Giżyckie Centrum Kultury

Giżyckie Centrum Kultury

Giżyckie Centrum Kultury to placówka, która zajmuje się przede wszystkim inspirowaniem i wspomaganiem przedsięwzięć w sferze kultury. Przedmiotem jej działań jest promowanie polskiego dziedzictwa regionalnego oraz podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji regionu.

Giżyckie Centrum Kultury – informacje ogólne

Giżyckie Centrum Kultury (GCK) jest instytucją kultury, która rozpoczęła funkcjonowanie 27 października 2000 roku. Mieści się w budynku przy ulicy Konarskiego 8. Placówce nadano statut, zgodnie z którym realizuje różne formy działalności, inspirujące i rozwijające potrzeby oraz zainteresowania kulturalne mieszkańców i turystów. GCK, poprzez aktywne działania, promuje działalność lokalnych twórców i artystów, a także propaguje kulturę i historię Mazur. Organizuje liczne imprezy plenerowe, zwłaszcza w okresie letnim.

Giżyckie Centrum Kultury, a działalność artystyczno – edukacyjna

Giżyckie Centrum Kultury odgrywa znaczącą rolę w życiu kulturalnym Mazur. Organizuje zajęcia i imprezy zarówno dla młodszych jak i dorosłych. Są to ogniska teatralne, taneczne (hip-hop i taniec nowoczesny), warsztaty fotograficzne, plastyczne i zajęcia szachowe. W placówce odbywają się próby zespołu wokalnego o nazwie “Z Wiatrem”( dla dzieci i młodzieży), a także chóru dla dorosłych “Cantabile”.

Twierdza Boyen

Giżyckie Centrum Kultury jest zarządcą Twierdzy Boyen – zabytkowego obiektu fortyfikacyjnego z XIX wieku. Twierdza udostępniona jest dla zwiedzających od kwietnia do października od godziny 9.00 do 20.00 (w okresie letnim). Do 18.00 poza sezonem. Ekspozycje i wystawy znajdujące się w Galerii, Stajni z Wozownią, Laboratorium Prochowym i Warsztacie Zbrojmistrza można oglądać do zamknięcia obiektu. Ceny biletów wynoszą 15 zł (zwykły) i 10 zł (ulgowy). Natomiast w okresie od 1.01 do 31.03 oraz od 1.11 do 31.12 wstęp na Twierdzę Boyen jest bezpłatny.

Amfiteatr

Giżyckie Centrum Kultury administruje także amfiteatrem, który mieści się na terenie twierdzy Boyen. Jego położenie i wymiary umożliwiają prowadzenie masowych imprez plenerowych, zgodnie z odpowiednimi regulacjami ustawowymi. Jest przy tym doskonałym miejscem na organizację różnorodnych wydarzeń artystycznych w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
Amfiteatr zajmuje obszar o powierzchni około 1 ha, który jest całkowicie ogrodzony: z jednej strony oddzielają go wysokie na 5 – 8 m mury twierdzy o długości ok. 200 m, z drugiej natomiast – wysoki płot. Kompleks posiada wyjścia awaryjne i niezbędną infrastrukturę techniczną, z barierami zabezpieczającymi i systemem ochrony. Pojemność amfiteatru to ponad 3200 miejsc siedzących plus sektor VIP. W czasie organizowanych imprez masowych w amfiteatrze można rozmieścić wiele stoisk gastronomicznych i stanowisk promocyjnych. Giżyckie Centrum Kultury udostępnia amfiteatr na organizację różnych przedsięwzięć, na przykład: Polskiej Nocy Kabaretowej i koncertów znanych wykonawców krajowych i zagranicznych.

Giżyckie Centrum Kultury – koncerty i wydarzenia

GCK jest współorganizatorem ciekawych, cyklicznych imprez w amfiteatrze twierdzy Boyen. Największym wydarzeniem sceny muzycznej jest „Mazury Hip-Hop Festiwal”, który poświęcony jest muzyce hip-hopowej. To najstarsza impreza tego typu w Polsce. W Giżycku występowali prawie wszyscy znani w Polsce raperzy: Peja, Tede, Pezet, O.S.T.R, Sokół, Don Guralesko, Grammatika, Eldo i Jotuze oraz artyści grupy Molesta.

Oprócz koncertów, Giżyckie Centrum Kultury organizuje również ciekawe warsztaty muzyki, bitwy freestyle’owe, na których panuje znakomita atmosfera i bezpieczna zabawa. Innymi interesującymi wydarzeniami odbywającymi się w twierdzy Boyen jest znany festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” czy Zloty Motocyklowe Grupy „Vboyen”. W czasie „Święta Twierdzy Boyen” można zobaczyć w plenerze rekonstrukcję historyczną bitwy o Boyen, różne wystawy tematyczne oraz film „CK Dezerterzy”.

Kino „Nowa Fala”

Po gruntownym remoncie i przebudowie w budynku Giżyckiego Centrum Kultury, od kilku lat funkcjonuje kino Nowa Fala. Bilety na seanse można kupić w kasie kina lub przez internet. Telefon do kasy kina (w godz. 14.00 – 20.00) 502 058 499.

Jarmarki

W letni kalendarz Giżyckiego Centrum Kultury wpisany jest również „Jarmark Świętego Brunona”. Ta folklorystyczna impreza przyciąga uczestników z całego regionu. Największą atrakcją jarmarku są stoiska z lokalnymi rękodziełami artystycznymi i swojskim wyrobami garmażeryjnymi. Odbywają się wówczas koncerty artystów ludowych i kiermasz rozmaitości. Podobnie jak na każdym jarmarku, tej giżyckiej imprezie towarzyszy duży gwar i radosna atmosfera, można też poznać niezwykle interesujące historie i legendy związane z tym regionem.

Ogólnopolski Giżycki Festiwal Tańca „Czar Par”

W Giżycku odbywa się Ogólnopolski Giżycki Festiwal Tańca „Czar Par”, który od lat znajduje się w terminarzu turniejów Federacji Tańca Sportowego. W konkursie o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Puchar Burmistrza Miasta Giżycka oraz Starosty Giżyckiego w latach poprzednich brało udział około kilkaset par tanecznych, w wielu kategoriach wiekowych i klasach tanecznych. Miasto reprezentują tancerze UKS Czar Par. Festiwal tańca cieszy się dużą popularnością wśród widzów i zalicza się do najważniejszych imprez kulturalnych Giżycka i Mazur.

Piknik rodzinny – plaża miejska

Giżyckie Centrum Kultury w sezonie letnim organizuje na plaży miejskiej Piknik rodzinny pod patronatem burmistrza Giżycka. Program tej imprezy plenerowej jest bogaty i obejmuje występ zespołów dziecięcych, spektakle dla najmłodszych i planetarium dla dzieci. Maluchy mogą hulać w miasteczku dmuchanych zabawek i zjeżdżalni. Niewątpliwą atrakcją pikniku dla całej rodziny jest prezentacja sprzętu wojskowego, straży pożarnej, straży granicznej i innych służb ratowniczych. Można zapoznać się z parametrami sprzętu, dotknąć go i aktywnie uczestniczyć w jego użyciu. Ponadto Piknik rodzinny jest okazją do wzięcia udziału w wielu konkursach z nagrodami. Także uczestników festynu czeka słodka niespodzianka, np. bezpłatne lody na patyku z lokalnej cukierni.
Należy podkreślić, że wszystkie atrakcje w tym dniu są bezpłatne. Jednocześnie prowadzone są akcje charytatywne na szczytny cel.