Szlak Wodny Giżycko Węgorzewo

Szlak wodny Giżycko Węgorzewo (25.20km)

Mazury to wymarzone miejsce na wakacje. Można doświadczyć tutaj bliskości wody, która działa niezwykle kojąco na zmysły, a także wielu innych wspaniałych wrażeń wizualnych, które na długo zapadają w pamięć. Wybierając się na Mazury, zwyczajnie trzeba skorzystać z rejsu po jednym z pięknych szlaków wodnych, aby przeżyć masę przygód i doświadczyć bliskości natury z perspektywy wody. To opcja dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Jedną z wyjątkowo polecanych tras jest szlak wodny Giżycko Węgorzewo. Trasa szlaku biegnie przez północną część Wielkich Jezior Mazurskich, chociaż można odbić również w bok, zawsze znajdujący coś interesującego. To wymarzony rejs dla prawdziwych miłośników wody, którzy uwielbiają bezpiecznie spędzać czas, podziwiając naturę.

Początek szlaku wodnego Giżycko Węgorzewo

To długi i obfitujący we wrażenia szlak, dlatego też warto przygotować sobie przynajmniej kilka dni na to, aby niespiesznie poznawać go i eksplorować. Trasa rozpoczyna się w Giżycku, w którym to znajduje się największy port na Mazurach. Mnóstwo tutaj żaglówek i motorówek, dlatego też krajobraz prezentuje się wyjątkowo. Z łatwością udaje się też wynająć łódkę, którą można popływać, nawet jeżeli nie posiada się odpowiednich patentów. Oczywiście w tej sytuacji trzeba wynajmować ją wraz z obsługą.

Warto przyjechać dzień wcześniej, aby niespiesznie zwiedzić to turystyczne i tętniące w sezonie wakacyjnym życiem miasteczko. Znajduje się tutaj kilka ciekawych zabytków, które można odwiedzić. Sama trasa szlaku wodnego Giżycko Węgorzewo przebiega przez zachodnią część miasta Kanałem Giżyckim. Ciekawostką jest to, że nad kanałem przebiega most obrotowy, który jest zabytkiem, można zobaczyć go właśnie z perspektywy wody. Most pochodzi z dziewiętnastego wieku i jest jedynym tego typu obiektem w Europie. Następnie trasa szlaku biegnie około 20 km przez niezwykle rozległy akwen Jeziora Mamry. To drugie co do wielkości jezioro w Polsce.

W skład tego wielkiego zbiornika wodnego wchodzi szereg mniejszych akwenów, wśród których warto wymienić Kisajno, Dargin, Łabap, Dobskie, Kirsajty, Mamry (północne), Bodma, Mamerki (Przystań) i Święcajty. Decydując się zatem na wycieczkę po szlaku wodnym Giżycko Węgorzewo, poznaje się właśnie te akweny.

Szlaku wodny Giżycko Węgorzewo – przebieg

Udając się na wyprawę szlakiem wodnym Giżycko Węgorzewo można liczyć na wiele wspaniałych atrakcji, które uda się zobaczyć po drodze. Oczywiście można szlak eksplorować przez dłuższy czas. Prawdziwi miłośnicy mówią, że nawet tydzień to mało, aby poznać wszystkie atrakcyjne punkty mijane po drodze. Można też płynąć po prostu w trakcie jednego dnia,, podziwiając wszystko, co mijane jest w trakcie wodnej drogi, ciesząc się bliskością natury, flory oraz fauny. Taki rejs trwa wtedy około 3 godzin.

Po drodze mija się między innymi liczne wyspy, takie jak Duży Ostrów, Sosnowy Ostrów, Górny Ostrów, Wielka Kiermuza i Dębowa Górka. Można opływać jest różnych stron, obserwując niespiesznie. Następnie obserwować można wieś Perkunowo, której nazwa wzięła się od imienia bóstwa. W okolicy znajduje się również rezerwat torfowiskowy. Takich atrakcji jest zdecydowanie więcej. Tak naprawdę przez czas rejsu po szlaku obserwować można wspaniałe miejsca, w których znajdują się zarówno perełki architektury, jak też pomniki przyrody, takie jak na przykład zespół kilkusetletnich dębów. Pod koniec szlaku wpływa się do kanału rzeki Węgorapa, a następnie do Węgorzewa.

Węgorzewo

Węgorzewo jest wyjątkowo interesujące nie tylko perspektywy wody, ale również z perspektywy lądu. Warto zatem zarezerwować sobie trochę czasu na to, aby pozwiedzać to miasto. To właśnie tutaj można zobaczyć między innymi wojenne fortyfikacje, które robią prawdziwe wrażenie na osobach interesujących się historią. Nie brakuje również atrakcji w samym porcie w Węgorzewie, w którym przyjemnie można spędzić czas, na przykład obserwując marinę. Ciekawym punktem jest również tamtejszy skansen, w którym zachowano charakterystyczne dla regionu zabudowę.

Dla kogo szlak wodny Giżycko Węgorzewo?

Czas spędzony na Mazurach to bez wątpienia zawsze bardzo interesujący i wartościowy czas. Na Mazurach można się zrelaksować i to dogłębnie. Można spotkać się z naturą, obserwować ją, delektując się jej bliskością. Pływać po szlaku wodnym Giżycko Węgorzewo można w różnym stylu. Dla osób, które dysponują kilkoma dniami, wspaniałą opcją będzie po prostu wynajęcie żaglówki czy małego jachtu. Dzięki temu można samodzielnie eksplorować różne zakątki i odnogi szlaku. Jeśli ktoś nie ma aż tyle wolnego, może skorzystać z rejsu, który trwa 3 godziny. Być może podczas tej wycieczki nie uda się tak dogłębnie poznać szlaku, jednak bez wątpienia wiele pięknych wrażeń pozostanie pod powiekami, zachęcając do tego, aby kiedyś wrócić na dłużej. Mazury ze swoim pięknym szlakiem wodnym Giżycko Węgorzewo To wyjątkowe miejsce do odwiedzenia przez ludzi w każdym wieku. Świetnie będą się tutaj bawić dorośli, rodziny z małymi dziećmi, nastolatki. To miejsce, które naprawdę chwyta za serce.

Zdjęcie użyte we wpisie pochodzi z commons.wikimedia.org,
na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.
Autor zdjęcia: Robert Drózd