Jezioro Niegocin. Trasa Rowerowa.

Jezioro Niegocin – trasa rowerowa wokół jeziora

Jezioro Niegocin może pochwalić się pięknym szlakiem rowerowym. Ten szlak wokół jeziora Niegocin to propozycja prawie 30-kilometrowej wyprawy, dedykowana wszystkim amatorom pięknych widoków, którzy lubią odkrywać, a nie  tylko pokonywać długie dystanse.

Jezioro Niegocin – szczegóły trasy rowerowej

  • Przebieg trasy: Giżycko – Wilkasy – Strzelce – Bogaczewo – Paprotki – Rydzewo – Kleszczewo – Ruda – Grajewo – Bystry – Giżycko
  • Atrakcje: zapierające dech widoki na jezioro Niegocin, most obrotowy w Giżycku, zamek krzyżacki w Giżycku, wzgórze świętego Brunona z Kwerfurtu w Giżycku, amfiteatr w Wilkasach, „mazurski równik” nad kanałem Kula,  cmentarz wojenny w Paprotkach, XVI-wieczny kościół św. Andrzeja Boboli, przykościelny cmentarz z neoklasycystyczną kaplicą oraz ryglowa gospoda  z poł. XIX w.  w Rydzewie, Wieża Ciśnień w Giżycku
  • Długość: ok 30 km
  • Stopień trudności trasy: łatwa

Początek trasy – Giżycko

Naszą wyprawę rozpoczynamy w Giżycku, przy unikatowym moście obrotowym, zbudowanym nad Kanałem Łuczańskim (łączącym jeziora Niegocin i Kisajno). Ta wyjątkowa konstrukcja ma 20 metrów długości, 8 metrów szerokości i waży 100 ton. Dzięki specjalnemu mechanizmowi most może być obsługiwany ręcznie przez jednego operatora. Po drugiej stronie mostu (po lewej stronie), możemy podziwiać  średniowieczny zamek krzyżacki, obecnie użytkowany jako budynek hotelowy. Wzniesiona przez Zakon Krzyżacki w połowie XIV wieku gotycka budowla jest najstarszym zabytkiem miasta. Następnie jadąc ścieżką rowerową przy ulicy świętego Brunona, kierujemy się w stronę wzgórza, na którym stoi krzyż świętego Brunona z Kwerfurtu, Upamiętnia on męczeńską śmierć patrona Giżycka, który w roku 1009 zginął on z rąk pogan. Ze wzgórza rozpościera się przepiękny widok na miasto, jezioro i okolicę. 

Dalej na szlaku – Piękna Góra

Skręcając za wzgórzem w prawo, przez urokliwą lipową aleję, możemy dotrzeć do malowniczej miejscowości Piękna Góra położonej nad Kisajnem i jeziorem Tajty. Nad brzegami jezior rozmieszczone są komfortowe ośrodki wypoczynkowe, dysponujące własnymi portami oraz bogatym zapleczem rekreacyjnym. Od przesmyku pomiędzy półwyspem Mały Ostrów a wyspą Duży Ostrów  rozpoczyna się najpiękniejszy na Mazurach, bajkowy szlak wodny tzw. ”Łabędzi Szlak”. Skręcając z drogi 592  w prawo, ulicą Moniuszki dotrzemy do mostu świętego Tadeusza nad Kanałem Niegocińskim, łączącym jeziora Niegocin i Tajty.

Wilkasy i jezioro Niegocin w tle

Po drugiej,  zachodniej stronie kanału leżą Wilkasy, które są jedna z najstarszych mazurskich wsi, lokowaną jeszcze w krzyżackich czasach. Korzystając ze ścieżki rowerowej prowadzącej ulicą Moniuszki i Olsztyńską przejeżdżamy wieś Wilkasy. Po drodze mijamy dwa najbardziej znane kompleksy wypoczynkowe  – PTTK i AZS Wilkasy,  przedzielone  gminną plażą, przy której zlokalizowany jest amfiteatr. Latem organizowane są tutaj różnorodne wydarzenia artystyczne, m.in. koncerty  muzyki country i festiwale szantowe oraz hip-hopowe. W tej okolicy zachodni brzeg jeziora wypiętrza się kilkukilometrowym pasmem wzniesień. W najwyższym punkcie wzgórza, na  zalesionej skarpie, z której podziwiać można panoramę Niegocina, znajduje się „Wioska Turystyczna Wilkasy”. Następnie kierujemy się  drogą 643 w stronę wsi Strzelce. Dalej jedziemy do wsi Bogaczewo leżącej  nad brzegiem Jeziora Bocznego, stanowiącego wydłużoną zatokę Niegocina. Dawna osada rybacka, obecnie jest typową małą miejscowością letniskową, z szerokim zapleczem  noclegowym. We wsi znajdziemy zarówno pola namiotowe, kempingi, gospodarstwa agroturystyczne, jak i pensjonaty.

Mazurski równik

Przemieszczając się cały czas drogą 643, za Bogaczewem skręcamy w lewo. Korzystając z leśnej dróżki, biegnącej wzdłuż Jeziora Bocznego, docieramy do krótkiego kanału, oddzielającego Jezioro Boczne i Niegocin od Jeziora Jagodnego. Kanał Kula nazywany  jest przez żeglarzy „mazurskim równikiem”, ponieważ w tych okolicach usytułowany jest wododział  między dorzeczami Wisły i Pregoły. 

Kamień na kamieniu

Następnie kierujemy się w stronę skrzyżowania, na którym warto odbić w prawo( kierunek Paprotki), aby po przejechaniu niespełna dwóch kilometrów dotrzeć do niezwykłego gospodarstwa  w całości zbudowanego z polnych kamieni, uformowanych w fantazyjne kształty. Na zachodnim krańcu wsi leży cmentarz wojenny z mogiłami 181 żołnierzy niemieckich poległych w latach 1914-1918. Wracamy  do skrzyżowania, jednak tym razem zmierzamy w stronę Rydzewa. Wjeżdżamy na ulicę Mazurską, która prowadzi nas przez urokliwą letniskową wieś Rydzewo, położoną częściowo nad Niegocinem, a częściowo nad Jeziorem Bocznym. We wsi można odnaleźć  XVI-wieczny kościół św. Andrzeja Boboli z cennym renesansowym wyposażeniem,  przykościelny cmentarz z neoklasycystyczną kaplicą oraz ryglową gospodą z poł. XIX w., zdobioną ludowymi rzeźbami. Znajduje się tu także przystań dla statków wycieczkowych oraz urokliwa wiejska plaża.

Jezioro Niegocin – powoli a do celu szlakiem rowerowym

Z Rydzewa jedziemy przez Kleszczewo, Rudy, Grajewo do wsi Bystry. Niestety musimy korzystać z ruchliwej drogi 63. Mijając morenowy garb wybrzuszający się u wschodnich brzegów Niegocina, docieramy do osiedla Bystry. Następnie do ulicy Białostockiej i kierujemy się w stronę centrum. Po drodze możemy zobaczyć Wieżę Ciśnień. W charakterystycznej budowli z czerwonej cegły mieścił się zbiornik wodny ( 200 m³),stanowiący urządzenie wyrównawcze. Obecnie w jej wnętrzu znajduje się  małe muzeum eksponujące historyczne dokumenty, przedmioty, pamiątki z codziennego życia okolicznych mieszkańców oraz przytulna kawiarnia. Ze szczytu wieży, na który prowadzi 129 stopni, rozpościera się  wspaniały widok na miasto. Widać również jeziora i okoliczne wioski, lasy oraz pola.  Skręcając z ulicy Warszawskiej w lewo możemy dojechać do pięknej miejskiej plaży i tam zakończyć naszą pętlę wokół Niegocina.