Jezioro Stręgiel

Jezioro Stręgiel – kolejne z jezior ze strefą ciszy

Mazury powszechnie zwane Mazurskim Morzem lub Krainą Tysiąca Jezior, to jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce. Będąc w tych uroczych okolicach warto wybrać się nad jezioro Stręgiel, które jest idealnym akwenem dla tych turystów, którym przeszkadza głośny warkot silników sprzętu pływającego. Jezioro to bowiem na całej swojej powierzchni jest objęte strefą ciszy.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – region który warto zobaczyć

Mazury to jedno z najpiękniejszych miejsc w północno – wschodniej części Polski. Tak rozległego ciągu jezior, umożliwiającego uprawianie różnorodnych sportów wodnych oraz urozmaiconego pod względem krajobrazowym nie ma w żadnym państwie Europy. Mazury powszechnie zwane Krainą Tysięcy Jezior są niezwykle bogate pod względem przyrodniczym. W regionie tym nie brakuje też cennych historycznych zabytków. Jest to miejsce uwielbiane przez wszystkich miłośników sportów wodnych, wędkarzy oraz letników. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich słynie z siedlisk rzadkich ptaków, pośród których można wymienić: kormorany, perkozy dwuczuby, czaple, łabędzie nieme, bociany czarne, kanie czarne, orły przednie oraz bieliki.

Wędrowcy zwiedzający te okolice mogą także spotkać tam wydrę, bobra, żółwia błotnego, łosia oraz różne gatunki nietoperzy i kolorowych ważek. a przełomie września oraz października szczególną atrakcją są rykowiska jeleni. Wybierając się na Mazury warto zlokalizować się w przepięknych okolicach jeziora Stręgiel.

Jezioro Stręgiel w liczbach

Jezioro Stręgiel leży na południowy wschód od Węgorzewa w powiecie Węgorzewo. Znajduje się ono w malowniczym dorzeczu rzeki Sapiny. Na jego wschodnim krańcu jest położona wieś Stręgielek, natomiast na zachodnim Ogonki. Zbiornik ten posiada mocno rozwiniętą linię brzegową, na której w otoczeniu łąk i pól, a od południa również lasów nie brakuje wysokich, pagórkowatych wzniesień. To urocze jezioro o typie sandaczowym ma:

  • wysokość 126.0 m. n.p.m.
  • powierzchnię 404.90 ha, w tym wyspy zajmują 4.40 ha
  • średnią głębokość 5,00 m
  • maksymalną głębokość 12,50 m
  • długość 3,70 km
  • szerokość 1,85 km
  • linię brzegową 13,40 km

Jezioro Stręgiel z bliska

Ten przepiękny akwen o owalnym kształcie otaczają trzy zatoki. Największa z nich jest położona we wschodnim brzegu i w tym miejscu jezioro Stręgiel łączy się rowami ze Stręgielkiem Małym, Romintami i Głęboką Kutą. U podstawy tej zatoki leży wyspa charakteryzującą się wysokimi oraz stromymi brzegami. Od strony południowej do jeziora tego wpada niewielka rzeczka Sapina.

Zatoka południowo-wschodnia zwęża się ku zachodowi i łączy się z jeziorem Świecajtami. Z kolei do północno-zachodniej wprowadza wodę rów z jeziora Łupinka. A od strony północnej systemem rowów oraz kanałów Stręgiel łączy się z rzeką Gołdapą.

Na krańcu wschodnim tego jeziora jest położona wieś Stręgielek, natomiast na zachodnim Ogonki. W miejscowościach tych panują idealne warunki do wypoczynku w pełnej symbiozie z mazurską naturą.

Atrakcyjny szlak rowerowy wokół jeziora Stręgiel

Wokół malowniczych terenów jeziora Stręgiel prowadzi malowniczy szlak rowerowy, który jest doskonałą rozrywką dla wszystkich turystów nastawionych na aktywny wypoczynek. Nie jest on wymagający, zatem na wycieczki rowerowe można wybierać się wspólnie z całą rodziną. Trasa wokół jeziora Stręgiel prowadzi po bardzo uroczym oraz urozmaiconym krajobrazowo terenie. Przebiega ona przez poszczególne miejscowości nadbrzeżne oraz znane ośrodki żeglarskie.

Trasa wycieczki rozpoczyna się na terenie ośrodka wypoczynkowego PTTK w Węgorzewie, a następnie prowadzi promenadą w kierunku zamku krzyżackiego. W pobliżu znajduje się kościół pw. św. Piotra i Pawła, który został wzniesiony na początku XVII w. W świątyni tej znajdują się najstarsze na Mazurach organy. Po drodze turyści mijają także cmentarz wojskowy z czasów I wojny światowej, na którym pochowany żołnierzy poleglłych podczas bitwy nad jeziorami mazurskimi w 1914 r.

Kolejny odcinek szlaku prowadzi w kierunku miejscowości Stręgielnik, gdzie znajduje się plaża oraz dogodne dojście do jeziora Stręgiel. W miejscowości tej uwagę turystów zwraca przedwojenna zabudowa gospodarstw. Dalej szlak biegnie przez Pozezdrze, gdzie w okolicznych lasach podczas II wojny światowej znajdowała się kwatera polowa dowództwa SS. Do dziś zachowały się tam pozostałości obiektu oraz bunkier Heinricha Himmlera.

Kolejny odcinek trasy biegnie ścieżką utworzoną na dawnym torowisku kolejowym. Prowadzi on do miejscowości Ogonek. Po drodze znajdują się bagienne uroczyska. Po dotarciu do Węgorzewa warto udać się do centrum miasta oraz parku im. Helwinga, przez który przepływa rzeka Węgorapa, stanowiąca bardzo ciekawy szlak kajakowy.

Jezioro Stręgiel – idealne miejsce dla wędkarzy

Na całym jeziorze obowiązuje strefa ciszy, zatem jest ono idealnym miejscem dla wędkarzy.

Jeśli chodzi o zarybienie to Stręgiel jest akwenem typu leszczowo-sandaczowego. Każdy wędkarz może tutaj z łatwością złapać okonie. W jeziorze tym nie brakuje także leszczy, okoni, sandaczy oraz szczupaków.

Doskonałym miejscem do połowu szczupaków są okolice ujścia rzeki Sapiny oraz miejscówki znajdujące się wokół wyspy. W jeziorze tym nie brakuje też linów, zatem każdy wędkarz może łowić je do woli, nawet wówczas gdy nie dysponuje łodzią. Można bowiem z powodzeniem wędkować z pomostów.

Amatorzy łowienia ryb wieczorami mogą liczyć na udane połowy węgorzy, których to w jeziorze Stręgiel jest mnóstwo. A gdy znudzi się wędkowanie każdy turysta może popływać na pontonie lub powiosłować wypożyczoną łodzią lub kajakiem. Jezioro Stręgiel to doskonałe miejsce na letni wypoczynek nad wodą.

Zobacz również