Piramida w Rapie, widok od frontu

Piramida w Rapie – jedna z najbardziej zagadkowych budowli w Polsce

Piramida w Rapie jest to grobowiec zbudowany w 1811 roku w mazurskiej wsi Rapa. Niektóre źródła informują natomiast o powstaniu w 1808 lub 1753 roku. Zaprojektował go nieznany do dziś architekt. Część naukowców jest zdania, że jest nim Bertel Thorvaldsen. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów, które mogłyby potwierdzić wspomnianą informację. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że znakiem szczególnym omawianej budowli jest kształt, który przypomina egipskie piramidy.

Piramida w Rapie – historia

Warto wiedzieć, że wieś Rapa od pierwszej połowy XVIII wieku należała do rodu Fahrenheidów. Kupili oni ją bowiem od Christopha von Rap. Z kolei główna siedziba wspomnianego rodu była zlokalizowana w Bejnunach położonych kilkanaście kilometrów na północ.

Historia budowy

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że Friedrich von Fahrenheid w pewnym momencie bardzo zainteresował się starożytnym Egiptem. Należy mieć świadomość, że był on nie tylko mecenasem licznych artystów, ale również kolekcjonerem dzieł sztuki. Ponadto ukończył studia na uniwersytecie w Królewcu. Miał możliwość słuchania wykładów znanego Immanuela Kanta. Godny uwagi jest również fakt, że trakcie podróży po Europie miał styczność w Paryżu z cieszącą się ogromną popularnością egiptologią.

Zafascynował się licznymi opowieściami o piramidach, które posiadały niezwykłe właściwości. Podjął zatem decyzję o zbudowaniu podobnej budowli w swoim majątku. Warto wiedzieć, że przeznaczeniem piramidy miało być przechowywanie szczątków Fahrenheidów. Z kolei panujące w budowli warunki miały sprzyjać mumifikacji ciał.

Pochowani w piramidzie

Należy mieć świadomość, że pierwszą osobą, która została złożona w Piramidzie w Rapie była zaledwie 3-letnia córka barona – Ninette. Zmarła ona po powrocie Fahrenheida z zagranicznych wojaży. Warto wiedzieć, że pochowano ją w 1811 roku. Godny uwagi jest również fakt, że w grobowcu ostatecznie zostało pochowanych siedmiu członów rodziny. Twórca piramidy dostąpił tego zaszczytu w 1849 roku.

Dewastacja Piramidy w Rapie

Warto wiedzieć, że o omawianej piramidzie zaczęto powoli zapominać, gdy trafiła w ręce innej rodziny, czyli pod koniec XIX wieku. Jest ona zlokalizowana z dala od zabudowań, dlatego została zasłonięta przez las. W trakcie I wojny światowej Piramida w Rapie została zdewastowana przez rosyjskich żołnierzy. Z kolei podczas II wojny światowej różnego rodzaju kosztowności szukali w niej rosyjscy żołnierze. Dzieła zniszczenia dokonali jednak mieszkańcy Polski, którzy osiedlili się na tych terenach po zakończeniu wspomnianej II wojnie światowej. Godny uwagi jest również fakt, że już na początku XXI wieku liczni turyści za pomocą kijów rozgrzebywali trumny. Wejście go grobowca zamurowały lokalne władze dopiero w 2010 roku.

Piramida w Rapie – renowacja

O omawianej budowli przypomniano sobie dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Wpisano ją bowiem na listę zabytków. Ponadto wnętrze zostało możliwie najdokładniej uporządkowane, ustawiono również trumny, na których zostały ułożone ciała. Zamurowano także otwarte wejście. Godny uwagi jest również fakt, że w okna wstawiono kraty. Nie zapomniano także o podmurowaniu ścian.

Postanowiono także wykonać przecinkę od szosy wzdłuż grobli, której zadaniem jest ułatwienie dostępu do Piramidy w Rapie. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie trumny są zamknięte. Osoby zainteresowane obejrzeniem obiektu mogą tego dokonać tylko i wyłącznie przez zakratowane okienka. Warto wiedzieć, że w 2015 roku zostały przeprowadzone bardzo kompleksowe badania archeologiczno-architektoniczne przez naukowców z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Z kolei rok później postanowiono odgruzować posadzki czy zabezpieczyć ściany. Oczyszczono także kanały wentylacyjne. Piramidę w Rapie odrestaurowano w 2018 roku dzięki nadleśnictwu Czerwony Dwór. Na jego terenie znajduje się bowiem budowla. Grobowiec odzyskał tym samym dawną świetność. Warto również wiedzieć, że wartość wykonanych prac wyniosła aż 890 tysięcy złotych.

Szczegóły konstrukcyjne Piramidy w Rapie

Obiekt wzorowano na słynnych egipskich piramidach. Sklepienie wewnętrzne Piramidy w Rapie pochylone jest zatem pod kątem 51°52′. Należy również zaznaczyć, że podstawa została wykonana z kamienia polnego na planie kwadratu. Warto wiedzieć, że piramida ma wysokość 15,9 m. Z kolei długość boku jej podstawy ma 10,4 m.

Piramida w Rapie – podania i legendy

Według jednej z opowieści Friedrich von Fahrenheid wrócił z podróży i zastał martwych siedmioro członków swojej rodziny. Właśnie dla nich zdecydował się zbudować grobowiec.

Jest także zdecydowanie bardziej współczesna legenda zgodnie, z którą pochowani nie mają głów. Warto wiedzieć, że według tej legendy, gdy piramidą zupełnie nikt się nie opiekował zaraza zabiła praktycznie całe bydło w okolicy. Z kolei ludzie wyszli z założenia, że zwłoki znajdujące są złymi marami, które doprowadziły do pomoru. W celu zwalczenia złych mocy postanowiono pozbawić ciała leżące w grobowcu głów.

Zobacz również