Papugarnia Mazury

Papugarnia Mazury (Papugarnia w Wilkasach)

W mazurskiej wsi, oddalonej od Giżycka o 5 km, znajduje się miejsce stworzone z miłości i pasji do ptaków. Papugarnia Mazury w Wilkasach jest domem dla siedemdziesięciu papug. Każda z nich jest wyjątkowa, ma swój własny unikatowy charakter i osobliwą wrażliwość. Warto poznać je bliżej i przyjrzeć się ich zwyczajom.

Papugarnia Mazury – z wizytą u papug

Odwiedziny w Papugarni Mazury w Wilkasach to nie tylko przyjemna forma spędzenia czasu, to także możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą oraz szansa na poszerzenie wiedzy o zwierzętach. W tym miejscu możemy nie tylko obserwować ptaki, ale też je nakarmić, pogłaskać lub zrobić wspaniałe pamiątkowe zdjęcie. Wizytę dopełniają opowieści opiekunów papug o ich pochodzeniu, charakterystycznych cechach, zwyczajach oraz potrzebach. Kiedy na zewnątrz panują sprzyjające warunki, papugi mają dostęp do woliery zewnętrznej 200 m2 oraz kaskady, w której uwielbiają się kąpać. Ptaki są w pełni oswojone, uwielbiają kontakt z człowiekiem. Pomimo przygotowanego w miskach jedzenia, chętnie przylatują do odwiedzających. Z uwagą i zaciekawieniem wypatrują wystających elementów garderoby i ozdób, dlatego przez wejściem należy zdjąć biżuterię z szyi, uszów, włosów oraz palców. W trakcie zwiedzania Papugarni Mazury można nakarmić ptaki wcześniej zakupionymi smakołykami. Podobno zawsze z ochotą przylatują i skubią karmę, są przyjazne i ciekawskie.

W świecie papug

W Papugarni Mazury w Wilkasach znajduje się ponad 70 papug, reprezentowanych przez 25 rożnych gatunków.

Ara Ararauna

Ta jedna z największych Ar, całkowita długość jej ciała dochodzi do 90 cm. Jest niezwykle barwnym ptakiem, jej upierzenie mieni się wieloma kolorami. Głowę zdobi kolor zielony, brzuch pokryty jest żółtymi piórami, natomiast kark oraz skrzydła przybierają odcienie niebieskie, błękitne i turkusowe. Posiada masywny dziób w kolorze czarnym, tęczówki jasno-żółte, nogi szare. W chwili zaciekawienia, poirytowania lub podniecenia, stroszy wszystkie pióra, a podczas lotu wydaje głośny odgłos. Występuje w Ameryce Południowej (od Argentyny po Panamę). Średni okres życia ary wynosi aż 80 lat.

Lora Wielka

To jedna z najbardziej unikalnych papug. Jest wyjątkowo delikatna i spokojna. W tym gatunku występuje duża różnica między samcem i samicą. Różnice są widoczne w usposobieniu, a także kolorze upierzenia, kształcie oraz kolorze dzioba. Samiec jest  jaskrawo zielony, ma pomarańczy dziób, czerwono-niebieskie obramowanie skrzydeł a także jasnożółte pióra na ogonie. Samica ma czerwone oraz niebieskie pióra na piersi i czarny dziób. Przeciętna długość życia lory to 30 lat, choć są osobniki, które dożywają nawet 75 lat. Lora Wielka występuje przede wszystkim na Wyspach Salomona, w Nowej Gwinei, na północno-wschodnich krańcach Australii.

Barwinka Czarnogłowa

Charakteryzująca się niewielkim rozmiarem jest jednym z najmniejszych ptaków w Papugarni Mazury. Średnio mierzy około 23 cm długości i waży w przybliżeniu 175 gr. Wyróżnia ją czarny kolor piór na czubku głowy. Barwinka jest bardzo towarzyska i aktywna, chętnie się bawi. Pochodzi z Ameryki Południowej, a na wolności zasiedla obszary (zwłaszcza leśne) Boliwii, Brazylii oraz Peru.

Lorysa Tęczowa

To średniej wielkości ptak dorastający do około 30 cm. Pochodzi Australii oraz południowych wysp Azji. Na wolności żyje także na wyspach Indonezji Wschodniej oraz na terenie Nowej Kaledonii, Wysp Salomona a także Vanuatu. W jej upierzeniu dominuje barwa zielona, fiolet, czerwień i pomarańcz. Lorysa jest bardzo ruchliwa. W Papugarni
Mazury można z bliska zobaczyć, że uwielbia zabawy, kąpiele, dość szybko uczy się i zaczyna powtarzać zasłyszane dźwięki oraz słowa.

Konura Patagońska

To jedna z największych konur. Długość jej ciała sięga około 48 cm Jest niezwykle inteligentna i łatwo daje się oswoić. Uważana jest też za jedną z najbardziej hałaśliwych papug. Pochodzi z Argentyny i żyje też w Chile, Urugwaju i na Falklandach. W kolorystyce jej upierzenia przeważa oliwkowa zieleń. Dolne partie ciała są żółte z oliwkowym nalotem, pióra na nogach i brzuchu posiadają barwę pomarańczowo-czerwoną. Niektóre osobniki mają białe znaczenia na piersiach. Średnia długość życia patagonki wynosi 20 lat.

Konura Słoneczna

To średniej wielkości, wielobarwna papuga. Pochodzi z Ameryki Południowej, występuje przede wszystkim na jej północno-wschodnich obszarach, w Gujanie i Brazylii. Należy do ptaków zagrożonych wyginięciem, dlatego jej obecność w Papugarni Mazury jest tym bardziej cenna. Ma gruby, czarny dziób, a w jej upierzeniu dominują kolory: pomarańczowy i żółty. Dorasta do około 30 cm, a masa ciała sięga 120 g.

Aleksandretta Większa

Jest średniej wielkości papugą, jej ciało osiąga około 40 cm długości. Występuje w południowo-wschodniej Azji, Turcji, Jemenie oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na ogół żyje w małych grupach, w zróżnicowanych środowiskach: w górach, lasach lub na pustyni. Posiada barwne upierzenie i charakterystyczny czerwony dziób. Średnia długość życia osobników tego gatunku wynosi 30 lat. Aleksandretta jest niezwykle wytrzymała i łatwo dostosowuje się do warunków otoczenia.

Papugarnia Mazury i dodatkowe atrakcje

Papugarnia Mazury znajduje się w malowniczej wsi Wilkasy na ulicy Olsztyńskiej 19c. Przylega do niej MiniZoo, w którym znajdują się: wiewiórki, indyki, gęsi, kaczki ozdobne, dużo ozdobnych odmian kurek, króliki, piesek nowofundland chucky, ozdobne gołębie, świnki morskie. Do zwierząt można swobodnie wejść, nakarmić z ręki i zrobić zdjęcie.