Krzyż Świętego Brunona w Giżycku

Krzyż Świętego Brunona w Giżycku (Brunon z Kwerfurtu)

Krzyż Świętego Brunona w Giżycku jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na tym terenie. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się ze specyfiką tego miejsca.

Charakterystyka obiektu

Wzgórze Świętego Brunona w Giżycku znajduje się nad Niegocinem. Jest to miejsce nad północno wschodnim brzegiem jeziora. Wzgórze jest dość wyraźne i wyróżnia się wśród otaczającej je okolicy. Na wzgórzu w 1910 roku został wzniesiony żeliwny krzyż, który został postawiony przez mieszkańców Giżycka. Celem tych działań miało być upamiętnienie najbardziej prawdopodobnego miejsca męczeńskiej śmierci Świętego Brunona z Kwerfurtu. Miało to miejsce w 1009 roku. Męczeńska śmierć miała nastąpić z rąk pogańskich Prusów właśnie w tym miejscu. Jest to obiekt bardzo ważny w historii kraju, dlatego jest częstym celem turystycznych wycieczek. Warto uwzględnić jego odwiedzenie podczas przebywania w tej okolicy.

Krzyż Świętego Brunona w Giżycku, a historia wzgórza

Wzgórze Świętego Brunona ma dość burzliwą historię. Wiąże się ona w bezpośredni sposób z pewną prośbą Bolesława Chrobrego. Prośba odnosiła się do prób ewangelizacji, które miały się odbyć z udziałem misjonarzy odwiedzających dane tereny. Był to zarówno plan polityczny, jak i wyznaniowy, dlatego miał dość duże znaczenie podczas całego przedsięwzięcia. Polska za czasów Bolesława Chrobrego bardzo inspirowała się zachodem i dążyła do zachodniej świetności, co również uwzględniało misje związane w bezpośredni sposób z próbami ewangelizacji. Istotną rolę w całym procesie odgrywał również Brunon z Kwerfurtu. Dlatego jest on znaczącą postacią dla całego miasta Giżycka i jest przez nie w odpowiedni sposób upamiętniony. Zakonnik miał dość duży wkład, jeśli chodzi o propagowanie państwa piastowskiego Polonia i zostało to uwzględnione.

Święty Brunon

Święty Brunon urodził się w roku 974 w Niemczech. Miejscem jego urodzenia był zamek w Kwerfurcie, stąd miejsce jego pochodzenia. Święty Brunon zdobywał wiedzę w najbardziej prestiżowych szkołach jak na tamte czasy. Wśród nich można przede wszystkim wymienić szkołę katedralną w Magdeburgu. Po zakończeniu nauki zakonnik służył cesarzowi Ottonowi III. Jednak w późniejszym czasie zdecydował się na wstąpienie do opactwa, w którym przyjął imię Bonifracy oraz stosowne śluby zakonne. Prawdopodobnie Święty Brunon przebywał na terenie Polski od 1005 roku. Podczas swojego pobytu na terenie Europy starał się propagować nazwę państwa piastowskiego, czyli Polonię. Ma to bardzo duże znaczenie dla całej historii państwa polskiego. W roku 1009 nad jeziorem Niegocin Święty Brunon poniósł męczeńską śmierć z rąk pogan, co stało się bardzo ważnym wydarzeniem w historii miasta Giżycka oraz całego kraju. Bolesław Chrobry sprowadził ciało zakonnika oraz jego towarzyszy.

Odsłonięcie krzyża

Krzyż Świętego Brunona w Giżycku jest bardzo ważnym obiektem historycznym dla wszystkich mieszkańców tego miasta. Jego odsłonięcie było bardzo uroczyste i zgromadziło liczną publikę. Uroczystości z tym związane odbyły się 30 października 1910 roku. Miały charakter zarówno patriotyczny, jak i religijny, aby w odpowiedni sposób podkreślić powagę całej sytuacji. W uroczystościach wzięły również udział bardzo znane osobistości, co w szczególny sposób podkreślało bardzo ważny charakter minionych wydarzeń. W obecnych czasach miejsce jest również bardzo chętnie odwiedzane przez licznych turystów, głównie z uwagi na swoją niepowtarzalną historię. Patriotyzm jest głęboko zakorzeniony w Polakach, dlatego miejsca jego kultu są szczególnie istotne dla wielu osób.

Krzyż Świętego Brunona w Giżycku i jego otoczenie

Krzyż Świętego Brunona leży na wzgórzu, które znajduje się w odległości około półtora kilometra od centrum Giżycka. Jest to miejsce zlokalizowane pomiędzy jeziorem Niegocin a twierdzą Boyen. Nieopodal znajduje się również linia kolejowa z Giżycka do Niegocin-Wilkasy, a także fantastyczna ścieżka spacerowa, która z powodzeniem może być wykorzystywana do codziennych aktywności. Do wzgórza można dotrzeć na bardzo zróżnicowane sposoby. Wśród nich można wymienić ścieżkę spacerową, ścieżkę rowerową, brzeg jeziora Niegocin, a także ulicę Świętego Brunona. Krzyż jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów z uwagi na swój wyjątkowy i unikatowy charakter.

Okoliczne atrakcje

Krzyż Świętego Brunona sam w sobie jest fantastyczną atrakcją turystyczną, dlatego jest głównym celem turystycznych wędrówek w tej okolicy. Wokół wzgórza znajdują się liczne tereny rekreacyjne, które z powodzeniem można wykorzystywać do uprawiania różnych rodzajów sportów. Dodatkowo ze wzgórza rozpościera się fantastyczny widok na całe miasto, a także okoliczne krajobrazy. Dlatego jest to z całą pewnością miejsce warte odwiedzenia. Oprócz tego ścieżka prowadząca do wzgórza sąsiaduje również z innymi fantastycznymi atrakcjami. Wśród nich można na przykład wymienić most obrotowy w Giżycku, plażę miejską w Giżycku, molo w Giżycku i Port Żeglugi Mazurskiej, a także ekomarinę. Warto odwiedzić również te miejsca podczas zwiedzania okolicy.

Zobacz również

Zdjęcie we wpisie: Margoz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons