Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich #

Polska przyroda jest naprawdę piękna. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby móc podziwiać wspaniałe krajobrazy. Na terenie Polski znajduje się ogromna ilość parków krajobrazowych, które zdecydowanie warto odwiedzić. Jednym z nich jest Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich. Dlaczego warto się tam udać i co przyciąga turystów w to miejsce?

Park Krajobrazy Wzgórz Dylewskich

Jest to jeden z wielu parków krajobrazowych, jakie znajdują się na terenie Polski. Jego łączna powierzchnia zajmuje ponad 70 kilometrów kwadratowych. Obiekt ten położony jest w województwie warmińsko-mazurskim, dlatego też wokół parku można podziwiać piękne jeziora, między innymi Jezioro Francuskie, które także leży na terenie rezerwatu i obszaru objętego ochroną. Sam park krajobrazowy został założony w roku 1994. Głównym celem jego powstania była przede wszystkim ochrona zróżnicowanej flory i fauny, ale także kontrola urozmaiconej rzeźby terenu i wartości historycznych.

Charakterystyka terenu

Co takiego znajduje się na terenie tego parku krajobrazowego, skoro władze zdecydowały się objąć ten obszar ochroną? Na terenie parku znajduje się bowiem część Garbu Lubawskiego, która nazywana jest także Wzgórzami Dylewskim, tak jak widnieje to w nazwie parku. Wzgórza te to zdecydowanie najciekawsze i najbardziej urozmaicone pod względem morfologicznym obszary Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego. Znajduje się tam również najwyższe wzniesienie polskich pojezierzy, a mianowicie jest to Dylewska Góra, która położona jest 312 metrów nad poziomem morza. Najniższe miejsca natomiast, znajdują się w dolinach cieków, między innymi w dorzeczu Poburzanki. Cechą charakterystyczną ukształtowania rzeźby terenu w parku jest występowanie licznych deniwelacji, które bardzo często przekraczają 80 metrów. Koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że teren parku jest miejscem, gdzie można spotkać fiołka trwałego czy bodziszka żałobnego. W innych miejscach na Warmii i Mazurach jest to bowiem niemożliwe.

Rezerwaty przyrody na terenie parku krajobrazowego

Na obszarze Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich funkcjonują dziś trzy rezerwaty przyrody. Jest to rezerwat Jezioro Francuskie, który został założony w roku 1963 i jest to rezerwat typowo florystyczny. Kolejnym z nich jest rezerwat Dylewo, utworzony w 1970 roku. Jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona wyjątkowego na tym obszarze lasu liściastego. Trzecim rezerwatem, o którym zdecydowanie nie można zapominać jest Rzeka Drwęca, który swój początek miał w 1961 roku. Jego głównym zadaniem jest ochrona rzeki Drwęcy, a także jej dopływów. Rezerwat ten zajmuje obszar o powierzchni około 1888 hektarów. Władze planują założenie w niedalekiej przyszłości jeszcze dwóch rezerwatów przyrody o nazwie Uroczysko Klonowo i Uroczysko Dylewo.

Park Krajobrazy Wzgórz Dylewskich – Flora i Fauna

Obszar parku krajobrazowego jest siedliskiem dla wielu rzadkich roślin, ale także miejscem zamieszkania pięknych gatunków zwierząt. Przechadzając się po tym terenie spotkać można przede wszystkim takie gatunki roślin jak: wierzba borówkolistna, widłak torfowy, orlik pospolity, storczyk szerokolistny czy rosiczka okrągłolistna. Oczywiście wcześniej wymienione gatunki są objęte ochroną ścisłą. Jeśli chodzi o zwierzęta, jakie zamieszkują ten teren, to można natknąć się tam na wilki, wydry czy orlika krzykliwego. Spotkać można oczywiście wiele innych gatunków, jednak te wcześniej wspomniane najbardziej przyciągają turystów i jednocześnie znajdują się w “Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt”.

Co warto zobaczyć?

Atrakcji dla turystów znajdzie się wiele na terenie tego parku krajobrazowego. Zwiedzając ten obszar zobaczyć można przede wszystkim 22 pomniki przyrody, zarówno ożywionej, jak i nieożywionej. Są to przede wszystkim drzewa, ale także wspaniałe głazy narzutowe, które pozostawił po sobie lodowiec, poruszający się po terenie Polski. Jednym z najpopularniejszych głazów jest oczywiście głazowisko, które znajduje się blisko leśniczówki Napromek oraz tak zwany różowy granit. Wśród ciekawych pomników przyrody ożywionej znajduje się przede wszystkim wiąz górski o dwóch pniach, a także tulipanowiec czy orzechy mandżurskie, tak rzadko ostatnio spotykane.

Park Krajobrazy Wzgórz Dylewskich to idealny obszar na narty

Warto poznać trochę historii tego terenu. Otóż przed II wojną światową mieszkańcy Prus cenili sobie to miejsce ze względu na wyciągi narciarskie, które funkcjonują o dziwo do dziś. Oczywiście dzisiejszy klimat znacznie różni się od tego, jaki panował prawie sto lat temu. Można jednak podziwiać owe wyciągi i wyobrażać sobie, jak funkcjonowały w czasach swojej świetności.

Mazury to jeden z najpiękniejszych obszarów Polski, które każdy zdecydowanie powinien zobaczyć. Urokliwa kraina jezior zachwyca swoimi krajobrazami. Będąc w tym rejonie koniecznie trzeba zwiedzić Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich. Jest to świetny pomysł na zajęcie wolnego czasu. Piękno przyrody tego obszaru na pewno wzbudzi zachwyt zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Wystarczy tylko odłożyć na bok telefony, wziąć do ręki aparat i małą przekąskę i wybrać się na wędrówkę.

Zobacz również