Sauna sucha. Wnętrze sauny suchej.

Sauna sucha. Jak korzystać z sauny suchej?

Od wieków znane są zdrowotne i pielęgnacyjne właściwości sauny. Czym charakteryzuje się sauna sucha? Komu jest zalecana, a kto powinien jej unikać? Jeśli pozwala Ci na to stan zdrowia i odpowiednio się przygotujesz, wizyta w saunie przyniesie Ci ogromną ilość korzyści.

Sauna sucha, co daje?

Jest to inaczej sauna fińska. Jej głównym elementem jest piec rozgrzewający kamienie. Temperatura powietrza zostaje dzięki nim podniesiona do 60-110 stopni Celsjusza. Wilgotność utrzymuje się zaś na poziomie 5-15%. Regularne korzystanie z sauny wspiera naturalną odporność organizmu. Podczas takiej sesji wzrasta temperatura ciała, a co za tym idzie, pobudzona zostaje produkcja białych ciałek, odpowiedzialnych za walkę z bakteriami i wirusami. Sauna poprawia czynność płuc, zatem chętnie korzystają z nich osoby cierpiące na dolegliwości ze strony układu oddechowego, w tym również astmatycy. W takich przypadkach jednak  zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Wysoka temperatura pomaga również oczyścić organizm z toksyn, które wydobywają się wraz z potem. To także dobre wsparcie w procesie odchudzania. Jeśli stosując dietę i ćwicząc, dołączysz do swoich zwyczajów sesje w saunie, możesz liczyć na wzmożone spalanie tkanki tłuszczowej. Tam również poprawi się jakość Twojej skóry. Stanie się ona jędrna, gładka i zdrowo zaróżowiona. W przypadku cery trądzikowej, możesz zauważyć zmniejszenie problemów. To dzięki usuwanym toksynom Twoja buzia będzie wyglądać lepiej.

Sauna korzystnie wpływa na dolegliwości związane ze stawami, układem kostnym, nerwowym i układem krążenia. Chętnie chodzą do niej osoby z nerwobólami, rwą kulszową, chorobami reumatologicznymi, zwyrodnieniowymi, czy przykurczami. Tego rodzaju zabiegi to także doskonały sposób na relaks.

Jak bezpiecznie korzystać z sauny suchej?

Aby zabieg przynosił pożądane efekty, bez niepotrzebnego ryzyka, musisz przestrzegać kilku ważnych zasad. Przed pierwszą wizytą skonsultuj się ze lekarzem internistą. Jeżeli nie widzi on żadnych przeciwwskazań, śmiało możesz rozpocząć swoją przygodę.

  • W dniu, w którym wybierasz się do sauny, postaraj się zrezygnować z ciężkich dań i alkoholu.
  • Przed wejściem do kabiny zmyj makijaż, zdejmij biżuterię, zegarek, wszelkie pierścionki, łańcuszki i kolczyki. Zapomnij też o ubraniu, ręcznik wokół ciała w zupełności wystarczy, ale możesz też i z niego zrezygnować.
  • Dobrym pomysłem jest sauna po treningu, jednak pamiętaj, by dokładnie się po nim umyć i wytrzeć do sucha.
  • Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Przed zabiegiem wypij dużą ilość wody 0,5-1l. Po wyjściu uzupełnij płyny.
  • Na początku nie siedź w saunie dłużej jak 10 minut. Z czasem możesz wydłużyć swoje sesje do 15 minut.
  • Na czas pierwszych minut usiądź na najniższej ławie. Z czasem możesz przechodzić na wyższe poziomy, gdzie panuje również wyższa temperatura. Pamiętaj, że jeśli wolisz relaksować się na leżąco, przyjmij pozycję siedzącą 2 minuty przed wyjściem.
  • Jeżeli jesteś początkujący i nie wiesz jak zareaguje Twój organizm, staraj się, by w saunie był poza Tobą ktoś jeszcze.
  • Po wyjściu z kabiny, weź chłodny prysznic.

Sauna sucha – przeciwwskazania

Komu zabieg w saunie może przynieść więcej szkody niż pożytku?

  • dzieciom i seniorom
  • kobietom w ciąży oraz będącym w czasie menstruacji
  • chorym na epilepsję, nowotwory, hemofilię, ostre zapalenie reumatoidalne, jaskrę, choroby wewnętrzne, weneryczne, choroby skóry, posiadających guzy oraz wrzody, czy żylaki
  • cierpiącym na problemy z sercem i niskie ciśnienie

Zobacz również