Rower na tle lasu. Mazury rowerem.

Mazury rowerem – poznaj szlaki rowerowe Mazur

Powodów, by  przesiąść się „na dwa koła” jest bardzo wiele. Poprawa kondycji, utrata nadprogramowych kilogramów, wzmocnienie organizmu, wzmocnienie odporności to tylko niektóre z nich. Ponieważ jazda na rowerze pozwala w znacznym stopniu zwalczyć stres, zrelaksować się, odprężyć ciało i oczyścić umysł, nawet po krótkiej przejażdżce czujemy się szczęśliwsi. Wszystko to dzięki wydzielaniu się podczas aktywności fizycznej endorfin, hormonów wywołujących euforię, zadowolenie. Dotleniony mózg znacznie łatwiej radzi sobie ze stresem – na przykład pozwala szybciej znaleźć rozwiązania potencjalnych problemów. Mazury rowerem? Jasne, że tak! Rekreacyjna jazda na rowerze sprawia, że można na przykład obserwować trasę. A jeśli pojawi się coś interesującego można zejść z roweru i  spokojnie się temu przyjrzeć. Zmiana otoczenia, dotlenienie się, kontakt z przyrodą, wszystko to wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.

Mazury rowerem – czas na przygodę

Ponieważ znamy już zalety jazdy rowerem to czas poszukać dobrze zaplanowanych, ciekawych tras rowerowych, w sam raz na przyjemną wycieczkę. W Krainie Wielkich Jezior nie brakuje szlaków rowerowych, które. pozwalają cieszyć się pięknymi plenerami. Malownicze trasy wiodą krętymi szosami i szerokimi leśnymi duktami, pośród pól, łąk i jezior.  I właśnie z tego powodu „Mazury rowerem” to świetny wybór.

Przejażdżka rowerowa śladami historii

Trasa prowadzi przez północną część Mazur, pośród licznych historycznych pozostałości minionej epoki. Ma charakter pętli (66 km) i wiedzie przez Pieczarki, Pozezdrze, Ogonki, Węgorzewo, Leśniewę, Mamerki, Sztynort, Harsz. Rozpoczyna się i kończy w Giżycku, i można ją pokonać w obydwu kierunkach. Podczas wycieczki napotkamy ukryty wśród drzew kompleks nazistowskich bunkrów w Pozezdrzu, pozostałości dawnej kwatery Himmlera. Nacieszymy oczy urzekającym widokiem jezior: Święcajty i Dargin. Zobaczymy atrakcje Mazur: Śluzy Leśniewo Górne i Leśniewo Dolne, wyjątkowe nabrzeże sztynorckiego portu. Wśród leśnych ostępów napotkamy kolejny kompleks bunkrów w Mamerkach. Zakończymy trasę przy unikatowym moście obrotowym w Giżycku.

Z Giżycka do Mikołajek

Przepiękna i widowiskowa trasa z Giżycka do Mikołajek wiedzie zachodnim brzegiem jeziora Niegocin, przez przepiękne okolice wokół Mikołajek. Trasa licząca 29 km prowadzi przez Wilkasy, Bogaczewo, Woźnice, wąskimi i uroczymi szosami wśród drzew, pól i łąk. Trasę rozpoczynamy w samym centrum Giżycka, nieopodal obrotowego mostu nad Kanałem Giżyckim. Po kilku kilometrach droga odbija od jeziora i dalej podróżujemy wśród malowniczych pól. Pod koniec naszej wycieczki przejeżdżamy krótki mostek nad linią kolejową oraz kolejny most nad jeziorem i chwilę później jesteśmy w porcie w Mikołajkach.

Wyjątkowy szlak rowerowy – Niebieska Wstęga Jezior

Około 80-kilometrowy szlak prowadzi przez  środkową część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, dookoła jezior: Dargin, Dobskiego i Kisajno. Trasa jest dobrze oznakowana i wiedzie z Giżycka przez: Piękną Górę, Dobę, Radzieje, Sztynort, Harsz , Dziaduszyn, Pozezdrze, Kruklanki i kończy się  w Giżycku. W trakcie przejażdżki można podziwiać atrakcje: zamek w Giżycku, Twierdzę Boyen, ruiny pałacu w Sztynorcie, ruiny pałacu w Dziaduszynie, pozostałości nazistowskiej kwatery Himmlera w Pozezdrzu. Szlak nie jest wymagający i dostępny również dla mniej zaawansowanych rowerzystów. 

Krótkie trasy w Giżycku i okolicach

Jeśli przejażdżki rowerowe to tylko jeden z powodów, dla których odwiedzamy Mazury, możemy poprzestać na krótkich, niezbyt wymagających szlakach. SZLAK CZARNY liczy sobie około 3 km, czyli rozpoczyna się przy stacji PKP Giżycko i prowadzi przez mniej zatłoczone ulice miasta, obok ciekawych atrakcji turystycznych. Na trasie można zobaczyć XIX-sto wieczny most obrotowy oraz Twierdzę Boyen. Trasa kończy się obok węzła szlaków rowerowych przy Centralnym Ośrodku Sportu. SZLAK NIEBIESKI  ma około 18 km długości, wiedzie wokół jeziora Gołdopiwo, przez wsie: Jeziorowskie, Jasieniec, Przerwanki. Startujemy spod ośrodka wypoczynkowego we wsi Kruklanki i zmierzamy w kierunku wsi Jeziorowskie. I już po chwili może podziwiać urokliwe jezioro Gołdopiwo oraz mniejsze jezioro Brożówka. 

Na Mazury rowerem z rodziną

 Lasy  w okolicach Giżycka przecinają liczne szlaki turystyczne, które można pokonać pieszo lub rowerem, podziwiając przy okazji fascynujące pejzaże. Znad brzegu malowniczego jeziora Kisajno wiodą kolejne trasy rowerowe. ”Rodzinne szlaki” rozpoczynają się w uroczej Pięknej Górze. Pierwsza trasa prowadzi pętlą przez : Guty, Kamionki,  Zatokę Kamionecką, Bogacko, Wrony. Dłuższa wiedzie przez: Giżycko, Kożuchy Wielkie, Kruklin, Grądy Kruklaneckie, Kruklanki, Pieczonki, Sulimy i jeszcze raz Giżycko. Pętla wokół jeziora Niegocin ma około 36 km długości, prowadzi z Giżycka przez Bystry, Rudę, Rydzewo, Bogaczewo, Strzelce, Wilkasy. Czyste powietrze, upojny zapach mazurskich lasów oraz śpiew ptaków sprawiają, że każda rowerowa wycieczka dostarcza niezwykłych wrażeń. Ośrodek Wypoczynkowy „Łabędzi Ostrów” w Pięknej Górze dysponuje własną wypożyczalnią sprzętu rowerowego, zatem nie musimy się martwić o rowery, ich transport i przechowywanie. Jednoślady można wypożyczyć w recepcji ośrodka i bez stresu cieszyć się z jazdy.

Zobacz również