GIżycko wiosną

Giżycko wiosną – najlepsze wiosenne atrakcje Giżycka

Giżycko przyciąga rzesze turystów nie tylko w sezonie letnim. Miasto, będące stolicą Pojezierza Mazurskiego, ma również wiele do zaoferowania wiosną. Właśnie o tej porze roku ten region stanowi wymarzone miejsce do uprawiania aktywnej turystyki, prężnej rekreacji, twórczego poznawania, a nawet sportów ekstremalnych. Dlaczego warto odwiedzić Giżycko wiosną?

Giżycko wiosną

Giżycko jest 30-tysięcznym miastem powiatowym, które leży w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Malownicze położenie, na przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, stanowi ogromny atut tej urokliwej miejscowości. Poza tym długi sezon, liczne atrakcje, doskonała infrastruktura rekreacyjna sprawia, że Giżycko szczyci się mianem polskiej stolicy żeglarstwa. To tutaj zjeżdżają miłośnicy żeglarstwa i aktywnej rekreacji, entuzjaści szant z całego świata, amatorzy regionalnej kuchni oraz pasjonaci historii. Wiosną, kiedy słońce zaczyna mocniej przygrzewać, w Giżycku rozpoczyna się sezon żeglarski, a na jeziorze Niegocin pojawiają się setki lśniących białych żagli. Poza tym od 15 kwietnia rozpoczyna się okres nawigacyjny Żeglugi Mazurskiej, która oferuje efektowne rejsy na kilkudziesięciu atrakcyjnych trasach.

Jakie atrakcje oferuje Giżycko wiosną?

Tajemnicza twierdza w Giżycku

Twierdza Boyen jest największą atrakcją Giżycka, nawet całych Mazur. Wzniesiono ją w połowie XIX wieku . Wielkim orędownikiem budowli był feldmarszałek Leopold Hermann Ludwig von Boyen, dwukrotny minister wojny Królestwa Pruskiego. Twierdzę zbudowano z głazów narzutowych i czerwonej cegły, w kształcie przypominającym gwiazdę 6-ramienną ( 6 bastionów). Obiekt otaczają: wał ziemny, mur i fosa. Budowla ma 4 bramy i jest jedną z najlepiej zachowanych fortyfikacji obronnych w Polsce.

Zamek Krzyżacki w Giżycku

Wypoczywając w Giżycku wiosną z pewnością warto zobaczyć zamek wzniesiony w średniowieczu przez Zakon Krzyżacki. W latach 2009 – 2011 zabytek został odrestaurowany, a także rozbudowany. Jedynym elementem pierwotnej warowni jest dwupiętrowe skrzydło, zwieńczone późnorenesansowym zakończeniem najwyższej części budowli (murów szczytowych). Zbudowane z cegły budynki, w tym baszta i pozostałe trzy skrzydła powstały współcześnie (w 2011 roku), z dbałością o zachowanie pierwotnego kształtu.

Wzgórze misjonarza

Wzgórze św. Brunona położone jest około 1,5 km od centrum Giżycka, przy ścieżce spacerowej oraz linii kolejowej prowadzącej z Giżycka do Wilkasów. Ze wzgórza roztacza się fantastyczny widok na miasto i okolicę. Historia świętego Brunona z Kwerfurtu związana jest z ewangelizacją tego regionu za czasów Bolesława Chrobrego. W domniemanym miejscu męczeńskiej śmierci misjonarza miejscowa społeczność ewangelicka postawiła krzyż ( w 1910r.), który obecnie nazywany jest krzyżem św. Brunona. W lokalnej tradycji wzgórze z żeliwnym krzyżem stanowi cel corocznych procesji, miejsce ekumenicznych spotkań wiernych oraz popularną trasę spacerową.

Wyjątkowy zabytek hydrotechniki

Na Kanale Łuczańskim znajduje się zwodzony most obrotowy z 1860 roku, będący inżynieryjną ciekawostką. To jedna z niewielu czynnych konstrukcji tego rodzaju w Europie. Oryginalność tej funkcjonującej ponad 130 lat konstrukcji polega na tym, że most obrotowy otwiera jeden człowiek, siłą własnych mięśni i potrzebuje na to tylko 5 minut! Przęsło ważące 100 ton, o długości 20 m przestawiane jest na bok wzdłuż nadbrzeża, aby umożliwić żeglugę pływającym po kanale jednostkom. Procedura zwodzenia mostu każdorazowo gromadzi na brzegach liczne grupy turystów.

Wieża ciśnień w Giżycku

Wieża ciśnień w Giżycku przez niemal 100 lat dostarczała wodę pitną mieszkańcom miasta. W 1996 roku jej zadanie przejęły miejskie wodociągi. Obecnie obiekt stanowi ciekawe miejsce, do którego chętnie zaglądają turyści. Zabytek posiada fantastyczny punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama całego miasta i jeziora Niegocin. Na szczycie wieży urządzono kawiarnię, gdzie w przeszklonej sali można napić się kawy. Na wieżę można wejść po schodach lub wjechać windą. Wchodzący mają okazję zwiedzić nieduże muzeum z pamiątkami po przedwojennych mieszkańcach miasta. Warto zwrócić uwagę na umieszczony na fasadzie herb Giżycka – z trzema leszczami na tarczy.

Ekomarina w Giżycku i kładka przy molo

Wypoczywając w Giżycku wiosną warto wybrać się do portu i ekomariny, które zlokalizowane są nad jeziorem Niegocin. Jest to wielkie jezioro, na które najbardziej spektakularny widok roztacza się z wieży widokowej albo z kładki spacerowej przy giżyckim molo. Na piętrowej kładce zawsze można spotkać turystów i mieszkańców spragnionych pięknych krajobrazów.

Giżycko wiosną – od spacerów po lot balonem

Turyści odwiedzający Giżycko wiosną mogą skorzystać z szerokiej oferty rekreacji na świeżym powietrzu. Na zwolenników pieszych wycieczek czeka wiele szlaków spacerowych o różnej długości i stopniu trudności. Miłośnicy dwóch kółek mogą z kolei doświadczyć wspaniałych wrażeń podczas ekscytujących wypraw licznymi trasami rowerowymi. Poza tym w pobliżu miasta znajduje się kilka szkółek jeździeckich i stadnin koni.

Na spotkanie z żubrami

Żubry możemy spotkać nie tylko w Puszczy Białowieskiej. Szczyci się nimi także Puszcza Borecka, w otulinie której leży Giżycko. W Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Wolisku, na terenie Nadleśnictwa Borki, żyje ok. 80 osobników tego gatunku zwierząt. Począwszy od maja można podziwiać z bliska stado w porze karmienia.

Park linowy Wiewióra

Świetną rozrywką dla dzieci może być park linowy Wiewióra. Znajduje się w lesie, gdzie pomiędzy drzewami rozpięto liny, kładki, tyrolki na różnej wysokości. Wytyczono kilka tras o różnym stopniu trudności. Na linie można przeprawić się nad taflą niewielkiego jeziora Popówka Mała. Na miejscu nad bezpieczeństwem turystów czuwają instruktorzy, znajdują się tutaj potrzebne do zabawy akcesoria: kaski, uprząż. Park Wiewióra robi duże wrażenie, nie tylko na dzieciach.

Lot balonem

Turyści łaknący większej porcji adrenaliny mogą skorzystać z lotu balonem nad Giżyckiem i jeziorami mazurskimi. To niezapomniane przeżycie, szczególnie, iż większość lotów oferowanych przez organizatorów odbywa się o brzasku albo o zachodzie słońca. Ta podniebna eskapada zapewnia wspaniałe widoki i umożliwia podziwianie unikatowej przyrody w zachwycających barwach.