Spływy kajakowe na Mazurach

Wypożyczalnia sprzętu wodnego 

Ośrodek dysponuje własnym sprzętem wodnym w postaci kajaków i rowerów wodnych. Sprzęt można wypożyczyć w Ośrodku w cenie 20 zł/godz.

Spływy kajakowe – propozycje tras

Łabędzi Szlak zaczyna się w przesmyku między półwyspem Mały Ostrów, a wyspą Duży Ostrów. Po przedostaniu się przez cieśninę możemy do woli pływać po zatokach i cieśninach pomiędzy kilkunastoma wyspami, między innymi: Wyspą Ptasią, Wyspą Muszli, Wyspą Czapli, Wielką Kiermuzą i Dębową Górką. Ta ostatnia łączy Łabędzi Szlak z głównym szlakiem przez Zatokę Czarną i półwysep Olchowy Róg. Przypominamy, że wszystkie wyspy są ścisłymi rezerwatami i nie wolno tam cumować.

Szlak Piękna Góra — jez. Dejguny — Piękna Góra długość ok. 32 km — brązowy

Trasa krótka — ok. 16 km w jednym kierunku. Rozpoczynamy wpływając na jezioro Kisajno z Ośrodka Łabędzi Ostrów, wzdłuż prawego brzegu docieramy do krótkiego kanału Piękna Góra łączącego Kisajno z jeziorem Tajty (3,3 km). Płyniemy wzdłuż prawego brzegu jez. Tajty. Po przebyciu 6,5 km kierujemy się zwężeniem jeziora, po lewej stronie mijamy osiedle domków letniskowych Wilkasy Zalesie, a po prawej wieś Wrony. Za przesmykiem odbijamy lekko w lewo w kierunku płd.-zach., po 9 km dopływamy do mostu kolejowego i następnie do ujścia strugi łączącej z jez. Dejguny. Struga jest wąska, płytka i kręta o bezleśnych niskich brzegach. W okresie suszy miejscami jest konieczność holowania kajaka. Dopływamy do jeziora Dejgunek. Kierujemy się na północ w stronę mostu kolejowego i dalej wpływamy na akwen Dejguny. Jezioro ma dł. 7,3 km. Płyniemy w kierunku płn.-zach.. Na wschodnim brzegu jeziora leży wieś Bogacko, nieco dalej na lewym wieś Grzybowo. Kilometr dalej na ostro wysuniętym cyplu znajduje się pole namiotowe. Po przeciwnej stronie jeziora w linii prostej jest kemping z kąpieliskiem. Na końcu jeziora, na zachodnim brzegu leży wieś Kronowo. Droga powrotna przebiega podobnie, wracamy strumieniem na jez. Tajty. Wypływając z jez. Tajty kierujemy się na południe (prawo) do Kanału Niegocińskiego. Po wypłynięciu, wzdłuż lewego brzegu jez. Niegocin dopływamy do Giżycka, płyniemy do kanału Giżyckiego, którym wypłyniemy z powrotem na jezioro Kisajno. Można również na jeziorze Tajty popłynąć w lewo do kanału Piękna Góra – jest to krótsza droga powrotu.