mówili Mazurzy “prały”.
  • W odległości około 5 kilometrów od linii energetycznej znajduje się miejscowość Krzyże wraz z położonym na jej terenach ośrodkiem wypoczynkowym. Jest to nie tylko miejsce, gdzie można zacumować jacht, ale również spotkać pisarzy, filmowców i artystów. O miejscowości od lat powstają niezliczone filmy dokumentalne oraz reportaże, a pierwsze wzmianki o sięgają już 1706 roku. Jedna z wersji mówi, że nazwa Krzyże wzięła się od kształtu krzyża, natomiast druga powołuje się na pochodzenie od niemieckiej nazwy wsi, czyli Kreuzofen. Jest to więc idealne miejsce dla osób pasjonujących się sztuką, muzyką i literaturą.
  • W okolicy Jeziora Nidzkie odwiedzić możemy również miejscowość Ruciane, którego nazwa wywodzi się do słowa “ruda”. Już w XIV okolice dzisiejszej miejscowości otaczały smolarnie oraz wypalarnie węgla drzewnego, a także ośrodki przetapiania rudy darninowej. Jedną z głównych atrakcji miejscowości jest znajdujący się na jej obrzeżach bunkier. Ta historyczna pozostałość była jedną z części węzła obronnego Ruciane-Guzianka. Niemy zaczęli jego budowę jeszcze pod koniec drugiej połowy XIX wieku.

Zobacz również