Wilcze Lotnisko

Wilcze Lotnisko

Przy drodze prowadzącej z Kętrzyna do Gierłoży, na wszystkich miłośników ekscytującej historii polskiego lotnictwa, czeka niezwykła atrakcja. Wilcze Lotnisko, zlokalizowane w niewielkiej odległości od tajnej wojennej kwatery niemieckiej Wilczy Szaniec, stanowi ważne miejsce na mapie placówek, związanych z militariami okresu II wojny światowej.

Wilcze Lotnisko a bohaterowie przestworzy

Na rozległym terenie Wilczego Lotniska można zobaczyć fascynującą wystawę. W ramach tej wystawy eksponowane są wyjątkowe pamiątki po Polskich Siłach Powietrznych okresu II wojny światowej. Zaangażowanie polskich dywizjonów w walki w tym czasie jest jednym z najchlubniejszych momentów w dziejach Polskiego Oręża. Polscy piloci niejednokrotnie dowodzili swoich umiejętności, ogromnej waleczność oraz niezwykłej skuteczności. Najlepszy przykład ich sprawności stanowią statystyki Bitwy o Anglię, podczas której dominowali nad lotnikami niemieckiej Luftwaffe.
We wrześniu 1939 Polskie Siły Powietrzne nie zdołały stawić czoła liczebniejszym siłom wroga. Po heroicznej walce straty po stronie polskiej były olbrzymie. Większość polskich lotników przedostało się też do krajów sojuszniczych, gdzie w odtwarzanych dywizjonach kontynuowali walkę z niemieckim okupantem.

We Francji powstał Dywizjon I/145 ,,Warszawski” , choć duża część polskich lotników służyła w ramach eskadr francuskich, m.in. wybitny pilot Jan Zumbach, którego nazwisko pojawia się niejednokrotnie w kontekście Wilczego Lotniska. Po klęsce Francji wielu polskich pilotów ewakuowano do Wielkiej Brytanii, gdzie na mocy umów wojskowych rozpoczęto odbudowę Polskich Sił Powietrznych. Powstał: 300 i 301 Dywizjon Bombowy, 302 Dywizjon Myśliwski, a także najsławniejszy i najbardziej utytułowany 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki.

U źródeł Wilczego Lotniska

Bohaterskie wyczyny polskich lotników stały się katalizatorem dalszego rozwoju polskich jednostek. W krótkim czasie utworzono kolejne dywizjony: 304 i 305 Dywizjon Bombowy, 306 – 309 oraz 315 -317 Dywizjon Myśliwski i 318 Dywizjon Myśliwsko-Rozpoznawczy. Powstał także 663 Dywizjon Samolotów Artylerii. Po zakończeniu bitwy Polacy cieszyli się ogromnym szacunkiem i uznaniem wśród sojuszników oraz brytyjskiego społeczeństwa. Wiele znanych postaci wypowiadało się o ich dokonaniach z uznaniem, doceniając niezwykły wysiłek lotników. Miedzy innymi brytyjski premier Winston Churchil w słynnej wypowiedzi ,,Nigdy w dziejach wojen tak liczni nie zawdzięczali tak wiele tak nielicznym” złożył hołd polskim bohaterom przestworzy. To właśnie dla uczczenia tych wyjątkowych osiągnięć powstało Muzeum 303 im. ppłk pilota Jana Zumbacha w Napoleonie koło Częstochowy.

Placówka gromadzi eksponaty poświęcone Polskiemu Lotnictwu. Są to eksponaty od początków awiacji po czasy współczesne, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i Bitwy o Anglię. Wilcze Lotnisko stanowiło niegdyś filię Muzeum 303 i powstało dzięki staraniom jego pracowników oraz wysiłkom Stanisława Tołwińskiego.

Prawdziwy symbol historii

Wilcze Lotnisko po raz pierwszy udostępniono dla zwiedzających 1 lipca 2020 roku. Placówka (początkowo jako Filia Muzeum 303) rozpoczęła działalność na terenie, który w okresie II wojny światowej pełnił przede wszystkim rolę tajnego wojennego lotniska Adolfa Hitlera. Zbudowano go kilka kilometrów od Wilczego Szańca w Gierłoży, wojennej Kwatery Głównej Adolfa Hitlera.

Podczas II wojny światowej funkcjonowało jako obiekt militarny, obsługujący jedynie Wilczy Szaniec. Lotnisko było świetnie zamaskowane, Adolf Hitler skorzystał z niego jedynie klika razy, ponieważ unikał latania samolotem.

Wilcze Lotnisko – zwiedzanie

Obecnie Wilcze Lotnisko stanowi własność lasów państwowych. Jest miejscem, w którym zgromadzono dużą liczbę oryginalnych eksponatów związanych przede wszystkim z siłami powietrznymi. Między innymi, bardzo dobrze zachowane mundury, należące w większości do lotników biorących udział w II wojnie światowej oraz kilka samolotów i pojazdów lądowych. Ekspozycje podzielone są na dwa działy – pierwszy związany jest z lotnictwem aliantów, drugi z lotnictwem niemieckim. W pierwszej części alianckiej wyeksponowane są przede wszystkim egzemplarze związane ze sławnym Dywizjonem 303. Tutaj zobaczymy mundury i kombinezony sił powietrznych. W kolekcji znajduje się manekin ubrany w strój pilota wraz z oryginalnym spadochronem z roku 1940.

Drugi dział inicjuje szczegółowa mapa Polski z zaznaczonymi miejscami bitew, które miały miejsce w okresie II wojny światowej. W następnej kolejności możemy zobaczyć plakaty propagandowe III Rzeszy Niemieckiej oraz pilotkę Luftwaffe. W gablotach znajdują się kombinezony lotników i mundury żołnierzy obozu walczącego przeciwko aliantom, czyli Państw Osi. Wśród eksponatów odnajdziemy żołnierza z Afrika Korps oraz japońskiego pilota Kamikaze, przedstawiciela japońskich pilotów -samobójców, którzy swoim straceńczymi atakami budzili postrach i przerażenie. W polowym lotniczym kinie historycznym prezentowane są najbardziej efektowne sceny z walk powietrznych, fragmenty archiwalnych kronik i różnorodne interesujące materiały filmowe.
Na terenie Wilczego Lotniska możemy także podziwiać samolot Hawker Hurricane, który pochodzi z planu filmu pt. “Dywizjon 303 – historia prawdziwa”. Ponadto można obejrzeć słynne rowery, na których jeździli polscy lotnicy z Dywizjonu 303. Poza wspaniałym spotkaniem z historią sił powietrznych na zwiedzających czeka również lotniczy PUB z grillem, a także sklepik z pamiątkami.

Zobacz również