Jezioro Wersminia

Jezioro Wersminia – jezioro ze specjalnym łowiskiem

Chcesz odpocząć nad czystym jeziorem, łowić ryby lub spacerować po lesie? Wszystko to znajdziesz tam, gdzie leży jezioro Wersminia. Malowniczo położony zbiornik cieszy się ogromnym uznaniem miłośników wędkowania, wśród nich zyskał nawet miano „Polskiej Norwegii”.

Jezioro Wersminia z lotu ptaka

Jezioro Wersminia położone jest 10 kilometrów na południowy wschód od Kętrzyna, nieopodal wsi Martiany. Zbiornik w południowo-wschodniej części połączony jest, poprzez ciek wodny, z jeziorem Iławki (odległym o około 1,5 km). Na północnym krańcu akwenu przebiega linia kolejowa Kętrzyn – Giżycko, a w niewielkiej odległości biegnie droga krajowa nr 592, łącząca oba miasta. Na południe od jeziora leży wieś Salpik. Natomiast na północno-zachodnim brzegu rozciąga się Las Pojezierski. Nad jeziorem znajduje się prywatny ośrodek wczasowo-kolonijny. Jest tam wypożyczalnia rowerów wodnych, kajaków, łódek.

Na mapie można znaleźć Jezioro Wersminia według współrzędnych geograficznych: 54° 1′ 14,02″ N, 21° 30′ 47,25″ E.

Jezioro Wersminia w liczbach

Jezioro Wersminia ma powierzchnię 88,8 ha, a maksymalną głębokość sięga 8,4 m. Na jeziorze nie ma wysp. Wysokość lustra wody znajduje się na wysokości 124,8 m n.p.m. Zbiornik ma wydłużony kształt o nieregularnych brzegach,. Jego długość maksymalna to około 2,5 km, a największa szerokość wynosi około 650 metrów. Na jego przedłużeniu w kierunku południowym leży nieduże jeziorko Wersminek. Na dostępnej mapie Narońskiego z XVII wieku oba jeziora stanowiły jedną całość. Długość linii brzegowej jeziora Wersminia wynosi 6,85 km, przy wskaźniku rozwinięcia sięgającym 2,05. Objętość wód zbiornika obejmuje 3463,2 tys. m3, a wskaźnik odsłonięcia mierzy 22,8.

Kryształowe wody jeziora Wersminia

Jezioro Wersminia jest zbiornikiem o urozmaiconej linii brzegowej, w większości porośniętym trzciną, a jego wydłużone krańce zarośnięte są szuwarami. Brzegi jeziora są przeważnie wysokie, miejscami nawet strome. Dookoła akwenu, w części zachodniej, południowej i częściowo wschodniej znajdują się lasy. Dno jeziora jest w znacznej części muliste. Porośnięte licznymi gatunkami roślinności zanurzonej. Woda jeziora Wersminia jest bardzo czysta i klarowna.

W strefie ciszy

Nad jeziorem Wersminia na prawdę można odpocząć, wyciszyć się, zrelaksować się, uciec od codziennych obowiązków i naładować akumulatory! Na jeziorze ustanowiono strefę ciszy, co oznacza, że na tym obszarze obowiązuje zakaz używania jednostek wodnych napędzanych silnikami spalinowymi, czyli łodzi motorowych oraz innego sprzętu motorowego ( między innymi motorówek czy skuterów wodnych). Zalety tego rozwiązania są nie do przecenienia. Cisza, spokój, czyste powietrze sprzyjają odprężeniu i ułatwiają odpoczynek w harmonii z naturą. Dlatego też w pobliżu zbiornika panują doskonałe warunki do uprawiania rozmaitych form aktywnej rekreacji, w tym turystyki pieszej i rowerowej. Nad Wersminią znajduje się piękna, piaszczysta plaża, do której, od strony Martian, wiedzie droga otulona lasem sosnowym. Na plaży jest boisko do siatkówki, a także wypożyczenia sprzętu wodnego.

Rekordowe okazy szczupaka – jezioro Wersminia

Jezioro Wersminia oferuje idealne warunki dla miłośników wędkowania, którzy mogą popróbować sił na łowisku specjalnym, zarządzanym przez prywatnego właściciela. Jest jedynym jeziorem w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie obowiązuje zasada „złów i wypuść”, dotycząca połowu szczupaka. Również jako jedno z nielicznych jezior nie jest grodzone sieciami rybackimi.
Zwolennikom połowu białej ryby jezioro Wersminia oferuje wiele gatunków. Żyją tu dorodne okazy karpi, linów, leszczy, a także płoci i węgorzy. Można łowić zarówno z łodzi (możliwość wypożyczenia na łowisku), jak i z wielu pomostów przeznaczonych głównie dla wędkarzy. Sekretem łowiska jest podwodna górka na wprost ostatniego pomostu (w odległości 70 m od brzegu), która stanowi doskonałe miejsce do polowania na szczupaki i okonie.

Jezioro Wersminia – co można zobaczyć w jego okolicy?

Jezioro Wersminia zapewnia turystom niezapomniany wypoczynek w ciszy i obcowanie z nieskażoną naturą, plażowanie i kąpiele w czystej wodzie. Poza tym oferuje liczne atrakcje rozsiane w okolicy. Najwięcej zabytków znajduje się w pobliskim Kętrzynie.

Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego na Zamku Kętrzyńskim

Placówka posiada liczne muzealia z okresu od XV do XIX wieku, które pochodzą z pobliskich obiektów sakralnych oraz pałaców. Wśród zbiorów eksponowanych na wystawach stałych można zobaczyć unikatową na skalę europejską dziecięcą chorągiew pogrzebową, a także pokaźny zbiór rzeźb z okresu gotycku. W trakcie zwiedzania istnieje możliwość zobaczenia projekcji na temat historii Kętrzyna, która jest zrealizowana w bardzo ciekawy sposób i robi duże wrażenie. Zwiedzanie zamku i muzeum jest żywą lekcją historii. Do zamku należy również baszta, którą jest otwarta dla zwiedzających.

Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie

Jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia w czasie pobytu nad jeziorem Wersminia. W Konsulacie obejrzeć można najciekawsze szklane bombki i misterne ozdoby świąteczne, nie tylko na Boże Narodzenie, ale również na inne okazje. Zgromadzone tu są tysiące ręcznie wykonanych ozdób choinkowych i wielkanocnych. A co najważniejsze, samemu można wydmuchać i udekorować bombki, napisać list do Św. Mikołaja i wysłać miejscową pocztą. Ponoć zawsze odpowiada! Konsulat otwarty jest przez cały rok i stanowi wspaniałą atrakcję dla całych rodzin.

Zobacz nasz opis tej atrakcji: Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie.

Aeroklub Krainy Jezior

Miłośnicy podniebnych wrażeń i podziwiania uroku jezior mazurskich z lotu ptaka mogą spełnić swoje marzenia w Aeroklubie Krainy Jezior, znajdującym się tuż przy drodze prowadzącej do Kętrzyna. Ośrodek oferuje loty widokowe samolotem, motolotnią oraz niesamowite rejsy balonowe. Chętni mogą również wziąć udział w szkoleniu pilotażu, które organizuje Aeroklub. W dniach 6 – 7.08.2022 r. organizowane tu będą, jedyne tego typu w Europie, pokazy lotnicze “Mazury AirShow 2022”. Wystąpią najlepsi piloci z Polski i zagranicy, zespoły pokazowe i indywidualni akrobaci. Będzie można podziwiać najnowocześniejsze samoloty oraz zabytkowe konstrukcje z początków XX wieku.

Muzeum Mazurskie w Owczarni

Placówka ukazuje życie codzienne ludności mazurskiej z XIX i XX wieku. Znajduje się 3,5 km na północny- wschód od jeziora Wersminia. Eksponaty zostały poukładane w dawnym dworku, tzw. czworaku, należącym do ówczesnego majątku ziemskiego. W kilku izbach mieszkalnych zgromadzono meble, sprzęty gospodarstwa domowego. Właściciele muzeum z pasją opowiadają wydarzenia z historii tego rejonu. W muzeum znajduje się duża biblioteka książek i opracowań dotyczących Prus Wschodnich.

Zobacz nasz opis tej atrakcji: Muzeum Mazurskie w Owczarni.

Poniemiecki bunkier

We wsi Martiany (1,6 km na północny wschód od jeziora Wersminia) na wzniesieniu (po lewej stronie drogi) znajduje się dobrze zachowany schron bojowy typu B Regelbau 105 z okresu II wojny światowej. Bunkier zbudowano w 1939 roku. Konstrukcja tego typu charakteryzuje się stropem o grubości 2 m i grubymi, żelbetonowymi ścianami, które zapewniały skuteczną ochronę przeciwpancerną. Dzięki dobremu oświetleniu bunkra, można zobaczyć w jego wnętrzu dobrze zachowane oryginalne niemieckie napisy, dotyczące obsługi i zasad bezpieczeństwa, także pozostałości po podwieszanych łóżkach i otwory strzelnicze karabinów maszynowych. Bunkier ten, wraz z innymi znajdującymi się w okolicy, stanowi element Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Schron leży na prywatnej posesji, lecz właściciel umożliwia jego zwiedzanie.