Atrakcje turystyczne

W naszych wyobrażeniach Mazury kojarzymy z żeglowaniem po urokliwych jeziorach, unikatową i nierzadko dziką przyrodą oraz wiatrem szumiącym w trzcinach i rozległych leśnych ostępach. I słusznie! W końcu to jedno z 28 najpiękniejszych miejsc na Ziemi, niezwykła kraina, której urokowi ulegają każdego roku tysiące turystów. Drogę przez te zachwycające tereny i atrakcje turystyczne może nam wyznaczać, zarówno główny nurt szlaku wodnego prowadzący z Węgorzewa, przez Giżycko do Jeziora Nidzkiego, jak i jego liczne odnogi.

Na co możemy liczyć w trakcie przemierzania Krainy Wielkich Jezior?

Należy przygotować się na cudowną ucztę dla wszystkich zmysłów. Zachwyci nas przede wszystkim bogactwo i różnorodność natury, malownicze pejzaże, urokliwe linie brzegowe, spokojne lub wzburzone tafle jezior. Oczaruje pejzaż odsłaniający skryte zatoczki, spane w słońcu plaże oraz otoczone poranną mgłą wysepki i półwyspy. Na długo zapadną w pamięć białe żagle skąpane w blasku zachodzącego słońca. A wszystko to w niezwykłej bliskości z bujną, tętniącą życiem przyrodą. Wystarczy na chwilę przystanąć i wsłuchać się w pokrzykiwanie rzadkich gatunków ptaków lub wyruszyć na spotkanie z tutejszymi zwierzętami. Nic dziwnego, że to najcenniejsze i najpiękniejsze dziedzictwo przyrodnicze jest skrzętnie chronione w ramach ośmiu parków krajobrazowych i ponad 100-tu rezerwatów przyrody.

Nieodgadniona mazurska kraina, tajemnicza, zawsze piękna i fascynująca

Prócz rzadkich gatunków flory i fauny znaleźć tu można ciekawe ślady z przeszłości, zagadkowe wydarzenia historyczne, mistrzowską architekturę, przygody i legendy – chociażby w Puszczy Piskiej, Giżycku ... Region ten fascynuje unikatową kulturą, sztuką i tradycją, a także gościnnością. Spotkamy tu najstarsze mazurskie chałupy, twierdze, zamki krzyżackie, zespoły pałacowo-ogrodowe, zabytkowe rezydencje rodowe, przepiękne rzymskokatolickie, prawosławne i ewangelicko-augsburskie świątynie oraz przykłady sztuki inżynieryjnej najwyższej próby. Z jednej strony ślady pradawnych grodzisk, głosy Galindów zaklęte w szumie liści Puszczy Piskiej, z drugiej nowoczesna, urozmaicona infrastruktura i skarbiec pełen niesamowitych atrakcji dla każdego. W równym stopniu trudno konkurować z taką różnorodnością, trudno również oprzeć się urokowi mazurskiej przyrody. Powiada się, że kto choć jeden raz zagościł w tej cudnej krainie, pozostaje jej wierny na zawsze. Aby więc nic nie stracić z tej wspaniałej magii, zachęcamy do skorzystania z bogactwa mazurskich tematów na naszej podstronie.


Atrakcje turystyczne w Giżycku

Alpaki Giżycko (hodowla Alpakadabra)

Spokojne, łagodne i wesołe usposobienie alpak sprawia, że zwierzęta te wzbudzają ogromną sympatię. Są delikatne, ciekawe otoczenia i szybko się uczą. Mają bardzo miękkie, przyjemne w dotyku futro. Z tego względu to zrozumiałe, że giżyckie alpaki od lat podbijają ludzkie serca i są jedną z najciekawszych atrakcji miasta. Mało kto wie, że przebywanie z tymi przesympatycznymi zwierzętami wspomaga procesy lecznicze i ma terapeutyczne oddziaływanie! Hodowane nieopodal alpaki Giżycko  można przytulać i karmić, a sam kontakt z nimi wpływa na poprawę...czytaj więcej.

Ekomarina Giżycko

Wielkie Jeziora Mazurskie są jednym z najbardziej popularnych w Europie szlakiem turystyki wodnej. Z żeglarstwem związany jest cały region i społeczność Mazur. Turystów przyciąga w te strony unikatowa przyroda, która zachwyca różnorodnością i bogactwem gatunkowym a także świetna infrastruktura, która sprzyja rozwojowi sportów wodnych. Doskonałym tego przykładem jest nowoczesna Ekomarina Giżycko. Co oznacza termin ekomarina? Ekomarina jest nowoczesnym portem pasażerskim dla żaglówek, łodzi motorowych i dużych jachtów. Posiada pełne zaplecze...czytaj więcej.

Pomnik Friedricha Dewischeita w Giżykcu

Giżycko powstało w 1437 roku, a prawa miejskie otrzymało w 1612 r. Położone jest pomiędzy dwoma malowniczymi jeziorami: Niegocin i Kisajno w Krainie Wielkich Jezior mazurskich. Uważane jest za żeglarską stolicę Polski. Miasto przyciąga co roku tysiące turystów, jest popularnym centrum turystyki wodnej i tętniącym ośrodkiem kulturalnym. Tutaj znajdują się wspaniałe zabytki. Wystarczy wspomnieć pruską Twierdzę Boyen z XIX wieku, unikatowy most obrotowy na Kanale Łuczańskim czy zabytkową wieżę ciśnień z tarasem widokowym. Lista obiektów, które...czytaj więcej.

... zobacz wszystkie atrakcje w Giżycku

 

Atrakcje turystyczne na Mazurach

Ukta – ruiny mostu kolejowego w Ukcie

Niedaleko Rucianego-Nidy znajduje się urokliwa miejscowość turystyczna o nazwie Ukta, położona nad meandrującą rzeką Krutynią. Nad jej brzegiem można zobaczyć ruiny mostu kolejowego, pochodzące z XIX wieku. Pozostałości po tej okazałej konstrukcji skupia uwagę nie tylko miłośników techniki inżynieryjnej, ale także innych turystów, których przyciąga tu licznie jeden z najbardziej znanych kajakowych szlaków wodnych oraz niezwykłe krajobrazy. Ukta – popularna mazurska wieś letniskowa Ukta jest niewielką mazurską miejscowością turystyczną...czytaj więcej.

Stacja Badawcza PAN (Popielno)

Jest takie miejsce na Mazurach, gdzie konie cały rok biegają na wolności. W Stacji Badawczej Polskiej Akademii Nauk, w przepięknie położonym Popielnie, dzikie koniki polskie mają swój raj. Na obszarze 1600 hektarów żyje kilkadziesiąt tych wytrzymałych i długowiecznych zwierząt. W ostatnich latach stacja stała się popularną atrakcją turystyczną. Nic w tym dziwnego, przecież placówka ma czym się szczyć. Stanowi ewenement na skalę europejską, to jedyne miejsce w Europie, gdzie poza konikiem polskim, można obserwować w warunkach maksymalnie...czytaj więcej.

Spływ kajakowy rzeką Sapiną

Spływ kajakowy rzeką Sapiną to jeden z najbardziej znanych i popularnych szlaków kajakowych, chętnie odwiedzany ze względu na swoją malowniczość. Atrakcją spływu jest w szczególności zmienność krajobrazów - mazurski las przechodzi w łąki, a łąki zmieniają się w bagna. Na powierzchni rzeki często można spotkać unoszące się kwiaty lilii wodnych, a brzegi w pełni lata porastają pachnące zioła. Rzeka Sapina – jedna z najbardziej malowniczych rzek regionu Sapina jest urokliwą rzeką płynącą w północno-wschodniej części Pojezierza...czytaj więcej.

... zobacz wszystkie atrakcje na Mazurach

 

Jeziora na Mazurach

Jezioro Tałty, jedno z najgłębszych na szlaku WJM

Jezioro Tałty należy do najgłębszych zbiorników wodnych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Choć w jego przypadku największą uwagę przyciąga kształt, przypominający rzekę. Ta forma nie jest przypadkowa. Wynika z faktu, iż wody Tałt wypełniają znaczną część 35 kilometrowej rynny polodowcowej rozciągającej się od Rynu do Rucianego-Nidy. Połączenie z jeziorem Ryńskim na północy czyni ten akwen nie tylko atrakcyjnym pod względem żeglarskim, lecz także naturalnym. W dorzeczu Pisy Nazwa jeziora Tałty nawiązuje do pruskiego lub litewskiego...czytaj więcej.

Jezioro Pniewskie

Spacer leśną ścieżyną, szumiące sosny i tafla jeziora lśniąca w słońcu niczym prawdziwy szeląg – brzmi jak przepis na wspaniałą przygodę oko w oko z fascynującą naturą. Okazji do bliskiego kontaktu z przyrodą na Mazurach jest wiele. W tym regionie turysta, spragniony ciszy i spokoju, wciąż może odnaleźć kameralne zakątki nad niewielkimi jeziorami. W otoczeniu łąk i lasów łatwiej o odprężenie i relaks. Niewielkie Jezioro Pniewskie, jest właśnie takim miejscem. I choć akwen od jeziora Mamry dzieli zaledwie 200-metrowy pas ziemi, nad jego...czytaj więcej.

Jezioro Bełdany

Rynny jeziora Bełdany i jeziora Nidzkiego, połączone mniejszymi akwenami Guzianki Wielkiej i Małej, tworzą długą wstęgę wody, która bardzo często jest wymieniana jako najpiękniejsza część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Rzeczywiście, jezioro Bełdany otoczone Puszczą Piską ma wyjątkowy urok. Każdy zakręt odsłania nowe malownicze widoki, a niewielkie zatoczki kryją wspaniałe kąpieliska. Las nieomal schodzi do wody, więc bez trudu można tu połączyć sporty wodne z grzybobraniem czy spacerami po puszczy. Na mazurskim szlaku Jezioro Bełdany...czytaj więcej.

... zobacz wszystkie jeziora na Mazurach

 

Szlaki wodne na Mazurach

Szlak wodny Mikołajki Ruciane Nida (19,20 km)

Malowniczo położone szlaki wodne, przebiegające przez zachwycającą Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, stwarzają doskonale warunki do uprawiania żeglarstwa. Prowadzące w różnych kierunkach trasy oferują wspaniałe widoki i kontakt z wyjątkową przyrodą. Szlak wodny Mikołajki - Ruciane-Nida należy do najpiękniejszych i stanowi atrakcję zarówno dla początkującego adepta, jak i wytrawnego żeglarza. Szlak Białych Żagli Szlakiem Białych Żagli nazwano ponad 130-km odcinek wodny, prowadzący przez najbardziej atrakcyjne miejscowości Mazur: Giżycko,...czytaj więcej.

Szlak wodny Mikołajki Ryn (20km)

Jeziora ciągnące się z zachodu na wschód województwa warmińsko – mazurskiego tworzą przepiękne Pojezierze Mazurskie. Liczne zbiorniki wodne połączone rzekami oraz kanałami formują wielokilometrowe drogi żeglowne. Jednym z najbardziej popularnych odcinków wśród amatorów żeglarstwa jest szlak wodny Mikołajki Ryn. Szlak wodny Mikołajki Ryn pod lupą Szlak wodny Mikołajki – Ryn ma długość około 20 km i prowadzi w kierunku północno – zachodnim. W 30% pokrywa się z trasą wodną Giżycko – Mikołajki (na odcinku 7,5 km). Pomimo, że po...czytaj więcej.

Szlak wodny Mikołajki Pisz (25km)

Żegluga po Wielkich Jeziorach Mazurskich dostarcza mnóstwo niezapomnianych widoków i stanowi doskonały sposób na poznanie bliżej Warmii i Mazur. Szlak wodny Mikołajki Pisz prowadzi przez największe jezioro w Polsce - Śniardwy o powierzchni 114 km² oraz najdłuższy odcinek kanałowy w systemie żeglugowym Wielkich Jezior Mazurskich, a mianowicie Kanał Jegliński (5,25 km). Trasa ta prowadzi więc w kierunku południowo-wschodnim, a jej długość wynosi 25 km. Warto dodać, że w pobliżu wsi Karwik na kanale znajduje się śluza komorowa Karik, która pozwala...czytaj więcej.

... zobacz wszystkie szlaki wodne na Mazurach

 

Parki krajobrazowe Mazur

Wigierski Park Narodowy

W Polsce znajdują się 23 parki narodowe, które zostały utworzone w celu ochrony naturalnego krajobrazu oraz krajowej fauny i flory. Wigierski Park Narodowy obejmuje część Puszczy Augustowskiej i Pojezierza Mazurskiego i jest jednym z największych parków narodowych w naszym kraju. Na jego terenie znajduje się kilkadziesiąt zbiorników wodnych z największym z nich - jeziorem Wigry. Wigierski Park Narodowy z bliska Wigierski Park Narodowy usytuowany jest na wschód od Suwałk na obszarze o powierzchni 15085 hektarów, z czego wody liczą 19%, grunty rolne...czytaj więcej.

Biebrzański Park Narodowy

Perła Podlasia, czyli Biebrzański Park Narodowy leży w północno - wschodniej części Polski i jest największym parkiem narodowym w naszym kraju. Obejmuje obszar prawie 60 tys. hektarów rozległej Kotliny Biebrzańskiej wraz z niewielkim fragmentem krajobrazu chronionego Wzgórz Sokólskich. Cały ten obszar stanowi fascynującą osobliwość przyrodniczą. Biebrzański Park Narodowy i jego dzieje Biebrzański Park Narodowy (BPN) jest stosunkowo młodym obszarem chronionym, bowiem został utworzony 17 września 1993 roku. Uroczysta inauguracja odbyła się prawie...czytaj więcej.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy przyciąga turystów wyjątkowymi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi i kulturowymi. Niezwykle bogata i urozmaicona rzeźba terenu oraz doskonale przygotowane liczne szlaki rowerowe, a także piesze stwarzają doskonałe warunki do uprawiania aktywnych form rekreacji na łonie unikalnej natury. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy – położenie Park powstał w 1990 roku celem ochrony wyjątkowych wartości przyrodniczych, krajobrazowych, a także kulturowych. Zajmuje powierzchnię 27 531,20 ha we wschodniej części...czytaj więcej.

... zobacz wszystkie Parki Krajobrazowe Mazur