Jezioro Iławki

Jezioro Iławki – ciche i przepełnione harmonią

Mazury przyciągają turystów urokiem i magią niesamowitej przyrody. Wijące się w leśnych ostępach malownicze jeziora, w sezonie letnim przeżywają prawdziwe oblężenie turystów. Ale wciąż można znaleźć miejsca ciche, spokojne, przepełnione harmonią z naturą. Takim miejscem jest jezioro Iławki, gdzie w urzekającej scenerii można odetchnąć czystym powietrzem, zrelaksować się i zregenerować siły. Poza tym zbiornik ten jest siedliskiem rzadko spotykanych gatunków ptaków oraz niewątpliwym rajem dla wędkarzy.

W dorzeczu Węgorapy

Jezioro Iławki, dawniej nazywane „Iławka”, leży na Pojezierzu Mazurskim, w gminie Kętrzyn, w dorzeczu Węgorapy, około 2 km na zachód od Sterławek Wielkich. Usytuowane jest w połowie drogi pomiędzy Giżyckiem a Kętrzynem (po lewej stronie). Jezioro Iławki otaczają głównie lasy rozciągające się pomiędzy miejscowościami: Sterławki, Salpik i Martiany. Jedynie na południowo-zachodnich brzegach znajdują się pola uprawne należące do wsi Bałowo. Przy linii brzegowej zbiornika nie znajdują się żadne miejscowości. Najbliżej brzegu, około pół kilometra na zachód, leży wieś Salpik.

Jezioro Iławki w liczbach

Jest to zbiornik zajmujący powierzchnię 123,4 ha, a jego lustro wody znajduje się na wysokości 122.2 m n.p.m. Maksymalna głębokość jeziora Iławki wynosi 6,5 m, przy średnim parametrze 2,9 m. Jezioro rozciąga się na długości 2,5 km, a w najszerszym miejscu ma 950 metrów. Długość linii brzegowej akwenu wynosi 7,75 km, a wskaźnik jej rozwinięcia to 1,97. Wody jeziora mają objętość 3578,6 tys. m3, przy wskaźniku odsłonięcia 42,6.

Jezioro Iławki z bliska

Jezioro Iławki jest zbiornikiem pochodzenia polodowcowego. To dość płytki akwen, charakteryzujący się dobrze rozwiniętą linią brzegową oraz mało zróżnicowaną rzeźbą dna. Brzegi jeziora są urozmaicone: otoczone zarówno wysokimi pagórkami, jak i płaskimi oraz niskimi terenami. Akwen połączony jest ciekiem wodnym z jeziorami: Wersminia i Dejguny. Zbiornik odznacza się ubogą roślinnością wynurzoną i zanurzoną.

Według map pochodzących z XVII wieku jezioro Iławki miało inny, nietypowy kształt. Z lotu ptaka przypominało ośmiornicę o rozłożonych odnóżach. Północne ramię zbiornika zostało przegrodzone przez nasyp, po którym obecnie przebiega odcinek linii kolejowej Kętrzyn – Giżycko. Niektóre odnogi z biegiem czasu zatraciły charakter akwenu i zamieniły się w tereny bagienne.

Plaże nad jeziorem

Jezioro Iławki oferuje turystom dwie plaże. Pierwsza z nich znajduje się na wschodnim brzegu jeziora, przy leśnym polu biwakowym. Aby do niej dotrzeć należy we wsi Sterławki Wielkie, przy wyjeździe w kierunku Kętrzyna, skręcić w lewo (przed przejazdem kolejowo-drogowym). Dalej do plaży prowadzi droga gruntowa.

Z kolei drugą plażę znajdziemy na zachodnim brzegu akwenu. Położona jest na charakterystycznym półwyspie, przypominającym patelnię. Półwysep leży w granicach gminy Kętrzyn i stanowi miejsce biwakowania obozów harcerskich. Do plaży można dojechać drogami gruntowymi, kierując się od Martian i Salpiku.

Na ryby…

Jezioro Iławki, z uwagi na brak połączeń żeglownych z innymi akwenami, jest odwiedzane przez stosunkowo niewielką liczbę wodniaków. Tutaj można cieszyć się pięknem przyrody, a także szeptem malowniczych wód, które dodają energii i witalności. Niezmącony spokój zachęca miłośników wędkowania do spędzenia nad jeziorem kilku godzin, tym bardziej, że jest ono dość zasobne w różne gatunki ryb. Do najpopularniejszych należą: leszcz, lin, płoć, sandacz, krąp, sielawa oraz szczupak. Łowiska wędkarskie w obwodzie rybackim jeziora Iławki w zlewni rzeki Pisa obejmują wody jeziora Iławki, łącznie z wodami odpływu zbiornika do przepustu pod drogą w miejscowości Sterławki Wielkie. Prowadzi je Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Atrakcje nieopodal jeziora Iławki

Najwięcej atrakcji w okolicy jeziora Iławki znajdziemy oczywiście w Giżycku. Z pewnością warto zobaczyć Twierdzę Boyen, most obrotowy, wieżę ciśnień, zamek krzyżacki oraz piękny port z ekomariną. Poza tym miasto posiada bogatą infrastrukturę rekreacyjno – sportową, oferuje cały wachlarz wrażeń kulturalnych i kulinarnych. Wiele atrakcji znajdziemy także w oddalonym o 15 km Kętrzynie. W tej urokliwej miejscowości znajdują się ciekawe zabytki, m.in.: zamek krzyżacki z XIV wieku, bazylika kolegiacka św. Jerzego, zabytkowa wieża ciśnień, neogotycki budynek loży masońskiej, neoklasycystyczna kaplica baptystów, neogotycki budynek starostwa powiatowego.

Z miejsc położonych w niewielkiej odległości od jeziora Iławki (9 km na północny-zachód) warto polecić Muzeum Mazurskie w Owczarni. Placówka, powstała w 1996 roku, prezentuje zbiory poświęcone kulturze mazurskiej, obejmujące okres od XIX do połowy XX wieku. Muzeum mieści się w domu, który wybudowano w 1850 roku, dla czterech rodzin pracujących w pobliskim majątku ziemskim. Jest miejscem, w którym można zobaczyć wyposażenie izb mieszkalnych ówczesnych domów mazurskich. W pomieszczeniach muzealnych odtworzono izby (sypialnię, pokój gościnny, kuchnię) wraz z meblami i narzędziami pochodzącymi z okolicznych miejscowości. Pobliski Aeroklub Krainy Jezior zaprasza miłośników podniebnych eskapad na ekscytujące loty widokowe balonami i motolotniami, w czasie których można podziwiać piękną panoramę jezior mazurskich.