Spływy kajakowe na Mazurach

Ośrodek wypoczynkowy Łabędzi Ostrów znajdujący się w malowniczej miejscowości, położonej nieopodal Giżycka, serdecznie zaprasza wszystkich miłośników Mazur i atrakcji wodnych oraz osoby pragnące wypocząć w malowniczej, nadjeziornej okolicy.

Oferujemy atrakcyjną ofertę noclegową oraz liczne udogodnienia na terenie ośrodka. Wśród nich można wyróżnić m.in. siłownie zewnętrzną oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego, dzięki któremu mogą Państwo wybrać się na spływy kajakowe.

Proponujemy trasy o różnym stopniu trudności, co pozwala na skorzystanie z tej formy aktywności zarówno amatorom, jak i osobom regularnie biorącym udział w spływach kajakowych. Mazury to region, w którym mieszczą się liczne trasy, takie jak m.in. Łabędzia Góra oraz szlak Piękna Góra – jez. Dejguny – Piękna Góra, liczący ponad 30 km.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego 

Ośrodek dysponuje własnym sprzętem wodnym w postaci kajaków i rowerów wodnych. Sprzęt można wypożyczyć w Ośrodku w cenie 20 zł/godz.

Spływy kajakowe – propozycje tras

Łabędzi Szlak zaczyna się w przesmyku między półwyspem Mały Ostrów, a wyspą Duży Ostrów. Po przedostaniu się przez cieśninę możemy do woli pływać po zatokach i cieśninach pomiędzy kilkunastoma wyspami, między innymi: Wyspą Ptasią, Wyspą Muszli, Wyspą Czapli, Wielką Kiermuzą i Dębową Górką. Ta ostatnia łączy Łabędzi Szlak z głównym szlakiem przez Zatokę Czarną i półwysep Olchowy Róg. Przypominamy, że wszystkie wyspy są ścisłymi rezerwatami i nie wolno tam cumować.

Szlak Piękna Góra — jez. Dejguny — Piękna Góra długość ok. 32 km — brązowy

Trasa krótka — ok. 16 km w jednym kierunku. Rozpoczynamy wpływając na jezioro Kisajno z Ośrodka Łabędzi Ostrów, wzdłuż prawego brzegu docieramy do krótkiego kanału Piękna Góra łączącego Kisajno z jeziorem Tajty (3,3 km). Płyniemy wzdłuż prawego brzegu jez. Tajty. Po przebyciu 6,5 km kierujemy się zwężeniem jeziora, po lewej stronie mijamy osiedle domków letniskowych Wilkasy Zalesie, a po prawej wieś Wrony. Za przesmykiem odbijamy lekko w lewo w kierunku płd.-zach., po 9 km dopływamy do mostu kolejowego i następnie do ujścia strugi łączącej z jez. Dejguny. Struga jest wąska, płytka i kręta o bezleśnych niskich brzegach. W okresie suszy miejscami jest konieczność holowania kajaka. Dopływamy do jeziora Dejgunek. Kierujemy się na północ w stronę mostu kolejowego i dalej wpływamy na akwen Dejguny. Jezioro ma dł. 7,3 km. Płyniemy w kierunku płn.-zach.. Na wschodnim brzegu jeziora leży wieś Bogacko, nieco dalej na lewym wieś Grzybowo. Kilometr dalej na ostro wysuniętym cyplu znajduje się pole namiotowe. Po przeciwnej stronie jeziora w linii prostej jest kemping z kąpieliskiem. Na końcu jeziora, na zachodnim brzegu leży wieś Kronowo. Droga powrotna przebiega podobnie, wracamy strumieniem na jez. Tajty. Wypływając z jez. Tajty kierujemy się na południe (prawo) do Kanału Niegocińskiego. Po wypłynięciu, wzdłuż lewego brzegu jez. Niegocin dopływamy do Giżycka, płyniemy do kanału Giżyckiego, którym wypłyniemy z powrotem na jezioro Kisajno. Można również na jeziorze Tajty popłynąć w lewo do kanału Piękna Góra – jest to krótsza droga powrotu.