Jezioro Niegocin

Jezioro Niegocin – idealne dla żeglaży!

Jezioro Niegocin rozciąga się na południe od Giżycka. Jest trzecim pod względem wielkości akwenem Krainy Wielkich Jezior. W sezonie letnim cały ten region zamienia się wielki ośrodek rekreacyjny i żeglarski. Nad brzegiem Niegocina kwitnie życie sportowe, kulturalne i rozrywkowe. Właściwie o każdej porze roku miejsce to ma wiele do zaoferowania. Różnorodna rekreacja, fascynująca przyroda, świeże powietrze, ekscytujące trasy piesze i rowerowe i niezwykłe widoki, to tylko część z całego wachlarza walorów.

Z dziejów Niegocina

Do XVII wieku jeziora Niegocin oraz Boczne stanowiły oddzielne zbiorniki wodne. Zapisy z tego okresu świadczą o istnieniu połączenia lądowego pomiędzy Rydzewem i Bogaczewem. O tym, że obie wsie były niegdyś sobie znacznie bliższe ma świadczyć fakt, że plebania kościoła w Rydzewie mieściła się już na terenie wsi Bogaczewo. Sytuacja uległa zmianie dopiero, gdy stan wód jezior podniósł się i plebania została przeniesiona w pobliże kościoła. Jezioro Niegocin zyskał obecną nazwę dopiero pod koniec 1949 roku. Wcześniej w nazewnictwie staropruskiem funkcjonował jako Nogothin, następnie pod niemiecką nazwą Löwentinsee. Dla odróżnienia miejscowa ludność mazurska określała je Jeziorem Lewientyńskim.

W zagłębieniu morenowej doliny

Niegocin należy do typu jezior morenowych( moreny dennej), powstałym kilkanaście tysięcy lat temu z topniejących brył pozostawionych przez lodowiec w zagłębieniach osadowych. Charakterystyczną cechą tego zbiornika wodnego jest nieregularny kształt o urozmaiconej linii brzegowej i bogatej rzeźbie dna ze zmienną głębokością. Zróżnicowane dno jeziora w szerokich płyciznach kryje liczne zagłębienia. Prawie 17% powierzchni Niegocina pokryte jest roślinnością. Brzegi zbiornika są w przeważającej przeważnie niskie i wypłaszczone. W północnej części akwenu położone jest Giżycko, a w zachodniej umiejscowione są Wilkasy. Nad brzegiem Niegocina leżą również: Rydzewo (na cyplu pomiędzy jeziorem Niegocin i Boczne), osiedle Grajewo (nowoczesny kompleks mieszkaniowy), Bystry ( duża osada na wschodnim brzegu) oraz Strzelce (przysiółek wsi Wilkasy).

Warto tu zawitać o każdej porze roku

Jezioro Niegocin to bardzo atrakcyjny turystycznie obszar, gdzie o każdej porze roku można znaleźć dogodne warunki do wypoczynku, aktywności wodnej, korzystania z walorów kulturowych , historycznych, rozrywkowych i kulinarnych regionu. To ciekawy kierunek do odkrywania cudów natury i wspaniałych widoków. Nad brzegami jeziora oraz w jego okolicy jest tyle ciekawych atrakcji turystycznych, że każdy znajdzie coś dla siebie. Położone na północnym brzegu Giżycko to jedno z najbardziej popularnych miast na Mazurach pod względem turystycznym, kulturalnym i rekreacyjnym, okrzyknięte w przewodnikach letnią stolicą Polski. Jest w tym sporo racji, miasto może poszczyć się wspaniałą infrastrukturą sportowo- rekreacyjną, ciekawymi zabytkami i bogatą ofertą atrakcji turystycznych.

Jezioro Niegocin to wymarzone miejsce do uprawiania sportów wodnych. Nad jeziorem znajdują się liczne porty jachtowe, mariny, przystanie, pomosty, gdzie mogą przybijać oraz cumować jachty i inne jednostki pływające. Co więcej znajdziemy tu plaże, kąpieliska oraz wiele wypożyczalni sprzętu pływającego, m.in. kajaków, rowerków wodnych, łódek, dzięki którym możemy w przyjemny sposób skorzystać naturalnych walorów jeziora. Ponadto jezioro stanowi jedną z najliczniej uczęszczanych tras żeglarskich na Mazurach. Poza doskonałymi warunkami do żeglowania, Niegocin ma dużo do zaoferowania miłośnikom różnych sportów wodnych. Jest jednym z najpopularniejszych jezior wśród windsurferów. Wiele osób zaczyna swoją przygodę z deską w Wilkasach. Zachodnia część zbiornika jest osłonięta od wiatru, a panujące na nim warunki przypominają bezpieczną zatokę. Natomiast wody w pobliżu Giżycka stanowią zachętę dla bardziej doświadczonych , gdyż przy południowych wiatrach często występują tu fale.

Jezioro Niegocin cieszy się także ogromnym uznaniem amatorów wędkarstwa. Zbiornik stanowi doskonałe łowisko, w jego wodach żyje wiele gatunków ryb, w tym: okoń, sandacz, lin, płoć oraz szczupak. Jednak jezioro słynie przede wszystkim z dorodnych węgorzy, wielkich leszczy oraz pięknych wzdręg. Najpopularniejsze łowiska na Niegocinie znajdują się przy piaszczystych wypłyceniach i kamienistych górkach, które rozsiane są po całym obszarze jeziora.

Jezioro Niegocin
Jezioro Niegocin z widokiem na krzyż Św. Brunona z Kwerfurtu

Jezioro Niegocin – numer trzy wśród mazurskich jezior

Jezioro Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem Krainy Wielkich jezior Mazurskich, rozległym , ale dość płytkim. Największe głębokości zbiornika znajdują się w jego północno -wschodniej części miedzy wyspą Grajewo a Giżyckiem, obszar ten odznacza się parametrami na poziomie ponad 20 m. Maksymalna głębia znajduje się w północno – wschodnich krańcu akwenu i wynosi 39,7 m. Średnia głębokość zbiornika wynosi 10m, Z map batymetrycznych wynika , że na całym obszarze Niegocina znajdują się liczne wypłycenia , stanowiące niebezpieczeństwo dla żeglujących. Największa mielizna, o głębokości poniżej 1 m występuje w centralnej części zbiornika. A największe skupisko wypłyceń w północno – zachodniej oraz południowo – wschodniej części jeziora.

Niegocin zajmuje powierzchnię 2600 ha. Lustro wody jeziora znajduje się na wysokości – 116 m n.p.m. Zbiornik ma długość 10,8 km i szerokość 4,8 km. Długość linii brzegowej Niegocina wynosi 35,4 km, a jej rozwiniecie to 1,96. Tereny wokół jeziora ( głównie strona wschodnia) pokryte są w znacznej części łąkami, pastwiskami oraz mokradłami. Jedynie w niektórych miejscach na zachodnim brzegu oraz środkowej części można spotkać lasy iglaste. Strome zbocza na brzegach występują przede wszystkim na północno – zachodnich oraz zachodnich krańcach jeziora. Strefa przybrzeżna Niegocina częściowo porośnięta jest sitowiem, brak szuwar widoczny jest zwłaszcza w południowych i północno – wschodnich krańce akwenu.

Na jeziorze Niegocin znajdują się trzy wyspy oraz dwie zatoki noszące nazwy odrębnych jezior: Boczne i Niałk. Największa z wysp- Grajewska Kępa leży w rejonie wschodnich brzegów, na wysokości osiedla Grajewo. Średniej wielkości Wyspa Ptasia, położona w niewielkiej odległości od zachodniego brzegu (na wysokości wsi Wilkasy), jest trudno dostępna z powodu gęstej roślinności oraz połaci piachu na płyciznach przy jej brzegach. Wyspa Sitówka, najmniejsza z wysp jeziora, znajduje się na południowym krańcu Niegocina .

Szlakiem wodnym przez jezioro Niegocin

Z Giżycka do Mikołajek

Na otwarte wody jeziora Niegocin możemy wypłynąć z Przystani w Giżycku. Za nami pozostaje panorama miasta, a przed burtą pojawia się Gajewska Kępa, niewielka wyspa zwana też Francuską lub Miłości. Jeszcze do niedawna na wschodnim brzegu Niegocina można było dostrzec zarys twierdzy Boyen i krzyż ku czci św. Brunona, postawiony na wzgórzu. Obecnie wysokie drzewa uniemożliwiają dostrzeżenie tych atrakcji. Nieco dalej na zachodnim brzegu leży miejscowość wypoczynkowa Wilkasy, na wschodnim zaś Grajewo, przez które kiedyś przebiegała północna granica terenów zasiedlonych przez Mazurów. Osada Wilkasy została założona przed 1493 roku.

Poza Niegocinem wieś otaczają jeziora Tajty oraz dwa zbiorniki wodnych, które nie leżą na Szlaku Wielkich Jezior – Wilkasy Male oraz Wilkasy Duże. Miejscowość jest ośrodkiem sportów wodnych oraz miejscem imprez plenerowych oraz koncertów. Płynąc dalej na południe możemy (przez cieśninę )dostać się na niewielkie jezioro Boczne. Na końcu zbiornika rozpoczyna się szlak pięciu kanałów: kanał Kula, prowadzący na jezioro Jagodne i Szymońskie.

Kanałem Szymońskim możemy przedostać się na jezioro Szymon. I dalej Kanał Mioduński łączy to ostatnie z jeziorem Kotek Wielki, z którego Kanałem Grunwaldzkim wypływamy na jezioro Tałtowisko, a następnie Kanałem Tałckim wydostajemy się na jezioro Tałty i prosto do Mikołajek. Cała trasa wiodąca na południe z Giżycka nad Niegocinem do Mikołajek wynosi prawie 38 km.
Na trasie Niegocin- Tałty lub inaczej na szlaku wodnym między Giżyckiem Mikołajkami, Kula jest najkrótszym kanałem. Podobnie jaki i pozostałe cztery kanały, wybudowano go w drugiej połowie XVIII wieku. Jego długość wynosi zaledwie 110 m.

Warto wspomnieć, że witający w drodze na jezioro Jagodne- Półwysep Kula- jest wyjątkowym miejscem na mapie Mazur. W tym punkcie przebiega umowna granica wodna między dorzeczami Wisły oraz Pregoły. Z tej przyczyny miejsce to bywa nazywane Równikiem Mazur. Pełni również rolę symbolicznej strefy dla tzw. chrztów równikowych żeglarzy, którzy pierwszy raz przepływają przez kanał Kula.

Z Giżycka do Węgorzewa

Drugi szlak żeglowny z jeziora Niegocin, bierze swój początek również w Giżycku Na północy Niegocin łączy się z jeziorem Kisajno. Chcąc wypłynąć na Kisajno możemy skorzystać z dwóch opcji. Pierwszy szlak wiedzie przez Kanał Łuczański, drugi przez Kanał Niegociński do jeziora Tajty i dalej przez krótki Kanał Piękna Góra. Następnie trasa wiedzie przez połączony kompleks jezior, nazywany wspólnym mianem Mamry. Mijamy malownicze wyspy, w tym: Duży Ostrów, Sosnowy Ostrów, Górny Ostrów, Wielką Kiermuzę oraz Dębową Górkę. Po prawej stronie widzimy wieś Piorunkowo, następnie Półwysep Królewski Róg. Z lewej strony ukazuje się Fuledzki Róg, który wrzyna się między jeziora: Kisajno, Dargin, Łabap i Dobskie.

Przepływamy pod mostem Sztynorckim , mijamy Wyspę Sydorkową i wpływamy na wody jeziora Kirsajty. Po pokonaniu wąskiej cieśniny pomiędzy Ostrym Rogiem, a półwyspem Kurka, wypływamy na Mamry (właściwe). Płynąc w kierunku północnym mamy możliwość podziwiania największej w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich- wyspy Upałty ( pow. 67 ha.) Ostatni odcinek trasy prowadzi rzeką Węgorapą i Kanałem Węgorzewskim do portu w Węgorzewie. Szlak żeglowny z Giżycka do Węgorzewo liczy prawie 23km długości.

Jezioro Niegocin i jego pętla rowerowa

Okolice jeziora Niegocin to również fascynujące spotkania z przyrodą, która jest unikatowa i podlega ścisłej ochronie. Dookoła jeziora znajdują się liczne miejsca, które mogą stanowić cel pieszej lub rowerowej wyprawy. Zdecydowanie warto poświęcić czas na poznawanie i podziwianie roślinności terenów bagiennych. Wyruszając z Giżycka w kierunku północnym dotrzemy do rezerwatu florystycznego „Perkuny”. Na obszarze zaledwie czterech hektarów znajdują się bagna pokryte bogatą i bujną szata roślinną. Podobnie przedstawia się charakterystyka rezerwatu „Spytkowo”, położonego nieznacznie na wschód.

Wybierając się na wycieczkę rowerową, trasą wiodącą wokół jeziora Niegocin, można zobaczyć znaczną część najciekawszych okolicznych atrakcji. Oprócz dawki zdrowej aktywności fizycznej, w pakiecie otrzymujemy malownicze widoki na ten urokliwy akwen, fascynujące ślady historii, możliwość podziwiania niezwykłej natury, a także liczne miejsca gdzie można się zatrzymać i zażyć kąpieli lub po prostu odetchnąć wspaniałym powietrzem. Punktem startowym jest unikatowy most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Znaki zielonego szlaku wiodą przez ul. św. Brunona wzdłuż brzegu Niegocina. Kierując się droga krajową nr 59 wjeżdżamy do miejscowości letniskowej Wilkasy, następnie do Bogaczewa.

Za wsią mijamy pozostałości baterii artyleryjskiej z II wojny światowej i przejeżdżamy nad kanałem Kula. Docieramy do Rydzewa, gdzie stoi XVI- wieczny kościół św. Andrzeja Boboli szczycący się cennym wyposażeniem. Z Rydzewa kierujemy się na południowy- wschód do miejscowości Wierciejki oraz Miłki, której ozdobą jest kościół Matki Bożej Królowej Polski. W pobliżu znajdują się pozostałości schronów Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Dalsza trasa wokół jeziora Niegocin przecina Lipińskie, Szczepanki oraz Wydminy , których lokalna atrakcją jest 100- metrowy Garbaty Most. Ostatni odcinek szlaku prowadzi przez Sucholaski, Kruklin i Upałty Małe, Kożuchy Wielkie, Sulimy do Giżycka.

Zobacz również

Zdjęcia we wpisie: