Jeziora na Mazurach

Najpiękniejsze jeziora na Mazurach

Kilka lat temu Mazury znalazły się w ścisłym finale plebiscytu fundacji New7Wonders na  najpiękniejsze miejsce na Ziemi. Uznano wtedy jeziora na Mazurach za najpiękniejszy region w Europie i określenie to nie jest wcale przesadzone. To miejsce, w którym wspaniała przyroda trwa w harmonii z ludźmi. Każdego roku jeziora na Mazurach swoim magicznym urokiem przyciągają rzesze żeglarzy, wędkarzy i turystów. To doskonałe miejsce na spędzenie wolnego czasu na łonie niezwykłej natury. Turyści mogą uprawiać sporty wodne, zwiedzać zabytki, zbierać runo leśne, spacerować, jeździć na rowerze, korzystać z różnorodnych atrakcji.

Jeziora na Mazurach – magiczna kraina

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich obejmuje niemal całą środkową część Pojezierza Mazurskiego, ponieważ aż 486 km² tego obszaru zajmują jeziora. Jest to miejsce unikatowe zarówno w skali całego kraju, jak i Europy. Niezwykle bogate pod względem przyrodniczym, a także pełne historycznych zabytków i wyjątkowych atrakcji. Otoczone lasami i licznymi wzniesieniami urokliwe jeziora na Mazurach uwielbiane są przez miłośników sportów wodnych, wędkarzy i letników. Spotkać tu można siedliska rzadkich ptaków: kormorana, perkoza dwuczubego, czapli oraz żurawia, W wodach jezior na Mazurach pływa około 40 gatunków ryb takich jak: szczupak, okoń, węgorza, sandacz czy karaś. Żyją tu wydry, bobry, żółwie błotne, łosie oraz wiele gatunków nietoperzy i kolorowych ważek.

Największe jeziora na Mazurach

Największym jeziorem na Mazurach jest Śniardwy, ponieważ zajmuje ono 113 km²  powierzchni. Nad jego brzegami leżą wsie: Popielno, Głodowo, Niedźwiedzi Róg, Okartowo, Nowe Guty, Zdęgowo i Łuknajno. Śniardwy połączone są systemem jezior i kanałów z kompleksem Mamr, tworząc niezwykle atrakcyjny turystycznie system. Przez jezioro prowadzi szlak żeglugi mazurskiej z Węgorzowa poprzez jeziora Mamry, Kirsajty, Dargin, Kisajno, Niegocin, Boczne, Jagodne, Szymon, Tałtowisko, Tałty, Mikołajskie, Śniardwy, Seksty i Roś aż do Pisza. Akwen wchodzi w skład Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Drugim co do wielkości jeziorem na Mazurach są Mamry. Obejmuje 6 połączonych ze sobą zbiorników wodnych takich jak: Mamry Północne (lub właściwe), Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty, Dobskie. Jest to obszar bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Wokół jeziora znajduje się wiele ciekawych turystycznie miejsc, związanych z regionalnym folklorem, historią oraz kuchnią. Nie brakuje tu przystani dla jachtów i łódek oraz wypożyczalni sprzętu wodnego. Z tego względu obszar ten jednym z najpopularniejszych na Mazurach. To wspaniałe miejsce do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych i plenerowej aktywności.

Kanał Mazurski – wodne połączenie Mazur z Bałtykiem

Kanał Mazurski jest unikatową budowlą wspartą oryginalnymi rozwiązaniami technicznymi, doskonale wkomponowaną w środowisko naturalne. Celem planowanej w XIX-tym wieku budowy było połączenie jeziora Mamry z Bałtykiem za pomocą rzek: Pregoła i Węgorapa. Prace budowlane wielokrotnie przerywano. W momencie ostatecznego przerwania prac budowlanych w 1942 roku cały kanał był napełniony wodą. Są przypuszczenia, jakoby Kanał Mazurski miał służyć jako droga wodna dla okrętów podwodnych typu U-Boot. Przeczą temu jednak wymiary śluz: 45 x 7,5m i głębokość ok. 2m. Po wojnie po wkroczeniu wojsk Armii Czerwonej na terenu Prus Wschodnich nastąpiła grabież, wywóz i dewastacja ocalałych urządzeń. Obecnie długość kanału od miejscowości Mamerki nad jeziorem Mamry do rzeki Łyny wynosi 51km, a różnica poziomów to 111,2m. 10 śluz i 2 jazy walcowo-ruchowe, o ręcznym napędzie mechanizmów miały zniwelować  różnicę poziomów między jeziorami a morzem. 5 śluz znajduje się po polskiej stronie, podobnie jak jazy w Gui i Leśniewie. 

Perełka wśród jezior na Mazurach

Jezioro Kisajno jest częścią kompleksu wodnego jeziora Mamry. Na południu zbiornik rozdziela się na dwa kanały. Wschodni, tworzy szlak żeglowny, który prowadzi przez Giżycko. Zachodni ciągnie się do jeziora Niegocin. W krajobrazie jeziora przeplatają się urocze zatoki, półwyspy i wyspy. Obszar ten jest ścisłym rezerwatem ptactwa wodnego. Akwen  jest rajem dla poszukujących wytchnienia i relaksu. Czysta woda, zaciszne zakątki, bliskość niezwykłej natury zachęcają do spacerów, plażowania i aktywnego wypoczynku W okolicy nie brakuje świetnej bazy noclegowej. Ośrodek „Łabędzi Ostrów” w Pięknej Górze znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Kisajno. Przepiękne położenie to jeden z atutów ośrodka – na skraju lasu, nad czystym jeziorem z plażą tylko dla gości. Obiekt gwarantuje wspaniałe warunki do wypoczynku rodzinnego, indywidualnego i dla grup zorganizowanych. Oferuje nowoczesne apartamenty, a także różnorodne pokoje. W ofercie znajdują się też letniskowe oraz całoroczne domki z tarasami, widokiem na jezioro. Kompleks zapewnia możliwość czynnego wypoczynku np. windsurfingu, kajakarstwa lub wędkarstwa. 

O każdej porze roku jeziora na Mazurach czekają na wszystkich, którzy pragną zrelaksować się w otoczeniu przepięknej przyrody. Zapraszamy!

Zobacz również