Kuchnia Warmii i Mazur

Kuchnia Warmii i Mazur – jakich potraw trzeba koniecznie spróbować?

Mazury są idealnym miejscem wypoczynku, znanym nie tylko w Polsce, ale też i w całej Europie. Nieskażona przyroda, czyste jeziora, rozległe lasy i rezerwaty oraz piękne krajobrazy zachęcają do odwiedzin. Te zielone płuca Europy stanowią przestrzeń, gdzie obcowanie z wyjątkową naturą łączy się z kultywowaniem tradycji i zrównoważoną turystyką. Jest też unikalna, regionalna kuchnia Warmii i Mazur. Ten typowo turystyczny region, z tysiącami jezior i bujnymi lasami, obfituje w dary natury – ryby, grzyby i dziczyznę, które są skarbami kuchni ludowej.

Dziedzictwo kuchni Warmii i Mazur

Na przestrzeni wieków tradycyjne oblicze kuchni Warmii i Mazur ulegało historycznym wpływom i wielu przekształceniom. Smaki i regionalne kulinaria z czasem się zmieniały, czerpiąc inspiracje z różnych źródeł. Na ich bogactwo złożyły się wileńskie duże kopytka z nadzieniem mięsnym, kaszanka ziemniaczana, zapiekane pierogi ziemniaczane nadziewane różnymi składnikami oraz knedle z nadzieniem mięsnym w bulionie. Dziedzictwem polskiej kuchni są natomiast liczne zupy, z obfitym użyciem śmietany i ziół (zwłaszcza majeranek, kminek i koperek). Dość unikalnym specjałem jest tzw. czernina – zupa na bazie rosołu z dodatkiem krwi drobiowej z suszonymi owocami i makaronem. Mazurzy odziedziczyli po mieszkańcach Prus upodobania do słodko-kwaśnych potraw, mięsa oraz klusek.

Tradycyjna kuchnia była dość prosta. Jej podstawowymi składnikami były głównie ziemniaki, produkty mączne, kasza gryczana, kapusta kiszona, pieczywo i ryby. Szerokie znaczenie w diecie dawnych Mazurów miały dania mleczne: mleko, masło, śmietana, jajka i twaróg. Bardzo popularnym daniem był twarożek ze śmietaną, wymieszany z kminkiem i solą. Mięso natomiast podawano zazwyczaj tylko w święta. Na stole widniały wówczas dania z wołowiny, wieprzowiny, baraniny i z drobiu, które podawano z robionymi własnoręcznie kluskami lub ziemniakami. Ponadto wyrabiano różnego rodzaju kiełbasy i kaszankę z kaszą jęczmienną i drobno posiekanymi, długo wędzonymi podrobami.

Ciasta i chleby z mąki pełnoziarnistej były istotnym składnikiem menu. Ciasta, przeważnie drożdżowe wypiekano głównie na święta. Bardzo popularne były długie i cienkie precle ciasta z mąki pszennej, suszone w piecu, które popijano gorącym mlekiem. W końcu karnawału wypiekano naleśniki, które spożywano delektując się napojem ze sfermentowanego miodu, warzonym z wodą i owocami jałowca. Tą mieszankę wódki i miodu oferowano na specjalne okazje. Tradycyjna kuchnia Warmii i Mazur nie mogła oczywiście obejść się bez ryb, których zjadano dużo: od solonych i wędzonych, poprzez pieczone i gotowane, aż do marynowanych. Dania rybne podawano głównie w okresie Wielkiego Postu. Dużą popularnością cieszyły się śledzie, w przeróżnej postaci.

Kuchnia Warmii i Mazur – różnorodność smaków

Kuchnia Warmii i Mazur inspiruje, jest wykwintna i nowoczesna, ale przy tym uwzględnia typowe dla regionu tradycje kulinarne. Do przygotowania potraw używa się wielu warzyw, owoców i ziół, często pochodzących z własnych upraw. To tutaj serwowane są domowe sery, kiełbasy czy domowe dania, gwarantując przez to ich świeżość i najlepszą jakość. Współczesna kuchnia Warmii i Mazur oferuje typowe dania. Są to między innymi kotlety schabowe, klopsiki, barszcz, pierogi, rosół czy kwaśny kleik, no i oczywiście dania rybne.

Rybne rarytasy

Kraina Tysiąca Jezior oferuje doskonałe ryby słodkowodne, wiele gatunków, rozmiarów – które zadowolą podniebienie każdego konesera rybnych potraw. Pstrąg, sielawa, szczupak, okoń, sandacz, lin i oczywiście węgorz są szczególnie popularne na Mazurach. Nic dziwnego, że turyści wybierają wypoczynek w tym regionie nie tylko ze względu na doskonałe walory przyrodnicze, możliwości
uprawiania sportów wodnych czy poznanie bogatej historii tych ziem, ale także kuszeni są rybnymi specjałami, np. szczupakiem po mazursku i złocistobrązową sielawą wędzoną. Sielawa, która zdobi herb Mikołajek, jest dostępna świeżo wędzona w prawie wszystkich restauracjach i barach rybnych Warmii i Mazur. Pyszna rybka i jeszcze ciepła, sama w sobie wystarczy i nie potrzebuje żadnych dodatków. Świeże ryby sprzedawane są w wielu mazurskich zakątkach. Najczęściej można je spotkać jako smażone, grillowane lub prosto z pieca.

Kosztowanie smaków Warmii i Mazur

We współczesnej kuchni Warmii i Mazur odznacza się wiele tradycyjnych inspiracji kulinarnych. Wśród popularnych regionalnych specjałów odnajdziemy między innymi:

  • Szczupak po mazursku pieczony w piekarniku i podawany najczęściej z sosem koperkowym, gotowanymi ziemniakami i surówką.
  • Kotlet po mazursku, czyli kotlet w sosie śliwkowym.
  • Dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami są to pierożki przypominające uszka lub kołduny. Hreczka to nic innego jak kasza gryczana, a skrzeczki to skwarki z boczku. Dzyndzałki nadziewa się kaszą gryczaną i jajkiem na twardo i podaje się z gęstą śmietaną oraz skwareczkami.
  • Fraszynki – kotleciki ziemniaczane z pikantnym nadzieniem mięsnym.
  • Plińce z pomoćką polewa się sosem na bazie śmietany lub przystrojone plastrami wędzonej szynki, boczku. Do przygotowania placków używa się startych ziemniaków i dodaje się kolejno: startą cebulę, pokrojone warzywa (marchewkę, pietruszkę, seler) oraz przyprawy.

Wyjątkowa regionalna kuchnia w restauracji Łabędzi Ostrów

Kuchnia Warmii i Mazur łączący w sobie smaki kuchni polskiej, niemieckiej oraz kresowej. Jest przede wszystkim prosta, syta i wyjątkowo pyszna. Większość dań bazuje na ogólnodostępnych składnikach, jak mąka, ziemniaki, a także jajka, Dominują swojskie dania oparte na różnych rodzajach mięs oraz oczywiście przysmaki ze świeżych ryb, których nie brakuje w mazurskich jeziorach i rzekach. Z pewnością warto sięgnąć po te oryginalne smaki. Doskonałą okazją do poznania kuchni Warmii i Mazur stanowi wypoczynek w ośrodku wypoczynkowym „Łabędzi Ostrów”, położonym w Pięknej Górze koło Giżycka. Turyści znajdą tutaj doskonałe warunki zakwaterowania, świetnie wyposażoną bazę sportowo-rekreacyjną, a także restaurację, w której serwowane są wyśmienite dania oparte na tradycyjnych przepisach kuchni Warmii i Mazur. Tutaj wszystkie oryginalne regionalne smaki znalazły odzwierciedlenie w potrawach, które przyciągają niezwykłym aromatem i kunsztem wykonania.

W karcie menu dominują przysmaki przygotowywane w oparciu o świeże, sezonowe produkty. Restauracja słynie ze wspaniałych dań rybnych. Możemy skosztować sandacza, sielawę, szczupaka oraz okonia, a także węgorza. Specjalnością kuchni są plińce z pomoćką, czyli placki ziemniaczane z sosem twarogowym i czosnkiem niedźwiedzim, czy dzyndzałki z rozmaitym farszem oraz kakor z sosem grzybowym i marynowana ryba. Niezwykłe doznania smakowe gwarantują również gołąbki z rybą i kaszą jęczmienną w sosie śmietanowym z suszonymi pomidorami. Dodatkowym atutem tutejszej restauracji jest możliwość zjedzenia posiłku na przepięknym tarasie letnim, dysponującym wspaniałym widokiem na jezioro Kisajno i przybrzeżne keje. Oferta Restauracji „Łabędzi Ostrów” obejmuje także organizację różnorodnych przyjęć okolicznościowych i firmowych, począwszy od nieformalnych spotkań przy grillu lub ognisku, poprzez wesela, komunie, urodziny, do przyjęć bankietowych włącznie. Zimą organizuje się kuligi z pochodniami oraz ogniska z pieczeniem kiełbasek przy muzyce.