Muzeum Mazurskie w Owczarni

Muzeum Mazurskie w Owczarni

Mazury to region, którego dzieje są burzliwe i kontrowersyjne. Przez wieki ścierały się tu wpływy różnych krajów i narodowości. To co nieraz cudem dało się uratować z przeszłości tych ziem obecnie eksponuje Muzeum Mazurskie w Owczarni.

Owczarnia jest malowniczą wsią, położoną w powiecie kętrzyńskim w gminie Kętrzyn. Początki Muzeum Mazurskiego w Owczarni sięgają lat 90-tych XX wieku. Placówka miesi się w budynku powstałym w połowie XIX wieku z przeznaczeniem dla członków rodzin, którzy pracowali w pobliskim majątku ziemskim. Choć dom mógł pomieścić cztery rodziny, w okresie poprzedzającym II wojnę światową, mieszkały w niej dwie rodziny, a bezpośrednio po wojnie tylko jedna. Budynek znajdował się nieopodal dworu, wybudowanego w 1853 roku. W latach 30. ubiegłego stulecia zadłużony majątek został przejęty przez państwo polskie. Dwór i część budynków nie przetrwały zawieruchy wojennej, zostały zniszczone na początku 1945 roku. W późniejszym okresie pozostałości folwarku zyskały w osobie Aleksandra Puszko nowego właściciela, który zorganizował w Owczarni prywatne muzeum poświęcone mazurskiej kulturze. W roku 1996 roku umieszczono w nim regionalne zbiory uwzględniające okres od początku XIX do połowy XX wieku.

Muzeum Mazurskie w Owczarni i jego zbiory

W muzeum mamy możliwość obejrzenia wnętrz mieszkalnych przeciętnych domów na Mazurach. Każde pomieszczenie odzwierciedla osobną historię i eksponuje przedmioty określonych rodzin mazurskich. We wnętrzach zgromadzono liczne sprzęty codziennego użytku. W pierwszym prezentuje się umeblowane wnętrze izby z XIX wieku. W kolejnych pomieszczeniach eksponowane są sypialnie, pierwsza  z drugiej połowy XIX wieku, druga z okresu międzywojennego. Szczególną uwagę przyciąga czarna kuchnia, z szerokim kominem, który zajmuje centralne miejsce w domu. Kuchnia, w której gotowano na palenisku, stanowi typowe pomieszczenie przeznaczone do przyrządzania prostych posiłków np.: pieczenia chleba lub wędzenia. W kolejnym pomieszczeniu możemy zobaczyć kuchnię z wyposażeniem z okresu międzywojennego. Ostatnim wnętrzem jest pokój gościnny ozdobiony portretami królów pruskich oraz meblami z przełomu XIX. i XX. wieku.
Oprócz wymienionych eksponatów Muzeum Mazurskie w Owczarni gromadzi oryginalne dokumenty, pamiątki, zdjęcia, książki, modlitewniki, mapy, militaria oraz różnego rodzaju sprzęty gospodarstwa domowego, a także maszyny rolnicze. W placówce zgromadzono łącznie około tysiąc eksponatów.

Właściciele Muzeum Mazurskiego w Owczarni

Placówka jest wyrazem pasji, fascynacji i zamiłowań Gabrieli i Aleksandra Puszko. Obydwoje są przewodnikami po województwie warmińsko – mazurskim i pilotami wycieczek krajowych. Aleksander Puszko jest absolwentem wydziału historycznego na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie. Od młodości pasjonowały go dzieje regionu. Jego fascynacje, umiejętności oraz zdobyta przez lata wiedza odnalazły odzwierciedlenie w prowadzonym z pietyzmem i rzetelnością Muzeum Mazurskim w Owczarni.

Atrakcje w pobliżu Muzeum Mazurskiego w Owczarni

  • Wilczy Szaniec w Gierłoży – kompleks bunkrów i innych budynków wojskowych, który od 1941 do 1944 roku stanowił główną kwaterę Adolfa Hitlera. Obiekt znajduje się około 7 km na wschód od Kętrzyna, w otoczeniu lasu, jeziora i bagien. Na ponad 200 hektarowej leśnej działce mieściły się schrony, budynki mieszkalne, ciepłownia, centrala telefoniczna, herbaciarnie, kasyna, lotniska, a nawet linia kolejowa z dworcem.
  • Pałac w Nakomiadach – górujący nad wsią zespół pałacowy – parkowy wraz licznymi budynkami gospodarczymi jest przykładem architektury baroku holenderskiego. Odznacza się przepięknymi klasycznymi proporcjami, harmonijnie wtopionymi w parkowy krajobraz.
  • Bunkier w Martinach – to jedyny w całości zachowany niemiecki schron, w którego wnętrzu zachowały się wszystkie oryginalne niemieckie napisy. Dotyczą one obsługi schronu oraz zasad bezpieczeństwa przebywania w środku. Bunkier nosi ślady po podwieszanych łóżkach obsługi.

Podobne atrakcje w okolicy

  • Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie (7,6 km) – placówka posiada liczne zbiory związane z historią miasta oraz regionu. Muzealia pochodzą z wyposażenia okolicznych dworów, pałaców i obiektów sakralnych. Wśród zbiorów możemy podziwiać m.in.: wspaniałe piętnastowieczne rzeźby, chorągwie pogrzebowe, eksponaty ludowe i etnograficzne oraz unikatowe zbiory starodruków.
  • Muzeum Chata Mazurska w Sadrach (13 km) – prywatna placówka założona przez Krystynę i Ditmara Dickti, którzy swoje gospodarstwo pod Mrągowem przemienili w muzeum. W ponad 200-letniej chacie znajdują się regionalne pamiątki oraz sprzęty domowe, książki, stroje, dawne meble. W stodole, a także w oborze, mieszczą się sprzęty używane niegdyś w mazurskich gospodarstwach, maszyny rolnicze i przedmioty codziennego użytku.
  • Galeria Konik Mazurski w Kętrzynie (7,3 km) – palcówka, mieszcząca się w kętrzyńskim zamku, eksponuje wyroby haftowane, wyszywane oraz malowane. Wśród prac, wykonanych przez kilkanaście kobiet, możemy podziwiać przede wszystkim: koronki, serwety, szmaciaki, hafty, malowidła kafli, skrzyń, szaf oraz talerzy.