Co warto zobaczyć w Giżycku? Podpowiadamy!

Co warto zobaczyć w Giżycku? Podpowiadamy!

Urokliwie położone Giżycko to miasto skrywające wiele atrakcji, klimatycznych miejsc i zaskakujących ciekawostek. Miasto, w którym historia współgra z nowoczesnością, a unikatowa przyroda inspiruje, przynosi wytchnienie i radość. Z jednej strony rekreacja wodna, wędkowanie lub wypoczynek na łonie natury, z drugiej odkrywanie miejsc związanych z tradycją, kulturą i sztuką regionu. W polskiej stolicy żeglarstwa każdy znajdzie coś dla siebie.

Co warto zobaczyć w Giżycku?

Zebraliśmy dla Was kilka najciekawszych atrakcji Ziemi Giżyckiej, od interesujących zabytków po skarby przyrody.

Twierdza Boyen

Trudno o atrakcję turystyczną wzbudzającą więcej emocji. Tajemnica, zagadka, skryta w śladach z kamieni. Słynna budowla znajduje się we wschodniej części Giżycka. Swoją nazwę zawdzięcza pruskiemu generałowi Hermannowi von Boyen. Stanowi przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej i daje świadectwo kunsztu jej twórców. Twierdza Boyen o kształcie nieregularnego wieloboku, otoczona jest kamienno-ceglanym murem. Jej budowę rozpoczęto w 1844 roku. Do 1957 roku pełniła rolę obiektu wojskowego. Później przekazano ją władzom cywilnym i udostępniona do zwiedzania. Obecnie na terenie twierdzy znajduje się schronisko młodzieżowe, funkcjonuje także Towarzystwo Miłośników Twierdzy Boyen. Każdego lata, w amfiteatrze obok bramy Prochowej, mają miejsce liczne imprezy kulturalne, w szczególności muzyczne.

Most obrotowy na Kanale Łuczańskim

Unikatowa w skali europejskiej konstrukcja, która zawisła bezpośrednio nad kanałem Łuczańskim. Obecnie liczy już sobie ponad 134 lata. Most, wybudowany w 1889 roku przez zielonogórską firmę Bechelt C.O. Grundberg und Shel, połączył wschodnią oraz zachodnią część miasta. Ważący około 100 t most, wyposażono w stalowe przęsło o długości 20 m, które otwierane jest w bok, a nie do góry. Za sprawą innowacyjnego rozwiązania, jego obsługa zajmuje operatorowi zaledwie 5 minut. Każdego roku uroczyste otwarcie mostu (w maju) inauguruje sezon żeglarski na Mazurach. Przeczytaj więcej: most obrotowy w Giżycku.

Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu

W Giżycku, na wzniesieniu przy jeziorze Niegocin, widnieje pomnik upamiętniający biskupa misyjnego – krzyż świętego Brunona z Kwerfurtu. Ponieważ, według podań, męczennik został zamordowany w tym właśnie miejscu, mieszkańcy miasta chcąc oddać mu hołd wznieśli na wzgórzu żeliwny krzyż. Zdobią go tablice (w języku polskim i niemieckim) z napisem: Dzielnemu niemieckiemu misjonarzowi, który jako pionier na Mazurach zginął wraz z 18 towarzyszami 9 marca 1009 roku za Chrystusa i jego królestwo, śmiercią męczeńską, szlachetnemu Brunonowi z Kwerfurtu ku uczczeniu pamięci. Kościół ewangelicki Leca 1910. Oryginalną niemieckojęzyczną tablicę Krzyża Św. Brunona umieszczono w kościele ewangelicko-augsburskim w Giżycku. Wzgórze jest obecnie atrakcyjnym miejscem dla turystów oraz popularnym miejscem spotkań mieszkańców Giżycka . Do Krzyża można dojść ścieżką spacerową lub dojechać ścieżką rowerową.

Kościół ewangelicko-augsburski z 1827 roku

Powstał na miejscu drewnianej świątyni z okresie reformacji i późniejszego murowanego budynku, który dwukrotnie padał ofiarą pożarów. Kościół wybudowano na planie prostokąta zgodnie z projektem niemieckiego architekta Karla Fryderyka Schinkla. Świątynia reprezentuje styl klasycystyczny. We jej wnętrzu możemy podziwiać ołtarz z malowidłami Karla Gottfrieda Pfannschmidta, ambonę oraz emporę. Latem we wnętrzach rozbrzmiewa dźwięki Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Wieża ciśnień

W centrum Giżycka przyciąga uwagę budynek z czerwonej cegły. To neogotycka wieża ciśnień z 1900 roku. Do 1996 roku zaopatrywała miasto w bieżącą wodę. Wówczas przeszła w prywatne ręce i została udostępniona turystom. Kopuła wieży została wzbogacona o taras widokowy, a wnętrza przyjęły w gościnę kameralne muzeum. Na szczyt budynku prowadzi 129 stopni, po pokonaniu których można skorzystać z pięknego tarasu. Roztacza się z niego malownicza panorama okolicy. W dole rozpościera się miasto, a na horyzoncie można zobaczyć: Wzgórze Św. Brunona, jezioro Niegocin oraz Twierdzę Boyen.

Zamek Krzyżacki w Giżycku

Zamek Krzyżacki w Giżycku znajduje się nad brzegiem kanału Łuczańskiego, nieopodal zabytkowego mostu obrotowego. Niegdyś stanowił siedzibę prokuratora krzyżackiego. Zbudowany w okresie średniowiecza, był wielokrotnie palony oraz grabiony, zawsze jednak był odbudowywany. Po II wojnie światowej zamek został opuszczony i niewiele z niego pozostało. Dopiero w latach w latach 2009 – 2011 budowla doczekała się gruntownej renowacji. Dziś funkcjonuje w nim luksusowy hotel. Z pierwotnych elementów zamku pozostało jedynie dwupiętrowe skrzydło z późnorenesansowymi zwieńczeniami murów szczytowych . Widoczne obecnie stylizowane ceglane budynki, okrągła baszta i trzy skrzydła zostały wybudowane w 2011 roku. Zamek prezentuje się okazale i należy do najcenniejszych i najciekawszych zabytków Giżycka.

Las miejski

Na koniec naszej wędrówki po Giżycku czas na spacer po urokliwym lesie miejskim. Przyroda w naturalny sposób relaksuje, wycisza, pozwala oderwać się od codziennych problemów oraz skupić myśli na nowych wrażeniach. Przejażdżki rowerem, spacery czy leśne wędrówki dają szansę spotkania tutejszych mieszkańców. W tej położonej blisko centrum miasta zielonej oazie można wypocząć ciesząc się bliskością wyjątkowej natury.

Zobacz również


Tom Ja, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons