Wieża widokowa Stare Juchy

Wieża widokowa Stare Juchy

Wieża widokowa Stare Juchy, a właściwie widok rozpościerający się z tej stalowo – drewnianej wieży widokowej należy do najpiękniejszych na Mazurach. Wzgórze, na którym posadowiono wieżę było rekomendowane już na początku XX wieku przez nestora polskiego krajoznawstwa – dr Mieczysława Orłowicza. Znany przedwojenny popularyzator turystyki na łamach “Ilustrowanego przewodnika po Mazurach Pruskich i Warmii” zachęcał do podziwiania z pagórka urzekającego krajobrazu.

Wieża widokowa Stare Juchy – jak się do niej dostać?

Wieże i platformy widokowe wpisały się już na stałe w mazurski krajobraz i wciąż pojawiają się pomysły na wybudowanie nowych. Nie ma w tym nic zaskakującego, w końcu właśnie ta forma podziwiania okolicy zapewnia nam znacznie szerszą perspektywę i pozwala dostrzec piękno pejzażu z innego punktu widzenia.

Wieża widokowa Stare Juchy leży w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie ełckim, gminie Stare Juchy. Miejscowość Stare Juchy znajduje się w odległości 20 km od Ełku, w kierunku północno- zachodnim. Konstrukcja usytuowana jest około 700 m od centrum wsi, przy południowym brzegu Jeziora Jędzelewo. Aby się tam dostać należy kierować się drogą do Zelek, następnie 7,5 km przez Krzywe i Stare Krzywe w kierunku północno-wschodnim. Szosa pnie się dosyć stromo pod górę. Około 300 m od granicy miejscowości, na szczycie wzniesienia, ukazuje się piękny widok na Stare Juchy i na Jezioro Jędzelewo. Obok wieży zorganizowano parkingi. Na szczyt pagórka prowadzi ścieżka i drewniana kładka.

Po co budujemy wieże widokowe?

Wieże widokowe powstają głównie w celu podniesienia atrakcyjności turystycznej danego regionu. Wznosi się je najczęściej w miejscach, w których dzięki zróżnicowanemu ukształtowaniu terenu można podziwiać atrakcyjne okoliczne widoki. Najczęściej powstają na wzgórzach, umożliwiając lepszą obserwację np.: lasów, jezior, wzniesień oraz unikatowych ekosystemów. Na ogół spotyka się wieże widokowe wykonane z drewna, o wysokości nieprzekraczającej 20 metrów. Wyższe obiekty to już bardziej zaawansowane inwestycje. Istnieją konstrukcje ponad 30-metrowe, obwarowane przepisami dotyczącymi korzystania w określonej porze roku, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Bardziej zaawansowane technicznie wieże mogą pełnić dodatkowe funkcje, np.: gromadzenia wody na wypadek awarii wodociągów albo pożaru.

Wieża widokowa Stare Juchy z bliska

Obiekt został oddany do użytku 13 października 2009 roku. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu unijnego i stanowi ciekawą budowlę o konstrukcji stalowo-drewnianej. Jej wysokość wynosi 20 metrów, a charakterystycznymi elementami są dwa tarasy widokowe, osłonięte czterospadowym drewnianym dachem. Tarasy otaczają elewację wieży na dwóch poziomach, nadając budowli elegancki wygląd. Roztacza się z nich niezwykła panorama Mazur, w szczególności widok błękitnego jeziora Jędzelewo. Przyglądając się uważnie, wśród zieleni, po prawej stronie jeziora Jędzelewo, można zauważyć żółtą „plamę”. Jest to kem pochodzenia polodowcowego. Ta piaskowa góra znajduje się w odległości nieco ponad 3 km od wieży widokowej. Warto do niej podjechać i wspiąć się na wzniesienie, by podziwiać okoliczne widoki. Wnętrze wieży widokowej Stare Juchy jest drewniane, dlatego na poszczególne tarasy widokowe prowadzą szerokie schody. Konstrukcja wieży opasana jest żelbetowo – kamiennym murkiem oporowym.

Całoroczna atrakcja z widokiem zapierającym dech

Zmotoryzowani turyści mogą pozostawić swoje samochody na dwóch małych parkingach: przy ulicy Mazurskiej i Sportowej. Parking przy ulicy Mazurskiej przewidziano na 5 samochodów osobowych i 1 autobus. Parking przy ulicy Sportowej mieści 5 samochodów osobowych. Wieża widokowa Stare Juchy jest czynna przez cały rok i za wstęp nie jest pobierana żadna opłata, podobnie jak i za parkingi. Poza możliwością delektowania się wspaniałą mazurską panoramą wieża widokowa to również idealne miejsce na sesję plenerową! Pod wieżą można urządzić sobie piknik lub skosztować dań tradycyjnej kuchni mazurskiej w pobliskim gościńcu.

Spacerem i rowerem w okolicy wieży widokowej Stare Juchy

Wieża widokowa w Starych Juchach znajduje się na nowej trasie turystycznej, połączonej ze ścieżką pieszo-rowerową, parkingami oraz molo na dobrze zagospodarowanej plaży gminnej. Trasa pieszo-rowerowa prowadzi wzdłuż jeziora Hendzelewo, niedaleko plaży i stanowi zarazem ścieżkę do wieży widokowej. Aby umożliwić turystom dojście do wieży wybudowano kładkę dla pieszych o długości 18 metrów i szerokości 2,5 m, zawieszoną nad wąwozem.

Stare Juchy – warte poznania

Wieś Stare Juchy (niem. Jucha, Alt Jucha) leży do najstarszych miejscowości we wschodniej części Mazur. Osadę założono przed wybuchem wojny trzynastoletniej. Jej nazwa wiąże się ze znajdującym się w okolicach miejscem kultu religijnego Jadźwingów, ludu bałtyjskiego, wymarłego w XVI wieku, gdzie według podań miano składać krwawe ofiary.

Wieża widokowa Stare Juchy – okoliczne atrakcje

W Starych Juchach znajduje się replika mazurskiej chaty z początku XIX wieku, która jest typowym przykładem polskiego budownictwa na Mazurach. W szczytowej ścianie znajdują się trzysłupowe drewniane podcienie. Zbudowano ją z belek wiązanych na węgieł. Pierwowzór chaty znajdował się w pobliskiej wsi Kałtki.

Kamień ofiarny Jadźwingów w Starych Juchach. Granitowy głaz narzutowy znajduje się około 500 metrów na wschód od kościoła. Ma wysokość 1,5 m wysokości, 4 m długości, 3 m szerokości i 12 metrów w obwodzie. Legenda głosi, że w czasach przed krzyżackich Jadźwingowie składali na nim ofiary swoim bogom. Kamień stanowi pomnik przyrody.

Zabytkowy kościół w Starych Juchach z XVI wieku, przebudowany w wieku XVII. W środku znajdują się: ołtarz z 1591 roku, XVI-wieczna ambona z malowidłami, późnogotycka grupa “Ukrzyżowania“ z drugiej połowy XVI wieku i prospekt organowy z XVIII wieku.

Park owadów w Starych Juchach – na powietrzu, nad rzeką Młyńska Struga znajduje się1000-krotnie powiększona biedronka lub gąsienica! Można zobaczyć tu gigantyczne makiety owadów chronionych, o wymiarach 2,5 metra wysokości i 5 metrów szerokości. W parku prezentują się także: pszczoła, larwa motyla, rohatyniec i jelonek rogacz. Modele owadów pokryto środkami konserwującymi, które pozwolą im bez problemu przetrwać zimę.

Ciekawe i warte poznania

Poza wieżami widokowymi, obiektami przeznaczonymi do obserwacji otaczającego terenu są również wieże obserwacyjne. Mogą to być strażnice graniczne lub wieże do kontroli zagrożenia pożarowego lasów.