Atrakcje turystyczne

Wycieczki dla miłośników natury

Na Mazurach żywa natura jest wszędzie. Wystarczy wyjechać poza turystyczne miasteczka i miejscowości, aby spotkać nie tylko unikalne na skalę europejską formy krajobrazowe i roślinne, ale zaliczyć również bliskie spotkania z tutejszą zwierzyną, nawet tak rzadką, jak wilk, czy orzeł bielik.

Trasa zamków Krzyżackich

Jest to najdłuższa z proponowanych tras wycieczkowych, sięgająca na zachód aż poza granice Warmii, więc samochód i wczesna pora na rozpoczęcie wyprawy są niezbędne. Z Giżycka drogą na Olsztyn. Poprzez Wilkasy i dotrzemy do położonego 24 km od Giżycka miasteczka Ryn. Góruje tu przebudowana w renesansowym stylu, obszerna bryła starego, krzyżackiego zamczyska-obecnie Hotel Zamek Ryn.

Spływy kajakowe

Mazurskie wody, to nie tylko jeziora. Jest tutaj kilka niezwykle urokliwych rzek, znakomicie nadających się na kajakowe wyprawy. Królową mazurskich rzek jest Krutynia, której pełny szlak kajakowy ma 102 km długości, z czego 60 km przez piękne jeziora, które pojawiają się na trasie. Prawie cały szlak kajakowy Krutyni wiedzie przez ostępy Puszczy Piskiej, zaś od Spychowa przez obszar Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Miejsca, Które Warto zobaczyć!
źródło: http://mazury.info.pl

Gierłoż – Kwatera Hitlera

W lipcu 1940 roku 50-letni gen. mjr dr inż. Fritz Todt otrzymał zadanie budowy tajnego obiektu w Gierłoży. Jego inżynierowie byli znakomitymi specjalistami od budowy umocnień wojskowych i bunkrów. Tak powstał jeden z najsłynniejszych i najtajniejszych obiektów II Wojny Światowej – kwatera kętrzyńska nazwana “Wilczym szańcem” – “Die Wolfschanze”.

Giżycko – Koncerty Organowe

Największą atrakcją turystyczną są koncerty organowe odbywające się w zabytkowym kościele Ewangelickim w Giżycku. Kościół Ewangelicko-Augsburski znajduje się przy placu Grunwaldzkim. Kamień węgielny położono 11 maja 1826r. Ołtarz zdobią malowidła znakomitego berlińskiego malarza.

Most Obrotowy Giżycko

Most obrotowy został zbudowany w 1889r. Zbudowano w celu zapewnienia dogodnego połączenia miasta z Twierdzą Boyen zbudowaną w latach 1844-1857. Ówcześni inżynierowie skonstruowali ponad 20-to metrowej długości i 8-mo metrowej szerokości ruchome przęsło o oryginalnym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry jak to się odbywało w tradycyjnych tego rodzaju konstrukcjach.

Twierdza BOYEN – Giżycko

Twierdza Boyen powstawała w latach 1844-1856 i jest doskonale zachowanym przykładem pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Położona na zachód od Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno, stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego.

Kanał Mazurski – Wodne połączenie Mazur z Bałtykiem

Celem budowy było odprowadzenie w kierunku północnym wód z Wielkich Jezior Mazurskich do rzeki Pregoły w celu uzyskania drogi wodnej do Bałtyku oraz wykorzystania energii wodnej do poruszania siłowni wodnych i osuszenia około l7 tysięcy hektarów łąk.

Stańczyki – Zabytkowe Mosty

Północne obrzeża Mazur należą do najrzadziej odwiedzanych zakątków kraju. Właśnie tu, wśród krajobrazowych pagórków i łąk, za wsią Stańczyki, znajdują się potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy (31km). Mosty w Stańczykach są najwyższymi na linii i jednymi z najwyższych w Polsce. Długość – 200m i wysokość 36m. Konstrukcja żelbetowa, pięcioprzęsłowa o równych 15m łukach.

Sanktuarium ŚWIĘTA LIPKA – Częstochowa Północy

Święta Lipka – te małe miasteczko znane jest już od XV wieku, jako miejsce licznych pielgrzymek, położona jest w pobliżu Kętrzyna. Co roku, ponad 100 tys. Turystów odwiedzających Mazury, odwiedza również znajdujące się tu Sanktuarium Maryjne. Z powodu licznych grup pielgrzymów, Święta Lipka często nazywana jest “Częstochową Północy”.