Wieża Ciśnień Giżycko

Wieża Ciśnień Giżycko

Zwiedzając Giżycko nie sposób nie wybrać się na wspaniałą wieżę widokową – a właściwie wieżę ciśnień. Jest obowiązkowym punktem programu turystycznego podczas zwiedzania tego urokliwego mazurskiego miasta. Wieża Ciśnień Giżycko zaprasza!

Charakter wieży

Wieża ciśnień, którą  wybudowano w 1900 roku, stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych miejsc Giżycka. Istniejąca od stu dwudziestu lat budowla wkomponowała się w krajobraz tego mazurskiego miasta. Wieża ciśnień usytuowana jest w samym sercu Giżycka, na wzgórzu przy ulicy Warszawskiej 37, połyskując intensywnie barwą czerwonej cegły, z której jest zbudowana. Ta osobliwa budowla przyciąga wzrok turystów, licznie odwiedzających to miasto. Z racji swojego imponującego położenia (162 metrów nad poziomem morza), Wieża Ciśnień w Giżycku góruje majestatycznie nad architekturą miejską.

Zasada działania wieży ciśnień

Wieże ciśnień, zwane w zachodniej nomenklaturze jako wieże wodne, stanowiły budowle skonstruowane w formie wieży wspierającej wyrównawczy zbiornik wodny, umieszczony na dużej wysokości w koronie wieży. Wieża Ciśnień w Giżycku jest właśnie taką konstrukcją. Zapewnia utrzymanie odpowiedniego i niezmiennego ciśnienia w sieci wodociągowej. Kompensuje też wzrost zapotrzebowania mieszkańców na wodę – w szczytowym okresie jej poboru. Zbiornik wyrównawczy jest uzupełniany nocą z wykorzystaniem pompy elektrycznej. Ciągłe przepływy wody powodują, że woda nie zamarza w niskich temperaturach. Wieże ciśnień często łączono z podziemnymi lub powierzchniowymi rezerwuarami w celu magazynowania zdatnej do spożycia wody, w miejscach pobliskich zamieszkaniu mieszkańców. 

Zadaniem niektórych wież ciśnień było magazynowanie jedynie tzw. wody technicznej, nienadającej się do konsumpcji. Czyli wody przemysłowej lub do celów ochrony przeciwpożarowej. Wówczas nie wymagało to ich podłączenia do sieci wodociągów miejskich. Nawet w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej, wieże ciśnień są zdolne dostarczać wodę do odbiorców, ponieważ wykorzystują ciśnienie hydrostatyczne, które wytwarzane jest przez wodę umieszczoną na odpowiedniej wysokości. Takie rozwiązanie może mieć zastosowanie tylko wtedy, gdy zbiornik na wieży ciśnień usytuowany jest wyżej od instalacji wodnych zaopatrywanych budynków. System taki funkcjonuje na zasadzie naczyń połączonych. W późniejszych czasach funkcję wieży ciśnień przejęły hydrofory. 

Wieża Ciśnień Giżycko – historia

Wieżę Ciśnień w Giżycku budowano w końcu 19 wieku i oddano ją do użytku w 1900 roku. Zapewniała wszystkim mieszkańcom dawnego Lötzen (dziś Giżycka) bieżącą wodę. Zaopatrywanie w wodę do wszystkich mieszkań, z wykorzystaniem wieży, trwało aż do 1996 roku. Ponieważ zapotrzebowanie na takie dostawy malały (tak jak ich efektywność), wieże ciśnień stawały się coraz mniej potrzebne. Szczególnie gdy miasto równocześnie rozbudowywało system wodociągów. Mieszczący się pod sklepieniem blaszany zbiornik na wodę o wysokości 3,8 m i szerokości 8 m, zaprojektowany przez Otto Intza, mógł pomieścić około 200 m3 wody. 

Wieżę Ciśnień w Giżycku wyłączono z eksploatacji w 1996 roku. Kupił ją miejscowy przedsiębiorca Henryk Górny, który podjął się  jej przebudowy i renowacji wnętrza. Wieża otrzymała nowe oblicze. Dobudowano trzy piętra, szczyt wieży powiększono i na jej dachu dobudowano platformę widokową. Zbudowano również klimatyczną kawiarnię z tarasem widokowym, wystającym poza budowlę. Platforma widokowa harmonizuje z charakterystyczną architekturą wieży. Wieżę zwieńczono kopułą, umieszczając w jej najwyższym miejscu wiatrowskaz. Platformęwidokową wyposażono jest w lunety i stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną Giżycka.

Regionalna przynależność

Całość neogotyckiej konstrukcji Wieży Ciśnień w Giżycku jest murowana z czerwonej cegły i nieotynkowana. Posiada interesujące sklepienia zewnętrzne wokół korony.
W opinii niektórych, wieża przypomina gotycką basztę zamkową. Wieża ma wysokość 25 m, średnica jej podstawy wieży wynosi 7,2 m, a korony 9.06 m, w której znajdował się zbiornik na wodę, wystając poza obrys podstawy budowli. Na górę wieży prowadzą wewnętrzne kręte schody. Nad wejściem do budowli wiszą dwa interesujące herby Giżycka oraz Mazur. Herb Giżycka jest powszechnie znany, bowiem stanowią go trzy srebrne leszcze na niebieskiej tarczy. 

Na uwagę zasługuje natomiast drugi herb – mazurski. Pochodzi z XIX wieku i inspirowany był kolorami rewolucji francuskiej. Herb ten i flagę przyjęli studenci Prus Wschodnich, pobierający nauki w Królewcu. Pielęgnowali oni tożsamość lokalną, nazywając Mazury swoją „Małą Ojczyzną”. Kolory na fladze mazurskiej mają swoje znaczenie. Błękit oznacza wierność, biel świadczy o czystości i honorze. Czerwień określa umiłowanie do przestrzegania prawa i wyrażania prawdy. Herby te wskazują na przynależność wieży do regionu, zapraszając do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca.

Wieża Ciśnień Giżycko jako punkt widokowy

Wieża Ciśnień w Giżycku jest najwyższą budowlą miasta, dlatego też stanowi lokalną atrakcję turystyczną oraz Mazur. Walory tarasu widokowego z roztaczającą się panoramą Giżycka, jeziora Niegocin, okolicznych wiosek i okalających je lasów, czy pól, przyciągają w sezonie letnim rzesze turystów. Taras widokowy udostępnia się jest turystom w sezonie letnim, tj. od maja do września. Aby wejść na wieżę należy pokonać 129 schodów w górę, alternatywą pozostaje winda, która przewozi pasażerów na najwyższą kondygnację. Na tarasie widokowym Zamontowano lunety, za pomocą których można zachwycać się wspaniałymi widokami.   Dodatkowo, na każdym piętrze wieży zorganizowana jest jakaś wystawa, dlatego należy zapłacić za wstęp 12 zł. Ale cenę tą rekompensuje zobaczenie tej unikatowej inżynierii, interesujących wystaw oraz zachwycających widoków.

Po zakończeniu remontu Wieży Ciśnień w Giżycku w 2007 roku, w jej wnętrzach urządzono interesujące lokalne „mini muzeum”, w którym można oglądać dokumenty, zdjęcia oraz drobne eksponaty  obrazujące codzienne życie mieszkańców Giżycka i Mazur, a także przedstawiające historię m.in. Twierdzy Boyen. Turyści zwiedzający wieżę mogą zakupić również lokalne pamiątki w umieszonym na parterze sklepiku. Warto zakupić w nim Certyfikat zdobycia Wieży Ciśnień w Giżycku, ładne kartki pocztowe oraz inne upominki. 

Wieża Ciśnień w Giżycku musi być obowiązkowym punktem zwiedzania miasta. Nie można opuścić Giżycka nie zwiedzając wieży, muzeum w niej urządzonym oraz tarasu – czerpiąc niezapomniane wrażenia ze wspaniałych widoków – wszystko to połączono w jednym obiekcie. Dopełnieniem tych doznań jest możliwość skosztowania wyśmienitej kawy i pysznego ciastka zwanego „wieżówką” w oszklonej kawiarni usytuowanej w zabudowanej części platformy widokowej, które sprawią, że wrócisz z pewnością na Wieżę Ciśnień w Giżycku raz jeszcze.

Zobacz również