Szlak Wodny Giżycko Mikołajki

Szlak wodny Giżycko Mikołajki (37.20km)

Tak piękna część naszego kraju jaką są Mazury, ma do zaoferowania najwięcej, kiedy podziwia ją będąc na wodzie. Na szczęście po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich można śmiało żeglować, ponieważ najpiękniejsze akweny są połączone rozbudowaną siecią kanałów. Konfiguracja szlaków jest niezwykle bogata, dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Przez środkową część Mazur, w kierunku południa, prowadzi na przykład bardzo ciekawy szlak wodny Giżycko Mikołajki.

Szlak wodny Giżycko Mikołajki, czyli żeglarska gratka dla każdego

Giżycko jest idealnym miejscem na początek rejsu. Przyciąga bowiem swoimi licznymi atrakcjami. W sezonie można uczestniczyć tu w wielu rodzinnych wydarzeniach czy na przykład w koncertach szantowych. W mieście tym można także zobaczyć ciekawe zabytki, między innymi:

Giżycko to także miejsce z wieloma udogodnieniami dla żeglarzy. Czarter jachtu może odbyć się w porcie Stranda, gdzie ma się możliwość wynajęcia jachtu bez wymaganego patentu. Potem można zaczynać swoją żeglarską podróż pięknym szlakiem wodnym. Szlak wodny Giżycko Mikołajki ma prawie czterdzieści kilometrów długości. Po drodze napotyka się jednak wiele portów, w których można zatrzymać się na nocleg albo po prostu na krótki wypoczynek. Całą trasę najszybciej da się przebyć w dwie godziny, ale tak naprawdę wyprawę (z urokliwymi postojami) można rozplanować nawet na tydzień. Po rozpoczęciu żeglugi należy kierować się na południe, a szlak będzie prowadził przez środkową część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Trasa Giżycko-Mikołajki przebiega przez wiele kanałów i jest niezwykle malownicza.

Wyprawa szlakiem wodnym do Mikołajek

Podróż zaczyna się wypływając z jeziora Kisajno na jedno z największych polskich jezior, czyli na jezioro Niegocin. Już wtedy warto podziwiać piękną panoramę Giżycka, a później obejrzeć popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy Wilkasy. Na trasie na pewno spotka się ptactwo wodne, włączając w to łabędzie. Jednak przepływając przez jezioro Niegocin trzeba uważać, trzymając się szlaku jaki został wyznaczony przez boje. Jest to bowiem akwen, który może być niebezpieczny dla niewprawnych żeglarzy: przy wschodnim brzegu skrywają się duże kamienie, a na środku jeziora znajduje się mielizna. Kolejną można napotkać przy brzegu w okolicy Mariny Lester Club. Z jeziora Niegocin w Giżycku wpływa się (przez cieśninę) na jezioro Boczne, nad którym leży mała wieś o nazwie Rydzewo.

To wieś niewielka, ale jest jedną z bardziej znanych mazurskich wsi wypoczynkowych. Można tam zobaczyć kościół św. Andrzeja Boboli z XVI wieku. Jest to też miejsce na miły przystanek. Dalej na szlaku wodnym Giżycko – Mikołajki płynie się kanałem Kula na jezioro Jagodne, kolejnym jest natomiast kanał Szymoński – pozwalający się przedostać na Jezioro Szymon. W miejscu tym można wygodnie obserwować wodne ptactwo, ponieważ zbiornik jest otoczony gęstymi szuwarami. Kolejnym etapami drogi wodnej są: kanał Mioduński, prowadzący do jeziora Kotek Wielki, kanał Grunwaldzki prowadzący do jeziora Tałtowisko i wreszcie kanał Tałcki pozwalający wpłynąć na jezioro Tałty. Na jeziorze spotyka się rozwidlenie szlaków wodnych. Aby dotrzeć do jeziora Mikołajskiego na leży wybrać szlak lewy.

Jak przedstawia się dokładna trasa Szlaku żeglownego Giżycko- Mikołajki?

  • 0,00 km – wypłynięcie z jeziora Kisajno na kanał Łuczański w kierunku jeziora Niegocin.
  • 8,80 km – wejście w cieśninę będącą połączeniem jeziora Niegocin z jeziorem Bocznym; na wschodnim brzegu leży wieś Rydzewo, na zachodnim wieś Bogaczewo.
  • 11,26 km – z jeziora Bocznego przez kanał Kula wpływa się na akwen o nazwie jezioro Jagodne.
  • 19,10 – 21,46 km – przepłynięcie przez kanał Szymoński, łączący południową część jeziora Jagodne z Jeziorem Szymon. Nad kanałem zobaczyć się most drogowy na trasie samochodowej Giżycko-Mikołajki (S4) i Mikołajki-Ryn. Po lewej stronie zlokalizowana jest wieś Szymonka.
  • 22,86 – 24,78 km – przez kanał Mioduński wpływa się na jezioro Kotek Wielki, czyli najmniejsze jezioro szlaków WJM.
  • 25,66 – 26,13 km – przez kanał Grunwaldzki (Lelecki) wpływa się na jezioro Tałtowisko, gdzie można zacumować do dwóch portów; nad kanałem zlokalizowany jest most drogowy na trasie Mikołajki-Ryn.
  • 27,63 – 29,23 km – płynąc przez kanał Tałcki dotrze się do jeziora Tałty.
  • 29,70 km – to miejsce rozwidlenia szlaków wodnych na jeziorze Tałty. Płynąc w prawo dotrze się do Rynu, a kurs w lewo dopłynie się do Mikołajek.
  • 35,00 km – z prawej strony mija się najwyższe wzniesienie okolicy czyli punkt widokowy Olszowy Róg (155 m n.p.m.), a także miejscowości Jura Wielka, Stare Sady.
  • 36,95 km – w tym miejscu występuje koniec jeziora Tałty i zaczyna się jezioro Mikołajskie.
  • 37,20 km – dotarcie do Mikołajek.

Szlak Wodny Giżycko Mikołajki i Wioska Żeglarska

To właśnie tutaj kończy się obrany szlak żeglowny. W Wiosce Żeglarskiej bardzo często można trafić na koncert szantowy. Miasto oferuje także wiele restauracji i miejsc imprezowych oraz różnorodne wydarzenia sezonowe. Mikołajki mają swój rynek (Plac Wolności), którego centralny punkt stanowi pomnik Króla Sielaw. W Mikołajkach można również zwiedzić kościół ewangelicki z XIX wieku czy też Muzeum Reformacji Polskiej, gdzie znajdują się unikatowe przykłady piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach.

Zdjęcie użyte we wpisie pochodzi z commons.wikimedia.org,
na licencji public domain.
Autor zdjęcia: Albertyanks