Jezioro Mamry

Jezioro Mamry – numer dwa wśród polskich jezior

Jezioro Mamry to drugie co do wielkości jezioro w Polsce, które położone jest w Pojezierzu Mazurskim, a dokładniej w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to akwen wodny, który składa się z 6 połączonych ze sobą mniejszych jezior. W skład tego zestawu wchodzi jezioro Kirsajty, Kisajno, Darglin, Święcajty, Dobskie oraz oczywiście Mamry Właściwe, które często nazywane jest również Północnym.

Jezioro Mamry w liczbach

Mamry charakteryzują się następującymi danymi liczbowymi:

  • powierzchnia całkowita – 2504,4 ha,
  • powierzchnia wysp – 213 ha,
  • średnia głębokość jeziora Mamry – 11,70 m,
  • maksymalna głębokość jeziora Mamry – 43,80 m,
  • długość maksymalna – 7,60 km,
  • szerokość maksymalna – 5,20 km,
  • długość linii brzegowej – 34,00 km.

Jezioro Mamry z bliska

Jezioro Mamry to niezwykle popularne i atrakcyjne turystycznie jezioro polodowcowe. Posiada ono bardzo zróżnicowane cechy, które nadają mu niezwykle charakterystycznego wyglądu, oraz umożliwiają realizowanie niezwykłych atrakcji turystycznych. Dno jeziora jest silnie porośnięte roślinności. Jego brzegi są stosunkowo niskie i łagodne, a głębokość wyraźnie większa, lecz jedynie w północnej części akwenu.

Jak jednak charakterystyka jeziora Mamry przedstawia się w szczegółach? Przede wszystkim należy zwrócić tu uwagę na ogromną liczbę wysp, których znajduje się na akwenie aż 33 sztuki. W dużej części stanowią one rezerwat ornitologiczny, co czyni je miejscami niedostępnymi dla turystów.

Wartym uwagi obiektem jest rzeka Węgorapa, która wypływa z jeziora Mamry. Co czyni ją interesującą? Przede wszystkim fakt, że w jej okolicy woda w jeziorze jest wręcz krystalicznie czysta. Nie oznacza to jednak, że pozostała część jeziora charakteryzuje się gorszą jakością woda. Na całej powierzchni posiada ona pierwszą klasę czystości.

Niezwykle ciekawą atrakcją jest północno-zachodnia część jeziora. Obecna tam  jest niedokończona, pochodząca jeszcze z czasów II wojny światowej budowa kanału mazurskiego. Miał on połączyć mazury z Bałtykiem. Jest to jednak dopiero początek niezwykle zróżnicowanych atrakcji turystycznych w tym miejscu.

Atrakcje jeziora Mamry

Jezior Mamry cieszy się ogromną popularnością turystyczną ze względu na swoje położenie, lecz również na liczne możliwości, które są efektem ukształtowania terenu wokoło jeziora. Przede wszystkim warto tu zwrócić uwagę na niezwykle malownicze trasy żeglugowe, które prowadzą z Węgorzewa, przez Giżycko, aż po Mikołajki. Na trasie dostępna jest piękna, bardzo nowoczesna i ekologiczne marina, a także kilka bardzo malowniczych portów. Bardzo duża powierzchnia jeziora powoduje, że jest to świetne miejsca dla miłośników samodzielnego żeglowania. Daje duże pole do działania i spory margines błędu. Sprawia to, że jezioro Mamry jest bardzo często wybieranym akwenem przez amatorów, którzy chcą nabyć doświadczenia i pewności siebie za sterami.

Dzięki temu, że jezioro Mamry posiada rewelacyjnie czystą wody, a także charakteryzuje się ponadprzeciętną jak na mazurskie warunki głębokością, jest rewelacyjnym miejsce do uprawiania nurkowania. Co ciekawe, również pod wodą znajduje się bardzo interesująca atrakcja turystyczna, ponieważ na dnie spoczywa zatopiony wraku statku “Arabella”, który pełnił wcześniej role holownika, a następnie został zmieniony na jacht żaglowy. Jest to zatem niecodzienny eksponat, który mogą podziwiać wszyscy amatorzy nurkowania i który dzięki czystej jak łza wodzie, jest rewelacyjnie widoczny.

Jezioro Mamry to także doskonałe miejsce do spędzania wolnego czasu dla wędkarzy, ponieważ wody jeziora są miejscem życia dla takich ryb jak Okoń, Miętus, Leszcz, czy też Szczupak, Sandacz i Sum, a nawet dla węgorza.

Ciekawostki na temat jeziora Mamry

Jezioro Mamry posiada atrakcje turystyczne od strony nurkowania, żeglowania, a także spędzania czasu po prostu za sprawą rekreacyjnego podróżowania po linii brzegowej. Co ciekawe, wiele atrakcji da się znaleźć nie tylko na samej tafli jeziora, lecz również i w jego okolicy, ponieważ jest to miejsce pełne wielu ciekawostek.

Jezioro to jest prawdziwą gratką dla pasjonatów i badaczy II wojny światowej. W okolicach jeziora znajdują się liczne obiekty wojskowe z tamtego okresu. Przykładowo w gminie Węgorzewo znajduje się jedna z największych tego typu atrakcji turystycznych, czyli kompleks bunkrów Mamerki. Znajduje się tam 30 bunkrów, a także około 250 różnego rodzaju obiektów, w tym ten najokazalszy, czyli ogromna wieża widokowa, z której szczytu rozciąga się rewelacyjny widok na całą okolicę. Innego typu bardzo interesującym obiektem jest z pewnością ponad 30-metrowy podziemny tunel, który łączy ze sobą dwa bunkry.

Dużym zaskoczeniem może być dla wielu osób również to, że od nazwy jeziora swoją nazwę zaczerpnął klub piłkarski z okolicznego Giżycka. Klub istnieje od roku 1947 i nazywa się oczywiście Mamry Giżycko.

Podsumowanie

Wybierając się na mazury, z pewnością trzeba poważnie rozważyć pobyt nad jeziorem Mamry. Jego liczne atrakcje turystyczne, piękne położenie, a także niezwykła charakterystyka powodują, że stanowi ono bardzo uniwersalny obiekt. Znajdą tu swoje miejsce nie tylko żeglarze, wędkarze czy też zwykli turyści, lecz również miłośnicy historii.

Zobacz również