Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy – największe polskie jezioro!

Jezioro Śniardwy to zdecydowanie najlepiej znane i powszechnie kojarzone polskie jezioro. Swoją dużą popularność zawdzięcza oczywiście faktowi, że jest największym polskim jeziorem. Położone jest ono w województwie warmińsko-mazurskim, a konkretnie znajduje się w powiatach: mrągowskim i piskim. Uważane jest za perłę Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Jezioro Śniardwy w liczbach

Jezioro Śniardwy charakteryzuje się następującymi danymi liczbowymi:

  • powierzchnia całkowita – 11340 ha,
  • powierzchnia wysp – 38 ha,
  • średnia głębokość jeziora Śniardwy – 5,80 m,
  • maksymalna głębokość jeziora Śniardwy – 23,40 m,
  • długość maksymalna – 22,10 km,
  • szerokość maksymalna – 13,40 km,
  • długość linii brzegowej – 64,50 km.

Popatrzmy z bliska na jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy, które nazywane jest również mazurskim morzem, bezsprzecznie jest największym w Polsce akwenem wodnym. Jego powierzchnia liczy sobie aż 11340 ha, co powoduje, że jest niekwestionowanym liderem. Zupełnie inaczej się to jednak prezentuje od strony głębokości, ponieważ Śniardwy jest stosunkowo płytkim jeziorem. Średnia głębokość to zaledwie niecałe 6 metrów, a największe głębiny sięgają jedynie 23 metrów. Jeszcze do niedawna na tafli jeziora znajdowało się aż 8 wysp, lecz w wyniku podnoszenia się poziomu wody, pozostały jedynie dwie. Śniardwy jest jeziorem posiadającym wiele zatok, w tym dwie, które noszą miano zupełnie oddzielnych jezior – są to jeziora Seksta i Warnołta.

Jezioro Śniardwy posiada dwa powierzchniowe odpływy – jest nim Kanał Jegliński, który prowadzi prosto do jeziora Roś, a drugim jest rzeka Wyszka, która wpływa do jeziora Białoławki.
Z uwagi na stosunkowo płytkie dno, które dodatkowo bogate jest w duże głazy i mniejsze kamienie, jezioro Śniardwy uważane jest za bardzo trudne w nawigowaniu i stwarzające spore problemy amatorom bez odpowiedniego doświadczenia. Szczególnie niebezpiecznym rejonem jest część południowa i wschodnia.

Atrakcje jeziora Śniardwy

Jezioro Śniardwy z racji swoich rozmiarów, a także naturalnej predyspozycji do bycia dużą atrakcją turystyczną, słynie z wielu atrakcji, których szerokie spectrum powoduje, że zainteresować się tym miejscem mogą najróżniejsze osoby.

Nie da się ukryć, że zdecydowanie największą atrakcją jest oczywiście możliwość żeglowania. Akwen jest ogromny, a to sprzyja poznawaniu go z własnej łódki. W tym punkcie jednak trzeba bardzo mocno uważać, ponieważ z racji bardzo dużego rozmiaru akwenu, oraz jego naturalnych predyspozycji, jest to miejscem równie niebezpiecznym, co pięknym. Jest to jezioro, którego z pewnością nie można zlekceważyć, ponieważ panuje to bardzo zmienna, często skrajnie niebezpieczna pogoda. Śniardwy jest miejscem, gdzie wieją naprawdę silne wiatry, często doprowadzające do olbrzymich tragedii, takich jak ta z roku 2007, gdy wiatr dochodzący aż do 130 km/h spowodował prawdziwe spustoszenie i poprzewracał oraz zatopił dużą liczbę łodzi. Pomimo tego, że cała nawałnica nietrwała dłużej niż 10 minut, kosztowała życie aż 12 osób. Z tego też powodu samodzielne wyjście na jezioro powinno być zarezerwowane dla naprawdę doświadczonych żeglarzy.

Oprócz żeglarstwa jezior Śniardwy jest prawdziwym rajem dla miłośników moczenia kija. Na wędkarzy czekają tu takie gatunki ryb jak okoń, miętus, leszcz, czy też sum i szczupak. Jezioro posiada wodę o II klasie czystości, więc zapewnia naprawdę dobrą widoczność i przejrzystość, choć z uwagi na swoją niezbyt dużą głębokość, nie bardzo nadaje się do nurkowania.

Ciekawostki na temat Śniardwy

Jezioro Śniardwy pełne jest najróżniejszych ciekawostek i atrakcji historycznych, niekoniecznie tylko tych związanych z samym żeglarstwem. O czym konkretnie mowa?

Szczególnej uwadze warto poddawać położoną na jeziorze Śniardwy wyspę o nazwie Czarci Ostrów. Znaleźć można bowiem na niej ruiny i pozostałości po dawnej twierdzy pruskiej, która wybudowana została w drugiej połowie XVIII w. Co ciekawe, twierdza pozostała nietknięta przez wrogie siły wojskowe, lecz ugięła się pod naporem sił natury. Najpierw konstrukcje bardzo mocno uszkodziło tornado w 1787, a 5 lat później dzieła zniszczenia dokonał huragan. Po tych wydarzeniach twierdza nie nadawała się już do odbudowy i tym samy o niej zapomniano.

Zobacz również