Welski Park Krajobrazowy

Welski Park Krajobrazowy

Welski Park Krajobrazowy jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków krajobrazowych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej.

Welski Park Krajobrazowy – dane ogólne

Welski Park Krajobrazowy jest umiejscowiony w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Znajduje się w dolinie rzeki Wel, na terenie mezoregionu Równiny Urszulewskiej oraz Garbu Lubawskiego. Powierzchnia całkowita parku wynosi 20 023,34 ha, a powierzchnia jego otuliny 16 282,58 ha.

  • Siedziba: Jeleń 84.
  • Województwo: warmińsko-mazurskie.
  • Powierzchnia całkowita: 200,2334 kilometrów kwadratowych.
  • Powierzchnia otuliny: 162,8258 kilometrów kwadratowych.
  • Data powstania: 18 grudnia 1995.
  • Mezoregion: Równina Urszulewska, Garb Lubawski.
  • Obszary chronione: 4 rezerwaty przyrody.

Podstawowe informacje

Welski Park Krajobrazowy powstał w 1995 roku. Głównym celem jego stworzenia było zapewnienie ochrony krajobrazu, a także środowiska naturalnego jednego z odcinków doliny rzeki Wel. Teren parku krajobrazowego jest bardzo malowniczy, dlatego stanowi główny cel turystycznych wycieczek. Można tam znaleźć polodowcową rzeźbę terenu, a także malownicze wzgórza morenowe, pomiędzy którymi płynie rzeka Wel. Oprócz tego teren park krajobrazowego charakteryzuje się również dość bogatą siecią hydrograficzną, która przypomina tradycyjne krajobrazy pojezierne. Sieć hydrograficzna tego obszaru obejmuje zarówno stałe rzeki, jak i niewielkie strumienie, wśród których wymienia się rowy melioracyjne, stawy, mokradła, a także źródliska. Na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego znajdują się liczne jeziora. Wśród nich wyróżnia się jezioro Rumian, Tarczyńskie i Grądy.

Flora i fauna parku

Na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego można znaleźć licznie występującą florę oraz faunę. Flora parku obejmuje ponad osiemset gatunków roślin naczyniowych, a także ponad dwieście różnych gatunków mchów. Duża część z nich stanowi gatunki rzadkie, które nie są często spotykane na innych obszarach kraju. Różnorodność gatunkową obszaru można zaobserwować przede wszystkim na licznych torfowiskach, ale także wilgotnych łąkach. Oprócz tego na terenie parku można znaleźć również liczne okazy fauny. Wśród fauny na terenie parku wymienia się czterdzieści sześć gatunków ssaków, sto sześćdziesiąt pięć gatunków ptaków, trzynaście gatunków płazów, a także sześć gatunków gadów oraz trzydzieści dziewięć gatunków ryb.

Ochrona przyrody w parku

Welski Park Krajobrazowy to jeden z obszarów ochrony przyrody, na którym można znaleźć liczne obiekty. Przede wszystkim na terenie parku znajdują się cztery rezerwaty przyrody. Jest to Bagno Koziana, Piekiełko, Ostrów Tarczyński, a także Jezioro Neliwa. Dzięki nim możliwa jest efektywna ochrona przyrody, a także piękna krajobrazu parku. Na obszarze parku znajduje się również dwadzieścia osiem pomników przyrody. Wśród nich wymienia się dwie aleje pomnikowe, ale także liczne okazy drzew. Welski Park Krajobrazowy obejmuje swoim zasięgiem również sześć użytków ekologicznych, które stanowią wyjątkową ochronę przyrody. Warto również wspomnieć, że na terenie parku znajdują się trzy obszary, które zostały włączone do Europejskiej Sieci Natura 2000. Wśród nich wymienia się takie tereny jak “Ostoja Welska”, “Przełomowa Dolina Rzeki Wel” oraz “Dolina Drwęcy”.

Muzea na terenie parku

Na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego można również znaleźć liczne muzea. Wśród nich wymienia się Muzeum Przyrody, a także Muzeum Etnograficzne imienia Edwarda Klemensa. W Muzeum Przyrody prezentowane są różne typy ekosystemów, co sprawia, że możliwe jest rozpoznawanie poszczególnych stref. Dodatkowo na terenie muzeum zaprezentowane są liczne okazy flory oraz fauny, którą można spotkać na obszarze parku. Natomiast ekspozycja w Muzeum Etnograficznym odnosi się przede wszystkim do wartości kulturowych, które dotyczą obszarów parku krajobrazowego. W muzeum można znaleźć przede wszystkim zróżnicowane eksponaty związane z gospodarstwami wiejskimi. Dodatkowo na terenie parku można również obejrzeć ekspozycję archeologiczną, która na pewno zachwyci wszystkich fanów historii.

Welski Park Krajobrazowy – szlaki turystyczne

Welski Park Krajobrazowy to obszar, na którym można znaleźć wiele szlaków dla turystów. Są to zarówno szlaki piesze, jak i szlaki rowerowe. Wśród pieszych szlaków dla turystów można wymienić następujące:

  • szlak Las Nadwelski,
  • szlak wokół Jeziora Kiełpińskiego,
  • szlak pieszy Grunwaldzki,
  • szlak Piekiełko.

Szlaków rowerowych na terenie parku jest nieco więcej. Wśród nich można przede wszystkim wskazać następujące:

  • szlak śladem największych jezior Welskiego Parku Krajobrazowego,
  • szlak wokół Jeziora Rumian,
  • szlak do Piekiełka,
  • szlak Pętla Ostaszewska,
  • szlak północnym skrajem Welskiego Parku Krajobrazowego,
  • szlak błękitny.

Dodatkowo istnieje również możliwość realizowania spływów kajakowych, które odbywają się na rzece Wel. Na pewno jest to fantastyczna atrakcja dla turystów. Oprócz tego na terenie parku można również znaleźć liczne punkty widokowe, a także inne elementy infrastruktury turystycznej, które są warte odwiedzenia.

Zukulbw, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons