Kanał Łuczański

Kanał Łuczański (Kanał Giżycki)

Turyści wybierający Pojezierze Mazurskie na miejsce wypoczynku, mogą liczyć nie tylko na możliwości podziwiania niesamowitego piękna tych okolic. Owszem, wspaniałe jeziora i przyroda to coś, co można zauważyć od razu i w każdym miejscu Mazur. W tym rejonie jednak nie brakuje też atrakcji turystycznych, zabytków i miejsc, które warto zobaczyć (jak np. Kanał Łuczański). Wiele z nich to miejsca powstałe nawet kilkaset lat temu. Niemało jest też takich, których historia wiąże się z I i II Wojną Światową. Przykładem jest tu choćby Wilczy Szaniec, czyli kwatera Hitlera czy też miejsca wielu istotnych bitew.

Kanał Łuczański – nietypowa atrakcja turystyczna

Do nietypowych atrakcji turystycznych Warmii i Mazur bez wątpienia można zaliczyć Kanał Łuczański, zwany też Giżyckim. To miejsce, gdzie można podziwiać ruch żaglówek i innych jednostek pływających, przemieszczających się pomiędzy dwoma wspaniałymi jeziorami, a jednocześnie przez centralną część miasta Giżycko. Zobaczenie tego kanału ułatwia trakt spacerowy, biegnący wzdłuż całego kanału. Myli się jednak ten, kto uważa, że żaglówki to jedyne, czym można zachwycić się w tym miejscu. Kanał Łuczański jest miejscem, w którym można zobaczyć nietypowy most zwodzony, a także spędzić czas w otoczeniu wspaniałej przyrody. Powinni się nim zainteresować nie tylko turyści chcący zobaczyć coś ciekawego, ale też wędkarze. Kanał Łuczański to miejsce polecane dla wędkarzy. To rejon, gdzie można łowić wiele gatunków ryb. Popularne są między innymi płocie, ukleje, leszcze i okonie. Rzadziej udaje się w tym miejscu złowić takie ryby, jak szczupak czy węgorz.

Nad całym kanałem można znaleźć szereg miejsc wypoczynku – barów, jadłodajni, ławek. Miejsc, gdzie można usiąść na dłuższą chwilę i rozkoszować się widokiem tego nietypowego miejsca, a także wielu jednostek pływających, majestatycznie przepływających kanałem.

Geneza powstania

Kanał Łuczański, zwany często też Kanałem Giżyckim, łączy Jezioro Niegocin z Jeziorem Kisajno i znajduje się w samym Giżycku. Zaskoczeniem dla wielu osób może być to, że ma on już kilkaset lat. Wykopano go w latach 1765-1772. Celem jego powstania było ułatwienie żeglugi pomiędzy północną a południową częścią Mazur. W tamtych czasach rzecz jasna trudno było mówić o żegludze turystycznej. Celem powstania kanału było ułatwienie żeglugi, związanej z transportem drogą wodną różnego rodzaju towarów. Kanał w późniejszych latach był oczywiście poprawiany i przebudowywany. Jego długość i głębokość jest jednak dokładnie taka, jak kilkaset lat temu. Długość kanału to 2130 metrów. Szerokość, w zależności od miejsca, mieści się w przedziale 12-15 metrów.

Most obrotowy

Nad kanałem znajduje się kilka mostów. Jeden kolejowy, dwa samochodowe oraz most dla pieszych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim most obrotowy, który jest jedynym takim mostem w Polsce i jednym z niewielu w Europie. Powstał w 1898 roku. Celem jego powstania było połączenie Giżycka z leżącą tuż obok Twierdzą Boyen.

Konstrukcja tego mostu, znajdującego się w ciągu ulicy Moniuszki, jest bardzo nietypowa. Po otwarciu przęsła mostu obracają się o 90 stopni i ustawiają równolegle do nabrzeża, umożliwiając ruch wodny. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że ten ważący ponad 100 ton most otwiera ręcznie jedna osoba. W końcówce poprzedniego wieku wyposażono w napęd elektryczny. Szybko jednak okazało się, że to rozwiązanie się nie sprawdza. Most otwierał się zbyt szybko, co doprowadziło do uszkodzeń zarówno jego samego, jak i uszkodzeń nabrzeża, dlatego po przebudowie powrócono do wcześniejszej opcji otwierania ręcznego. Cała operacja otwierania i zamykania mostu zajmuje jednej osobie około 5 minut i zawsze obserwuje ją wielu turystów. Warto dodać, że ten ciekawy most umożliwia nie tylko ruch jednostek pływających czy też ruch pieszych. Most przeznaczony jest również dla ruchu kołowego, nie mogą jednak przejeżdżać nim pojazdy ważące więcej niż 2,5 tony.

Kanał Łuczański jako ciekawe miejsce dla żeglarzy

Kanał Łuczański lub, jak też niektórzy mówią, Kanał Giżycki, to wyjątkowa ciekawostka dla żeglarzy. Stanowi doskonały skrót, umożliwiający przepłynięcie pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin, jednak nie tylko to stanowi jego zaletę. W szerszych miejscach kanału, przede wszystkim na jego zakolach, zbudowano wiele miejsc, gdzie można przycumować żaglówkę i – na przykład – udać się do Giżycka czy to na zwiedzanie miasta czy też po prostu na zakupy. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zacumować żaglówkę i pozostać w tym miejscu na noc, ciesząc się z możliwości noclegu na wodzie i jednocześnie w centrum Giżycka, które często nazywane jest sercem Mazur.

Każdy, kto planuje pobyt na Mazurach, bez względu na to czy będzie to pobyt związanych z żeglarstwem, czy też nie, powinien dotrzeć nad kanał i zobaczyć to nietypowe miejsce, które ma już kilkaset lat. Warto wspomnieć, że w pobliskiej przystani w Giżycku istnieje możliwość wykupienia rejsu jednym ze statków pasażerskich. Wiele z rejsów prowadzi między innymi przez Kanał Łuczański, więc każdy, kto ma ochotę zobaczyć to miejsce z perspektywy pokładu jednostki pływającej, ma taką możliwość.

Zobacz również