Sauna na podczerwień. Dwie kobiety w saunie infrared.

Sauna na podczerwień. Jak korzystać z sauny infrared?

Sauna na podczerwień przynosi ogromną ulgę osobom cierpiącym na różne schorzenia. Stanowi także doskonałe wsparcie dla zabiegów pielęgnacyjnych. Promienie podczerwone wnikają głęboko w głąb tkanki i rozszerzając naczynia krwionośne wspomagają krążenie. Wizyty w saunie zalecane są osobom, które cierpią na bóle kręgosłupa, zwyrodnienia stawów, dyskopatię, cukrzyce. Podczerwień działa łagodząco przy bólach głowy, grzbietu, skręceniach stawu, nadwyrężeniach, redukuje napięcie nerwowe i pomaga w walce z bezsennością. Dlatego warto sprawdzić jak wiele korzyści może Tobie przynieść korzystanie z terapii infrared. 

Jak działa sauna na podczerwień?

W saunie infrared promienniki podczerwieni zamieniają ponad 90% energii w ciepło, a emitowane przez nie fale wnikają na około 3,5 cm w głąb  ciała, nagrzewając i rozluźniając mięśnie. W saunie na podczerwień utrzymuje się niższa temperatura niż w tradycyjnej saunie mokrej. Nie przekracza ona 60ºC. W konsekwencji jest bezpieczniejsza dla osób starszych, alergików, dzieci oraz osób ze skłonnością do pękających naczynek krwionośnych. Jest także dobrodziejstwem dla osób, które nie tolerują zbyt wysokich temperatur. W wyposażeniu infrared możemy spotkać promienniki ceramiczne, które emitują promieniowanie długofalowe oraz średniofalowe, a także promienniki kwarcowe emitujące pełne spektrum promieniowania podczerwonego. Im krótsza jest fala promieniowania, tym głębiej wnika w strukturę tkanek, czyli aż do tkanki podskórnej.

Jak przygotować się do korzystania z sauny na podczerwień? 

Najkorzystniejszy dla organizmu czas przebywania w saunie infrared wynosi około 30 minut, przy optymalnej temperaturze  wynoszącej 40-60°C. Podczas korzystania z sauny na podczerwień pory otwierają się, a nasza skóra intensywnie się poci, Należy pamiętać, że makijaż, kremy i balsamy nałożone na ciało mogą hamować wydzielanie potu oraz oczyszczanie organizmu z toksyn, dlatego przed wejściem do kabiny należy  dokładnie umyć całe ciało. Podobnie jak do sauny parowej, należy zabrać ze sobą ręcznik dobrze absorbujący pot, który zabezpieczy skórę przed kontaktem z drewnianymi elementami kabiny. Po wyjściu z sauny nie musimy schładzać ciała zimną wodą. Należy natomiast uzupełnić płyny w organizmie oraz  nasmarować ciało odpowiednimi nawilżającymi kosmetykami.

Dla kogo sauna na podczerwień?

Promieniowanie podczerwone wnika głęboko w skórę i ogrzewa ciało od wewnątrz. Naczynia krwionośne rozszerzają się, krążenie krwi zostaje pobudzone. Rozgrzewają się mięśnie i stawy. Sauna przynosi ulgę osobom cierpiącym na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Lekarze zalecają wizyty w saunie infrared przy leczeniu zapalenia stawów, rwy kulszowej, napięcia mięśniowego, bólów mięśni, kontuzji, zwichnięć. Sauna łagodzi bóle pleców i stawów wywołane przemęczeniem, reumatyzmem czy chorobą zwyrodnieniową. Koi nerwobóle lub dolegliwości towarzyszące oparzeniom. Korzystanie z sauny zwiększa także rozciągliwość tkanek kolagenowych. Jest to bardzo ważne w przypadku więzadeł, torebek stawowych, ścięgien, które uległy uszkodzeniu, zgrubieniu, skurczeniu lub zbliznowaceniu. 

Z sauny na podczerwień mogą korzystać również osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Regularne korzystanie z sauny zwiększa wydolność naczyniową i częstotliwość akcji serca. Wnikające w głąb ciała promieniowanie rozszerza naczynia włosowate, tętnice i żyły.  Sauna infrared poleca się również osobom cierpiącym na choroby skórne. Ma korzystny wpływ na leczenie i poprawię wyglądu skóry po trądziku, łuszczycy, oparzeniach słonecznych oraz bliznach. Pomaga też w walce z pokrzywką i zatkanymi porami. Dzięki promieniowaniu podczerwonemu skóra staje się gładsza, jaśniejsza i wolna od zanieczyszczeń. Infrared wpływa korzystnie na samopoczucie, niweluje objawy stresu, zmęczenia, napięcia nerwowego, apatii,  łagodzi przebieg menopauzy oraz działa antydepresyjnie. 

Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny na podczerwień są nowotwory złośliwe, grzybica skóry oraz stwardnienie rozsiane. Ostrożnością powinny wykazać także  osoby cierpiące na niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroby płuc, wątroby i nerek. Nie zaleca się korzystania z sauny na podczerwień kobietom w ciąży. 

Zadbaj o zdrowie i piękną skórę!

Ośrodek „Łabędzi Ostrów” położony nad malowniczym jeziorem Kisajno zaprasza na beztroski wypoczynek na łonie natury. Kompleks wypoczynkowy zlokalizowany wśród lasów, w urokliwej miejscowości Piękna Góra jest doskonałym miejscem zarówno dla  amatorów aktywnego wypoczynku, jak i dla osób poszukujących relaksu i wytchnienia. Na gości czekają komfortowe wnętrza,  zaplecze rekreacyjno- sportowe, znakomita kuchnia oraz strefa relaksu. W centrum odnowy biologicznej można skorzystać z dobroczynnego działania masaży a także z sauny suchej, sauny parowej oraz sauny na podczerwień Zabiegi infrared przynoszą odprężenie i ulgę dla ciała oraz umysłu, pozwalają na zachowanie dobrej kondycji fizycznej, wypływają na poprawę wyglądu skóry, przywracają spokój ducha.